Láz- és fájdalomcsillapítók
A lázcsillapítók a nemszteroid gyulladáscsökkentők családjába tartoznak, ezért minden ilyen gyulladáscsökkentő láz- és fájdalomcsillapító hatású is. A leggyakrabban használt lázcsillapító hatóanyag az ibuprofen. Makacs láz esetén érdemes más típusú hatóanyagot tartalmazó lázcsillapítóval próbálkozni, ilyen lehet a paracetamol. A különböző hatóanyagú gyógyszerek nem erősítik egymás hatását, viszont a mellékhatások hatványozottabban jelentkezhetnek, így nem árt a türelem és az óvatosság, mielőtt egy újabb piruláért nyúlna. Gyerekeknek – különösen, ha nem tudják lenyelni a tablettát – célszerű szirup vagy kúp formájában adni a lázcsillapítót.
+ HIDEG VIZES BOROGATÁS
Magas láz esetén érdemes hűtőfürdőt vagy legalább hideg vizes borogatást alkalmazni. A hideg vízzel átitatott pamutkendőket vagy törülközőket helyezze a homlokra, csuklóra és a lábikrára. Ha a nedves ruha hőmérséklete eléri a testhőmérsékletet, cserélje ki.
Torokfájás csillapítására alkalmas szerek
Az enyhe torokfájást jól csillapítják a különböző „szopogatós” tabletták, amelyek fertőtlenítő és helyi érzéstelenítő hatásúak is egyben. A kínálat bőséges, sokféle ízű (mentolos, narancsos, mézes, epres stb.) tabletta közül lehet választani. Érdemes otthon tartani a spray formájában kapható szerekből is: ezek a szájüregbe, torokba fújva fejtik ki a fájdalomcsillapító és fertőtlenítő hatásukat.
+ MÉZ, GARGALIZÁLÁS LANGYOS, SÓS VÍZZEL
A méz gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban és enzimekben – utóbbinak köszönheti antibakteriális hatását. Fogyaszthatja önmagában vagy teheti teába. A langyos sós víz nyugtatja a torkot, fertőtlenít, serkenti a vérkeringést. Tegyen 1 evőkanálnyi sót 1 pohár langyos vízbe, és gargalizáljon naponta kétszer.
Sebek, enyhe égési sérülések ellátására alkalmas szerek
A legfontosabb: a sebhintőporokat ideje száműzni az otthoni patikából. Helyette célszerű jódos oldatot tartani otthon, ez akár vérző sérülésre is alkalmazható. Jódérzékenység esetén hidrogén-peroxidot lehet bevetni. A fertőtlenítőhámosító krémek is fontos részei a házi gyógyszertárnak, de ezeket csak felületi sérülések, horzsolások esetén lehet alkalmazni. Szükség lehet steril sebkötözőkre, leukoplasztra, sebtapaszokra. Égési sérüléseket panthenolt és vitaminokat tartalmazó krémekkel, spraykkel lehet kezelni.
+ KÖRÖMVIRÁGKRÉM
A körömvirág gyulladásgátló, antibakteriális hatású, elősegíti a hámosodást és a sejtmegújulást, védi és nyugtatja a bőrt.
Emésztési problémákra, gyomorpanaszokra való szerek
Gyakori gond a fokozott gyomorsavtermelés következményeként fellépő gyomorégés, ezért érdemes savkötőket tartani az otthoni patikában, de gondolni kell a puffadásra (dimetikon- vagy szimetikontartalmú gyógyszerek közül lehet választani) és a hasgörcsre is. Hasmenésre jó, ha van otthon aktív szén, székrekedésre pedig laktulóz hatóanyagú szerek vagy szennakivonatot tartalmazó tabletták adhatók. A házi patikának emésztést segítő és hányást csillapító cseppeket, gyógyszereket is tartalmaznia kell.
+ SÓS VÍZ
Hányás, hasmenés csillapítása után nagyon fontos a megfelelő folyadék- és sópótlás. 1 liter vízben oldjon fel 1 kávéskanál sót, 1 kávéskanál szódabikarbónát, 4 kávéskanál cukrot. A beteg kortyolgassa ezt a keveréket, ami biztosítja a hányással, hasmenéssel kiürülő ásványi anyagok utánpótlását.