Felkapott téma mostanában az elsavasodás. Időnként megjelennek érvek és ellenérvek a téma kapcsán. Ez érthető is, hiszen egy eléggé nehezen megfogható jelenségről van szó, és általában a hozzá kapcsolódó magyarázatokkal van a legtöbb baj. Vitatkozni sokat lehet a témáról, ám az tény, hogy a „lúgosító” diéták tényleg hatékonyak tudnak lenni számos egészségügyi gond kiegészítő kezeléseként, illetve a fogyasztóprogramok részelemeként.

Savasodás, lúgosítás – tények és tévhitek

Szöveti savasodás

Szervezetünk minden szinten próbál egyensúlyban maradni, és sok lehetősége is van a károsító hatások ellensúlyozására. A legtöbb sportoló tudja, hogy létezik az úgynevezett „savasodás”. Ha ugyanis az izom nem tudja már kihasználni a rendelkezésre álló oxigént, akkor tejsavas erjedéssel kezd energiát termelni. Ez elég rossz hatásfokú működés ugyan, de a rendelkezésre álló eszközök között a legjobb. A felhalmozódó tejsav aztán izomlázat okoz. A tejsav mérhető is a vérben, de a vér nem lesz savasabb, megtartja enyhén lúgos voltát, mivel rendelkezik ellensúlyozó, kompenzáló (úgynevezett puffer) kapacitással.

A szervezet tehát nem savasodik, csak egyes helyei savasodnak, jelen esetben az izmok. A kompenzáló mechanizmusok biztosítják, hogy a vérünk ne legyen savas.

Tehát nem azt kellene mondanunk, hogy a szervezetünk elsavasodott, hanem azt, hogy a szervezet egyes pontjai savasak, és azt, hogy a kompenzáló mechanizmusok le vannak terhelve. Az „elsavasodás” inkább a savakat ellensúlyozó hatások túlterhelését jelenti. A savak hatását ugyanis lehet ellensúlyozni, illetve meg lehet szabadulni tőlük. A szervezet méregtelenítő folyamatainak a lényege az, hogy a szervezet számára káros anyagoktól megszabadítsanak. A megszabadulás csatornái a bőr, a tüdő, a bélrendszer és a vesék. Mindannyian tudjuk, hogy az izzadság szaga sokféle lehet. Ez annak a függvénye, hogy kiből milyen többlet anyagok ürülnek az izzadság által. A verejték minőségét befolyásolja például az aktuális fizikai terhelés, illetve az, hogy az előző napokban mit ettünk. Azt mindannyian tudjuk, hogy egy-egy intenzívebb edzés után teljesen más a verejték szaga, mint amikor csak napközben megizzadunk.

Ez igaz a többi csatornán történő kiválasztásra is. A lehelet szaga is sok mindentől változik. A tüdőből nemcsak gázokat, hanem vizet is kilélegzünk, és abban oldva sok minden mást, túlzott savterhelés esetén például savakat.

Ez azért fontos számunkra, mert nemcsak a vérből és a vizeletből lehet laboratóriumi vizsgálatot végezni, hanem például a kilélegzett levegőből is. Ma már léteznek légzési tesztek az oxidatív károsodások hatásának mérésére. A savaktól lesz savanykás az izzadság vagy a lehelet. A bélrendszer és a vesék tekintetében hasonló a helyzet. Érdemes végiggondolni, hogy az egyes helyeken felhalmozódó savas melléktermékek helyi hatásuknál fogva képesek károsítani a környékbeli sejtalkotókat, sejteket és szöveteket. Épp ezért azokat még azelőtt semlegesíteni kell, hatásukat még azelőtt ellensúlyozni kell, mielőtt a kiválasztás helyére eljutnak.

Milyen savakat kell ellensúlyozni?

Az anyagcserénk alapvetően savtermelésre van beállva. A szőlőcukor elégetésekor ugyanis szén-dioxid keletkezik, ami a sejtek közötti víztérben és a vérben oldva, szénsavként van jelen. A szénsav a tüdőben újra szén-dioxiddá alakul, és kilélegezzük. A bibi ott van, hogy nemcsak szőlőcukrot égetünk, hanem másfajta cukrokat, szénhidrátokat is, illetve az anyagcsere-folyamatok kapcsán fehérjét és zsírt is bontunk. Az ezekből felszabaduló savas mellék- és végtermékeket már nem tudjuk olyan egyszerűen kilélegezni, azokat semlegesíteni kell, hatásaikat ellensúlyozni, mielőtt komoly kárt okoznak. A semlegesítésnek azonban ára van, ugyanis ahhoz fel kell áldozni bizonyos fehérjéket, zsírokat, sejtalkotókat.

Ezek is érdekelhetik!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink