A nyárról leginkább a pihenés, az önfeledt szórakozás jut eszünkbe. Nem árt azonban figyelni a veszélyekre is, hiszen a gondtalan vakáció könnyen rosszul végződhet, ha nem figyelünk magunkra és gyermekeinkre.

Nyári veszélyek – gyors segítség

Kiszáradás

A kiszáradás leggyakoribb oka valamilyen betegség – hányás, hasmenés, magas láz –, de az elégtelen folyadékbevitel is okozhat dehidratáltságot. egy igazán forró napon a vizelettel, kilégzéssel és verejtékezéssel akár 3 liternyi folyadékot is leadhatunk, ami igen nagy ásványianyag-veszteséggel is jár. Inni pedig gyakran „elfelejtünk”. Már az enyhe kiszáradás is könnyen észrevehető tünetekkel jár: fáradtságérzet, gyengeség, szédülés, szájszárazság, fej- és izomfájdalom, levertség jellemző már akkor is, ha kis mértékben borul fel a szervezet folyadékháztartása. Ha a vizelet sötétsárgára színeződik, megszűnik a verejtékezés, a szem kiszárad, a bőr ráncossá válik, már a kiszáradás súlyosabb formájáról van szó. Ilyenkor orvosi segítségre van szükség.

Mit tehet? A legfontosabb a megelőzés, ezért a meleg napokon különösen fontos a rendszeres folyadékfogyasztás. Óránként, másfél óránként igyon meg egy pohár vizet akkor is, ha nem érzi szomjasnak magát. Így biztosan elegendő folyadékhoz jutnak a sejtek. A kezdeti szakaszban járó kiszáradás kezelése otthon is lehetséges: igyon sok folyadékot, lehetőleg vizet, ásványvizet, gyümölcsleveket. Az ásványi anyagok pótlására célszerű a folyadékhoz sót és szódabikarbónát tenni, s lehetőség szerint minden komoly fizikai munkát függesszen fel.

Rovarcsípések

Az allergiás reakció mértékétől függ, hogy a rovarcsípés helyén a bőr mennyire lesz piros, érzékeny, esetleg fájdalmasan duzzadt. a méh- és darázscsípés fájdalmasabb, mint a szúnyogcsípés, de orvoshoz csak akkor kell fordulni, ha súlyos allergiás reakció – nehézlégzés, bágyadtság, a csípés helyétől távolabb fellépő kiütés – jelentkezik.

Mit tehet? Ha a fullánk a bőrben maradt, egy csipesszel távolítsa el, majd fertőtlenítse az érintett bőrfelületet. Használjon hűsítő, viszketést csillapító készítményeket.

Gyomorfertőzés

A könnyen romló élelmiszerek, a mosatlan gyümölcsök, a rosszul tárolt készételek miatt nyáron gyakoribbak a gyomorfertőzések. A baktérium okozta megbetegedések általában néhány nap alatt, hányással, hasmenéssel, gyomorgörccsel lezajlanak. ilyenkor fontos a folyadék és az ásványi anyagok pótlása.

Mit tehet? Ha betartja az élelmiszerek tárolására és felhasználására vonatkozó higiénés előírásokat, nem kell aggódnia. Gyomorfertőzés esetén nemcsak a folyadékpótlás fontos, hanem a diéta betartása is. Koplalni nem kell: fogyasszon főtt burgonyát, rizst, sárgarépát, banánt, ropit, sós kekszet, almát.

Napégés

A bőr leégését a rövid ideig tartó, túlzott mennyiségű ultraibolya sugárzás okozza. a bőr kivörösödik, súlyosabb esetben duzzanatok, hólyagok is megjelenhetnek. Az, hogy kinél mennyi napon töltött idő után következik be a leégés, a bőr pigmentanyag-tartalmától és a melanintermelés fokozásának képességétől függ. A bőr nem felejt: azoknál, akik fiatal korukban súlyosan leégtek – függetlenül a behatás időtartamától –, a későbbi években nagyobb eséllyel alakul ki bőrrák.

Mit tehet? A napégés kezelése nem gyógyítja meg a bőrt és nem akadályozza meg a bőr károsodását, de csökkentheti a fájdalmat. Néhány nap alatt önmagától is meggyógyul, de gyulladáscsökkentő krémekkel, gyógyszerekkel, hideg vizes borogatással, aloe vera-tartalmú készítményekkel gyorsíthatja a bőr regenerálódását.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink