Az idő előrehaladtával a csontok állománya és sűrűsége csökken. Egyeseknél a csontvesztés gyors és nagyobb mértékű, ilyenkor a csonttörésekre való hajlam megnő. Ez az állapot az oszteoporózis, vagyis a csontritkulás, amely világszerte minden harmadik nőt érint.

Óvja csontjai egészségét!

A csontokat alkotó szövetekben folyamatosan zajlanak lebontó és építő folyamatok. A csonttömeg 25 éves korban a legnagyobb, attól kezdve csökken. Ez természetes folyamat, és addig nincs is probléma, míg a csonttömeg a kornak megfelelő tartományban marad. Ha mégis a normális érték alá csökken, a csontok veszítenek rugalmasságukból, egyre gyengébbek lesznek, és már kisebb ütések hatására is eltörnek. Leggyakrabban a gerinc, a csukló és a csípő sérül. Odafigyeléssel, kalciumban, A-, C- és D-vitaminban gazdag étrenddel, rendszeres mozgással a csontritkulás folyamata hatékonyan lassítható.

Kockázati tényezők a csontritkulás kialakulásában

Genetika 

A legnagyobb kockázat a nem megfelelő csonttömeg kialakulása. Úgy vélik, részben a gének határozzák meg az elérhető legnagyobb csonttömeget, ezáltal pedig később a csontritkulás kockázatát. A családban előforduló megbetegedés is növeli a kockázatot a rokonok körében. A csontritkulás gyakoribb a fehér és az ázsiai nők körében, mint az afrikai, karibi nők között.

Hormonális változások

Minden olyan állapot, amelyben csökken az ösztrogénszint (például a menopauza idején vagy anorexia nervosában szenvedő nőknél), gyorsítja a csonttömegvesztést. Már fiatal anorexiás betegeknél is gyakori a csontritkulás.

Kevés testmozgás

A mozgásszegény életmód és a testmozgás hiánya felgyorsíthatja a csontvesztést. Az izmokhoz hasonlóan megfelelő igénybevétel nélkül a csontok is hamar elkezdenek leépülni. Főleg a gravitáció ellenében végzett mozgások előnyösek: a csontok a terhelés révén erősödnek. A kedvelt úszás és kerékpározás nem számít terheléses edzésnek, a gyaloglás, futás, aerobik, súlyzózás, jóga viszont kifejezetten alkalmas a csontok erősítésére.

Dohányzás

A dohányzás növeli a csontritkulás kockázatát. korai menopauzát idézhet elő (átlagosan akár két évvel korábban jelentkezhet dohányzóknál a menopauza, mint a nemdohányzóknál), ami az ösztrogéntermelés csökkenése révén tovább növeli a csontritkulás kockázatát.

Túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás

 A túlzott alkoholfogyasztás gátolhatja a sejtek folyamatos megújulását, növelve a csontritkulás kialakulásának esélyét. kutatások szerint viszont a napi egy pohár bort (vagy annak megfelelő mennyiségű alkoholt) elfogyasztó nőknél nagyobb csontsűrűséget mértek, mint absztinens társaiknál. A kalcium kiürülését segíti elő és a sejtek megújulását gátolja a túlzásba vitt koffeinfogyasztás.

Betegségek és gyógyszerek

Az ízületi gyulladás, az 1-es típusú cukorbetegség, a pajzsmirigy-túlműködés vagy az idült májbetegség is növelheti a csontritkulás kockázatát. Egyes gyógyszerek: görcsoldók, savkötők, asztmagyógyszerek, koleszterincsökkentők szintén csontritkulást idézhetnek elő. Étrend ha gyermekkorban nem jut elegendő kalciumhoz a szervezet, jelentősen csökken a 25 éves kor körül kialakuló maximális csonttömeg, így már eleve megnő a csontritkulás kockázata. Felnőttkorban is nagyon fontos az ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag étrend. egyen minél több tejet, tejterméket, ezek ugyanis a kalcium felszívódását segítő d-vitamint, a csontok építőköveit jelentő kalciumot, valamint foszfort tartalmaznak megfelelő mennyiségben és jól felszívódó formában.

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink