A gesztenyét a diófélék közé sorolják, étkezésre csak a szelídgesztenye való. Leginkább masszaként ismerjük, de azt nem árt tudni, hogy a masszákat erősen feljavítják a gyártók, leginkább cukorral. Mindig olvassuk el az összetételt, és keressük a csökkentett cukortartalmú termékeket. A natúr massza viszont szinte ehetetlen, aki kóstolta, tudja. Energia- és zsírtartalma viszonylag alacsony, fehérjében szegény. Rost- és szénhidráttartalma igen magas, de főként keményítő, azaz összetett szénhidrát alkotja.
Gazdag antioxidáns hatású C- és E-vitaminban, ez utóbbi nem jellemző a gyümölcsök re. A többi gyümölcshöz viszonyítva a gesztenyében meglehetősen magas az úgynevezett vízben oldódó vitaminok közül a B1- (tiamin), a B2- (riboflavin), valamint a B6-vitamin (piridoxin) mennyisége is. Élelmi értéke a feldolgozás alatt sem változik jelentős mértékben. Ha egész gesztenyét vásárolunk, azt sültekhez és zöldségekkel kiegészítve adhatjuk, a masszát bele is tölthetjük a húsokba, illetve desszertek alapanyaga lehet.
A massza
Többször akadtak már fenn termékek a Nébih ellenőrzésén is, legutóbb 2013-ban volt egy kisebb botrány e termékekkel. Megnéztük a piacon, hogy vajon milyen minőségi masszák kaphatók most. Az olcsóbb termékek általában 50 százalékban tartalmaznak gesztenyét, a többi cukor, rizsliszt, pálmazsír, növényi habalap, olajok, édesítők. Keressünk olyan terméket, amely legalább 70 százalékban tartalmaz gesztenyét, ezeket általában prémium jelzővel illetik a csomagoláson. 100 gramm masszában 220–250 kalória van és 46 gramm szénhidrát, tehát a mennyiséggel csínján kell bánnunk. Ha csak egy egyszerű gesztenyepürét szeretnénk, akkor cukormentes tejszínhabot válasszunk, vagy zabtejszínt ízesítsünk folyékony édesítővel.
Sült gesztenye
Fontos, hogy jól vásároljunk. Válasszunk fényes, sötétbarna színű, sima és kemény felületű, méretéhez képest nehéz, hasonló nagyságú szemeket. Felhasználás előtt a gesztenyét száraz, hűvös helyen kell tárolni. Ha hűtőbe tesszük, akkor vegyük ki a zacskóból. Vékonyan vagdossuk be a gesztenyék domború oldalát. Ezután áztassuk be legalább egy órára. Egy tepsi aljára tegyünk sütőpapírt, majd forró (200 fokos) sütőben süssük addig, míg picit szétnyílnak a gesztenyeszemek. Időről időre rázzuk meg kicsit a tepsiben őket, hogy mindenhol jól átsüljenek. Még melegen hámozzuk.