Az idő előrehaladtával a csontok állománya és sűrűsége csökken. Egyeseknél a csontvesztés gyors és nagyobb mértékű, ilyenkor a csonttörésekre való hajlam megnő. Ez az állapot az oszteoporózis, vagyis a csontritkulás, amely világszerte minden harmadik nőt érint.

Óvja csontjai egészségét!

A csontokat alkotó szövetekben folyamatosan zajlanak lebontó és építő folyamatok. A csonttömeg 25 éves korban a legnagyobb, attól kezdve csökken. Ez természetes folyamat, és addig nincs is probléma, míg a csonttömeg a kornak megfelelő tartományban marad. Ha mégis a normális érték alá csökken, a csontok veszítenek rugalmasságukból, egyre gyengébbek lesznek, és már kisebb ütések hatására is eltörnek. Leggyakrabban a gerinc, a csukló és a csípő sérül. Odafigyeléssel, kalciumban, A-, C- és D-vitaminban gazdag étrenddel, rendszeres mozgással a csontritkulás folyamata hatékonyan lassítható.

Kockázati tényezők a csontritkulás kialakulásában

Genetika 

A legnagyobb kockázat a nem megfelelő csonttömeg kialakulása. Úgy vélik, részben a gének határozzák meg az elérhető legnagyobb csonttömeget, ezáltal pedig később a csontritkulás kockázatát. A családban előforduló megbetegedés is növeli a kockázatot a rokonok körében. A csontritkulás gyakoribb a fehér és az ázsiai nők körében, mint az afrikai, karibi nők között.

Hormonális változások

Minden olyan állapot, amelyben csökken az ösztrogénszint (például a menopauza idején vagy anorexia nervosában szenvedő nőknél), gyorsítja a csonttömegvesztést. Már fiatal anorexiás betegeknél is gyakori a csontritkulás.

Kevés testmozgás

A mozgásszegény életmód és a testmozgás hiánya felgyorsíthatja a csontvesztést. Az izmokhoz hasonlóan megfelelő igénybevétel nélkül a csontok is hamar elkezdenek leépülni. Főleg a gravitáció ellenében végzett mozgások előnyösek: a csontok a terhelés révén erősödnek. A kedvelt úszás és kerékpározás nem számít terheléses edzésnek, a gyaloglás, futás, aerobik, súlyzózás, jóga viszont kifejezetten alkalmas a csontok erősítésére.

Dohányzás

A dohányzás növeli a csontritkulás kockázatát. korai menopauzát idézhet elő (átlagosan akár két évvel korábban jelentkezhet dohányzóknál a menopauza, mint a nemdohányzóknál), ami az ösztrogéntermelés csökkenése révén tovább növeli a csontritkulás kockázatát.

Túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás

 A túlzott alkoholfogyasztás gátolhatja a sejtek folyamatos megújulását, növelve a csontritkulás kialakulásának esélyét. kutatások szerint viszont a napi egy pohár bort (vagy annak megfelelő mennyiségű alkoholt) elfogyasztó nőknél nagyobb csontsűrűséget mértek, mint absztinens társaiknál. A kalcium kiürülését segíti elő és a sejtek megújulását gátolja a túlzásba vitt koffeinfogyasztás.

Betegségek és gyógyszerek

Az ízületi gyulladás, az 1-es típusú cukorbetegség, a pajzsmirigy-túlműködés vagy az idült májbetegség is növelheti a csontritkulás kockázatát. Egyes gyógyszerek: görcsoldók, savkötők, asztmagyógyszerek, koleszterincsökkentők szintén csontritkulást idézhetnek elő. Étrend ha gyermekkorban nem jut elegendő kalciumhoz a szervezet, jelentősen csökken a 25 éves kor körül kialakuló maximális csonttömeg, így már eleve megnő a csontritkulás kockázata. Felnőttkorban is nagyon fontos az ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag étrend. egyen minél több tejet, tejterméket, ezek ugyanis a kalcium felszívódását segítő d-vitamint, a csontok építőköveit jelentő kalciumot, valamint foszfort tartalmaznak megfelelő mennyiségben és jól felszívódó formában.

Ezek is érdekelhetnek

Ínhüvelygyulladás: Hogyan szüntethető meg a fájdalom és előzhető meg a visszatérése?
Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.

Ajánlataink