„MÉRGEZŐ” TAMPONOK ÉS BETÉTEK HASZNÁLATA
A legtöbb tampon és egészségügyi betét műselyemből, pamutból vagy a kettő keverékéből készül. Ezek a hagyományos betétek és tamponok tartalmazhatnak egészségre káros anyagmaradványokat, melyeket a fehérítés és a ragasztás során használnak. Számos kutató úgy véli, hogy ezek a káros anyagok csak kis mennyiségben vannak jelen, de mások arra figyelmeztetnek, hogy a vizsgálatok során nem vették figyelembe a hüvelyi szövetek áteresztő képességét, a használat gyakoriságát, és nem vizsgálták azt sem, hogy milyen hatással van mindez a nőkre hosszú távon. Szerintük ezek a vegyi anyagok felboríthatják a hormonháztartás egyensúlyát, és akár rákot is okozhatnak.
TIPP: Próbálja ki az orvosi szilikonból készült intimtölcsért – ez biztonságos és hatékony alternatívája a betéteknek és tamponoknak.
INDOKOLATLAN GYÓGYSZERSZEDÉS
A nők nagy része a menstruációs fájdalom enyhítésére nemszteroid fájdalom- és gyulladáscsökkentőket szed. Ezek tartós szedése azonban komoly mellékhatásokkal – gyomorfekély, gyomorvérzés, májkárosodás, vérképzőrendszeri elváltozások – járhat. Érdemes hát más fájdalomcsillapítási módszereket keresni. Fontos, hogy már az enyhe tüneteket is kezelje: a korai fájdalomcsillapítás minimálisra csökkenti a gyógyszeres kezelés szükségét.
TIPP: A magnézium, a kalcium és a B6-vitamin bevitelének növelése csökkentheti a menstruációs görcsöket. Naponta 1200 mg kalcium szedésével csökkenthetők a PMS tünetei: a fejfájás, a hasi görcsök, a rossz hangulat és az édesség utáni sóvárgás.
KEVÉS ALVÁS
Nehéz elaludni, ha has- vagy fejgörcs kínozza az embert és a hormonháztartási zavar is okozhat álmatlanságot. Elegendő alvás híján azonban a szervezet egyre több stresszhormont termel, ami tovább súlyosbíthatja a PMS tüneteit. Ördögi kör, amiből nehéz kitörni.
TIPP: Az esti kankalinolaj fogyasztás segít a görcsök oldásában, a melegítőpárna pedig növeli a véráramlást és lazítja az idegrendszert és az izmokat.
NEM MEGFELELŐ TAMPONHASZNÁLAT
Az, hogy milyen gyakran kell tampont cserélni, a menstruáció erősségétől függ, ám sosem szabad 4-8 óránál tovább a hüvelyben hagyni, még akkor sem, ha a vérzés nem erős. Ha ugyanis a tampon túl hosszú ideig marad a hüvelyben, tökéletes közeg alakul ki a baktériumok számára. A Staphylococcus aureus nevű baktérium számos mérget termel, melyek a véráramba felszívódva vérmérgezéses tüneteket okoznak. Ez a toxikus sokk szindróma (TSS).
TIPP: Minden tamponcsere előtt alaposan mosson kezet és a tampont mindig mélyen helyezze fel a hüvelyben!
TUSFÜRDŐK, INTIM MOSAKODÓK HASZNÁLATA
Bár egy alapos szappanos mosakodás rövid ideig a frissesség érzetet kelti, valójában csak újabb problémát generál. Az intim testrészek túlzásba vitt tisztítása bakteriális vagy gombás fertőzések kialakulásához vezethet, mivel felborítja a hüvely természetes pH-értékét és a jótékony, a hüvelyt védő baktériumokat elpusztítja. Ráadásul hormonális zavar, allergiás reakció is kialakulhat, hiszen a tisztálkodószerek többsége különböző illatanyagokat, parabéneket és színezékeket tartalmaz.
TIPP: A hüvely tisztán tartásához nincs szükség szappanra és mosakodószerekre, csupán meleg vízre.
ILLATOSÍTOTT TERMÉKEK HASZNÁLATA
Senki sem szereti, ha az intim területek kellemetlen szagot árasztanak, de az illatosított termékek használatát kerülni kell: irritációt okozhatnak, bakteriális vagy gombás fertőzések kialakulásához vezethetnek, és káros vegyi anyagok juthatnak a nyálkahártyán keresztül a szervezetbe.