Enyhe sérülések, kisebb egészségügyi problémák gyors orvoslásához nem árt, ha van otthon néhány, recept nélkül is kapható gyógyszer. A házi patika összeállításánál vegye figyelembe a családtagok életkorát és az esetleges krónikus betegségeket – az egyedi igényeket mindig szem előtt kell tartani. Ne feledje, a gyógyszerek mellett a természet patikáját is használhatja.

Otthoni  patika

Láz- és fájdalomcsillapítók

A lázcsillapítók a nemszteroid gyulladáscsökkentők családjába tartoznak, ezért minden ilyen gyulladáscsökkentő láz- és fájdalomcsillapító hatású is. A leggyakrabban használt lázcsillapító hatóanyag az ibuprofen. Makacs láz esetén érdemes más típusú hatóanyagot tartalmazó lázcsillapítóval próbálkozni, ilyen lehet a paracetamol. A különböző hatóanyagú gyógyszerek nem erősítik egymás hatását, viszont a mellékhatások hatványozottabban jelentkezhetnek, így nem árt a türelem és az óvatosság, mielőtt egy újabb piruláért nyúlna. Gyerekeknek – különösen, ha nem tudják lenyelni a tablettát – célszerű szirup vagy kúp formájában adni a lázcsillapítót. 

+ HIDEG VIZES BOROGATÁS

Magas láz esetén érdemes hűtőfürdőt vagy legalább hideg vizes borogatást alkalmazni. A hideg vízzel átitatott pamutkendőket vagy törülközőket helyezze a homlokra, csuklóra és a lábikrára. Ha a nedves ruha hőmérséklete eléri a testhőmérsékletet, cserélje ki.

Torokfájás csillapítására alkalmas szerek

Az enyhe torokfájást jól csillapítják a különböző „szopogatós” tabletták, amelyek fertőtlenítő és helyi érzéstelenítő hatásúak is egyben. A kínálat bőséges, sokféle ízű (mentolos, narancsos, mézes, epres stb.) tabletta közül lehet választani. Érdemes otthon tartani a spray formájában kapható szerekből is: ezek a szájüregbe, torokba fújva fejtik ki a fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatásukat. 

+ MÉZ, GARGALIZÁLÁS LANGYOS, SÓS VÍZZEL

A méz gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és enzimekben – utóbbinak köszönheti antibakteriális hatását. Fogyaszthatja önmagában vagy teheti teába. A langyos sós víz nyugtatja a torkot, fertőtlenít, serkenti a vérkeringést. Tegyen 1 evőkanálnyi sót 1 pohár langyos vízbe, és gargalizáljon naponta kétszer.

Sebek, enyhe égési sérülések ellátására alkalmas szerek

A legfontosabb: a sebhintőporokat ideje száműzni az otthoni patikából. Helyette célszerű jódos oldatot tartani otthon, ez akár vérző sérülésre is alkalmazható. Jódérzékenység esetén hidrogén-peroxidot lehet bevetni. A fertőtlenítőhámosító krémek is fontos részei a házi gyógyszertárnak, de ezeket csak felületi sérülések, horzsolások esetén lehet alkalmazni. Szükség lehet steril sebkötözőkre, leukoplasztra, sebtapaszokra. Égési sérüléseket panthenolt és vitaminokat tartalmazó krémekkel, spraykkel lehet kezelni.

+ KÖRÖMVIRÁGKRÉM

A körömvirág gyulladásgátló, antibakteriális hatású, elősegíti a hámosodást és a sejtmegújulást, védi és nyugtatja a bőrt.

Emésztési problémákra, gyomorpanaszokra való szerek

Gyakori gond a fokozott gyomorsavtermelés következményeként fellépő gyomorégés, ezért érdemes savkötőket tartani az otthoni patikában, de gondolni kell a puffadásra (dimetikon- vagy szimetikontartalmú gyógyszerek közül lehet választani) és a hasgörcsre is. Hasmenésre jó, ha van otthon aktív szén, székrekedésre pedig laktulóz hatóanyagú szerek vagy szennakivonatot tartalmazó tabletták adhatók. A házi patikának emésztést segítő és hányást csillapító cseppeket, gyógyszereket is tartalmaznia kell. 

+ SÓS VÍZ

Hányás, hasmenés csillapítása után nagyon fontos a megfelelő folyadék- és sópótlás. 1 liter vízben oldjon fel 1 kávéskanál sót, 1 kávéskanál szódabikarbónát, 4 kávéskanál cukrot. A beteg kortyolgassa ezt a keveréket, ami biztosítja a hányással, hasmenéssel kiürülő ásványi anyagok utánpótlását.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink