Az idő előrehaladtával a csontok állománya és sűrűsége csökken. Egyeseknél a csontvesztés gyors és nagyobb mértékű, ilyenkor a csonttörésekre való hajlam megnő. Ez az állapot az oszteoporózis, vagyis a csontritkulás, amely világszerte minden harmadik nőt érint.

Óvja csontjai egészségét!

A csontokat alkotó szövetekben folyamatosan zajlanak lebontó és építő folyamatok. A csonttömeg 25 éves korban a legnagyobb, attól kezdve csökken. Ez természetes folyamat, és addig nincs is probléma, míg a csonttömeg a kornak megfelelő tartományban marad. Ha mégis a normális érték alá csökken, a csontok veszítenek rugalmasságukból, egyre gyengébbek lesznek, és már kisebb ütések hatására is eltörnek. Leggyakrabban a gerinc, a csukló és a csípő sérül. Odafigyeléssel, kalciumban, A-, C- és D-vitaminban gazdag étrenddel, rendszeres mozgással a csontritkulás folyamata hatékonyan lassítható.

Kockázati tényezők a csontritkulás kialakulásában

Genetika 

A legnagyobb kockázat a nem megfelelő csonttömeg kialakulása. Úgy vélik, részben a gének határozzák meg az elérhető legnagyobb csonttömeget, ezáltal pedig később a csontritkulás kockázatát. A családban előforduló megbetegedés is növeli a kockázatot a rokonok körében. A csontritkulás gyakoribb a fehér és az ázsiai nők körében, mint az afrikai, karibi nők között.

Hormonális változások

Minden olyan állapot, amelyben csökken az ösztrogénszint (például a menopauza idején vagy anorexia nervosában szenvedő nőknél), gyorsítja a csonttömegvesztést. Már fiatal anorexiás betegeknél is gyakori a csontritkulás.

Kevés testmozgás

A mozgásszegény életmód és a testmozgás hiánya felgyorsíthatja a csontvesztést. Az izmokhoz hasonlóan megfelelő igénybevétel nélkül a csontok is hamar elkezdenek leépülni. Főleg a gravitáció ellenében végzett mozgások előnyösek: a csontok a terhelés révén erősödnek. A kedvelt úszás és kerékpározás nem számít terheléses edzésnek, a gyaloglás, futás, aerobik, súlyzózás, jóga viszont kifejezetten alkalmas a csontok erősítésére.

Dohányzás

A dohányzás növeli a csontritkulás kockázatát. korai menopauzát idézhet elő (átlagosan akár két évvel korábban jelentkezhet dohányzóknál a menopauza, mint a nemdohányzóknál), ami az ösztrogéntermelés csökkenése révén tovább növeli a csontritkulás kockázatát.

Túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás

 A túlzott alkoholfogyasztás gátolhatja a sejtek folyamatos megújulását, növelve a csontritkulás kialakulásának esélyét. kutatások szerint viszont a napi egy pohár bort (vagy annak megfelelő mennyiségű alkoholt) elfogyasztó nőknél nagyobb csontsűrűséget mértek, mint absztinens társaiknál. A kalcium kiürülését segíti elő és a sejtek megújulását gátolja a túlzásba vitt koffeinfogyasztás.

Betegségek és gyógyszerek

Az ízületi gyulladás, az 1-es típusú cukorbetegség, a pajzsmirigy-túlműködés vagy az idült májbetegség is növelheti a csontritkulás kockázatát. Egyes gyógyszerek: görcsoldók, savkötők, asztmagyógyszerek, koleszterincsökkentők szintén csontritkulást idézhetnek elő. Étrend ha gyermekkorban nem jut elegendő kalciumhoz a szervezet, jelentősen csökken a 25 éves kor körül kialakuló maximális csonttömeg, így már eleve megnő a csontritkulás kockázata. Felnőttkorban is nagyon fontos az ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag étrend. egyen minél több tejet, tejterméket, ezek ugyanis a kalcium felszívódását segítő d-vitamint, a csontok építőköveit jelentő kalciumot, valamint foszfort tartalmaznak megfelelő mennyiségben és jól felszívódó formában.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink