A nyárról leginkább a pihenés, az önfeledt szórakozás jut eszünkbe. Nem árt azonban figyelni a veszélyekre is, hiszen a gondtalan vakáció könnyen rosszul végződhet, ha nem figyelünk magunkra és gyermekeinkre.

Nyári veszélyek – gyors segítség

Kiszáradás

A kiszáradás leggyakoribb oka valamilyen betegség – hányás, hasmenés, magas láz –, de az elégtelen folyadékbevitel is okozhat dehidratáltságot. egy igazán forró napon a vizelettel, kilégzéssel és verejtékezéssel akár 3 liternyi folyadékot is leadhatunk, ami igen nagy ásványianyag-veszteséggel is jár. Inni pedig gyakran „elfelejtünk”. Már az enyhe kiszáradás is könnyen észrevehető tünetekkel jár: fáradtságérzet, gyengeség, szédülés, szájszárazság, fej- és izomfájdalom, levertség jellemző már akkor is, ha kis mértékben borul fel a szervezet folyadékháztartása. Ha a vizelet sötétsárgára színeződik, megszűnik a verejtékezés, a szem kiszárad, a bőr ráncossá válik, már a kiszáradás súlyosabb formájáról van szó. Ilyenkor orvosi segítségre van szükség.

Mit tehet? A legfontosabb a megelőzés, ezért a meleg napokon különösen fontos a rendszeres folyadékfogyasztás. Óránként, másfél óránként igyon meg egy pohár vizet akkor is, ha nem érzi szomjasnak magát. Így biztosan elegendő folyadékhoz jutnak a sejtek. A kezdeti szakaszban járó kiszáradás kezelése otthon is lehetséges: igyon sok folyadékot, lehetőleg vizet, ásványvizet, gyümölcsleveket. Az ásványi anyagok pótlására célszerű a folyadékhoz sót és szódabikarbónát tenni, s lehetőség szerint minden komoly fizikai munkát függesszen fel.

Rovarcsípések

Az allergiás reakció mértékétől függ, hogy a rovarcsípés helyén a bőr mennyire lesz piros, érzékeny, esetleg fájdalmasan duzzadt. a méh- és darázscsípés fájdalmasabb, mint a szúnyogcsípés, de orvoshoz csak akkor kell fordulni, ha súlyos allergiás reakció – nehézlégzés, bágyadtság, a csípés helyétől távolabb fellépő kiütés – jelentkezik.

Mit tehet? Ha a fullánk a bőrben maradt, egy csipesszel távolítsa el, majd fertőtlenítse az érintett bőrfelületet. Használjon hűsítő, viszketést csillapító készítményeket.

Gyomorfertőzés

A könnyen romló élelmiszerek, a mosatlan gyümölcsök, a rosszul tárolt készételek miatt nyáron gyakoribbak a gyomorfertőzések. A baktérium okozta megbetegedések általában néhány nap alatt, hányással, hasmenéssel, gyomorgörccsel lezajlanak. ilyenkor fontos a folyadék és az ásványi anyagok pótlása.

Mit tehet? Ha betartja az élelmiszerek tárolására és felhasználására vonatkozó higiénés előírásokat, nem kell aggódnia. Gyomorfertőzés esetén nemcsak a folyadékpótlás fontos, hanem a diéta betartása is. Koplalni nem kell: fogyasszon főtt burgonyát, rizst, sárgarépát, banánt, ropit, sós kekszet, almát.

Napégés

A bőr leégését a rövid ideig tartó, túlzott mennyiségű ultraibolya sugárzás okozza. a bőr kivörösödik, súlyosabb esetben duzzanatok, hólyagok is megjelenhetnek. Az, hogy kinél mennyi napon töltött idő után következik be a leégés, a bőr pigmentanyag-tartalmától és a melanintermelés fokozásának képességétől függ. A bőr nem felejt: azoknál, akik fiatal korukban súlyosan leégtek – függetlenül a behatás időtartamától –, a későbbi években nagyobb eséllyel alakul ki bőrrák.

Mit tehet? A napégés kezelése nem gyógyítja meg a bőrt és nem akadályozza meg a bőr károsodását, de csökkentheti a fájdalmat. Néhány nap alatt önmagától is meggyógyul, de gyulladáscsökkentő krémekkel, gyógyszerekkel, hideg vizes borogatással, aloe vera-tartalmú készítményekkel gyorsíthatja a bőr regenerálódását.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink