A csontokat alkotó szövetekben folyamatosan zajlanak lebontó és építő folyamatok. A csonttömeg 25 éves korban a legnagyobb, attól kezdve csökken. Ez természetes folyamat, és addig nincs is probléma, míg a csonttömeg a kornak megfelelő tartományban marad. Ha mégis a normális érték alá csökken, a csontok veszítenek rugalmasságukból, egyre gyengébbek lesznek, és már kisebb ütések hatására is eltörnek. Leggyakrabban a gerinc, a csukló és a csípő sérül. Odafigyeléssel, kalciumban, A-, C- és D-vitaminban gazdag étrenddel, rendszeres mozgással a csontritkulás folyamata hatékonyan lassítható.
Kockázati tényezők a csontritkulás kialakulásában
Genetika
A legnagyobb kockázat a nem megfelelő csonttömeg kialakulása. Úgy vélik, részben a gének határozzák meg az elérhető legnagyobb csonttömeget, ezáltal pedig később a csontritkulás kockázatát. A családban előforduló megbetegedés is növeli a kockázatot a rokonok körében. A csontritkulás gyakoribb a fehér és az ázsiai nők körében, mint az afrikai, karibi nők között.
Hormonális változások
Minden olyan állapot, amelyben csökken az ösztrogénszint (például a menopauza idején vagy anorexia nervosában szenvedő nőknél), gyorsítja a csonttömegvesztést. Már fiatal anorexiás betegeknél is gyakori a csontritkulás.
Kevés testmozgás
A mozgásszegény életmód és a testmozgás hiánya felgyorsíthatja a csontvesztést. Az izmokhoz hasonlóan megfelelő igénybevétel nélkül a csontok is hamar elkezdenek leépülni. Főleg a gravitáció ellenében végzett mozgások előnyösek: a csontok a terhelés révén erősödnek. A kedvelt úszás és kerékpározás nem számít terheléses edzésnek, a gyaloglás, futás, aerobik, súlyzózás, jóga viszont kifejezetten alkalmas a csontok erősítésére.
Dohányzás
A dohányzás növeli a csontritkulás kockázatát. korai menopauzát idézhet elő (átlagosan akár két évvel korábban jelentkezhet dohányzóknál a menopauza, mint a nemdohányzóknál), ami az ösztrogéntermelés csökkenése révén tovább növeli a csontritkulás kockázatát.
Túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás
A túlzott alkoholfogyasztás gátolhatja a sejtek folyamatos megújulását, növelve a csontritkulás kialakulásának esélyét. kutatások szerint viszont a napi egy pohár bort (vagy annak megfelelő mennyiségű alkoholt) elfogyasztó nőknél nagyobb csontsűrűséget mértek, mint absztinens társaiknál. A kalcium kiürülését segíti elő és a sejtek megújulását gátolja a túlzásba vitt koffeinfogyasztás.
Betegségek és gyógyszerek
Az ízületi gyulladás, az 1-es típusú cukorbetegség, a pajzsmirigy-túlműködés vagy az idült májbetegség is növelheti a csontritkulás kockázatát. Egyes gyógyszerek: görcsoldók, savkötők, asztmagyógyszerek, koleszterincsökkentők szintén csontritkulást idézhetnek elő. Étrend ha gyermekkorban nem jut elegendő kalciumhoz a szervezet, jelentősen csökken a 25 éves kor körül kialakuló maximális csonttömeg, így már eleve megnő a csontritkulás kockázata. Felnőttkorban is nagyon fontos az ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag étrend. egyen minél több tejet, tejterméket, ezek ugyanis a kalcium felszívódását segítő d-vitamint, a csontok építőköveit jelentő kalciumot, valamint foszfort tartalmaznak megfelelő mennyiségben és jól felszívódó formában.