Kiszáradás
A kiszáradás leggyakoribb oka valamilyen betegség – hányás, hasmenés, magas láz –, de az elégtelen folyadékbevitel is okozhat dehidratáltságot. egy igazán forró napon a vizelettel, kilégzéssel és verejtékezéssel akár 3 liternyi folyadékot is leadhatunk, ami igen nagy ásványianyag-veszteséggel is jár. Inni pedig gyakran „elfelejtünk”. Már az enyhe kiszáradás is könnyen észrevehető tünetekkel jár: fáradtságérzet, gyengeség, szédülés, szájszárazság, fej- és izomfájdalom, levertség jellemző már akkor is, ha kis mértékben borul fel a szervezet folyadékháztartása. Ha a vizelet sötétsárgára színeződik, megszűnik a verejtékezés, a szem kiszárad, a bőr ráncossá válik, már a kiszáradás súlyosabb formájáról van szó. Ilyenkor orvosi segítségre van szükség.
Mit tehet? A legfontosabb a megelőzés, ezért a meleg napokon különösen fontos a rendszeres folyadékfogyasztás. Óránként, másfél óránként igyon meg egy pohár vizet akkor is, ha nem érzi szomjasnak magát. Így biztosan elegendő folyadékhoz jutnak a sejtek. A kezdeti szakaszban járó kiszáradás kezelése otthon is lehetséges: igyon sok folyadékot, lehetőleg vizet, ásványvizet, gyümölcsleveket. Az ásványi anyagok pótlására célszerű a folyadékhoz sót és szódabikarbónát tenni, s lehetőség szerint minden komoly fizikai munkát függesszen fel.
Rovarcsípések
Az allergiás reakció mértékétől függ, hogy a rovarcsípés helyén a bőr mennyire lesz piros, érzékeny, esetleg fájdalmasan duzzadt. a méh- és darázscsípés fájdalmasabb, mint a szúnyogcsípés, de orvoshoz csak akkor kell fordulni, ha súlyos allergiás reakció – nehézlégzés, bágyadtság, a csípés helyétől távolabb fellépő kiütés – jelentkezik.
Mit tehet? Ha a fullánk a bőrben maradt, egy csipesszel távolítsa el, majd fertőtlenítse az érintett bőrfelületet. Használjon hűsítő, viszketést csillapító készítményeket.
Gyomorfertőzés
A könnyen romló élelmiszerek, a mosatlan gyümölcsök, a rosszul tárolt készételek miatt nyáron gyakoribbak a gyomorfertőzések. A baktérium okozta megbetegedések általában néhány nap alatt, hányással, hasmenéssel, gyomorgörccsel lezajlanak. ilyenkor fontos a folyadék és az ásványi anyagok pótlása.
Mit tehet? Ha betartja az élelmiszerek tárolására és felhasználására vonatkozó higiénés előírásokat, nem kell aggódnia. Gyomorfertőzés esetén nemcsak a folyadékpótlás fontos, hanem a diéta betartása is. Koplalni nem kell: fogyasszon főtt burgonyát, rizst, sárgarépát, banánt, ropit, sós kekszet, almát.
Napégés
A bőr leégését a rövid ideig tartó, túlzott mennyiségű ultraibolya sugárzás okozza. a bőr kivörösödik, súlyosabb esetben duzzanatok, hólyagok is megjelenhetnek. Az, hogy kinél mennyi napon töltött idő után következik be a leégés, a bőr pigmentanyag-tartalmától és a melanintermelés fokozásának képességétől függ. A bőr nem felejt: azoknál, akik fiatal korukban súlyosan leégtek – függetlenül a behatás időtartamától –, a későbbi években nagyobb eséllyel alakul ki bőrrák.
Mit tehet? A napégés kezelése nem gyógyítja meg a bőrt és nem akadályozza meg a bőr károsodását, de csökkentheti a fájdalmat. Néhány nap alatt önmagától is meggyógyul, de gyulladáscsökkentő krémekkel, gyógyszerekkel, hideg vizes borogatással, aloe vera-tartalmú készítményekkel gyorsíthatja a bőr regenerálódását.