Felkapott téma mostanában az elsavasodás. Időnként megjelennek érvek és ellenérvek a téma kapcsán. Ez érthető is, hiszen egy eléggé nehezen megfogható jelenségről van szó, és általában a hozzá kapcsolódó magyarázatokkal van a legtöbb baj. Vitatkozni sokat lehet a témáról, ám az tény, hogy a „lúgosító” diéták tényleg hatékonyak tudnak lenni számos egészségügyi gond kiegészítő kezeléseként, illetve a fogyasztóprogramok részelemeként.

Savasodás, lúgosítás – tények és tévhitek

Szöveti savasodás

Szervezetünk minden szinten próbál egyensúlyban maradni, és sok lehetősége is van a károsító hatások ellensúlyozására. A legtöbb sportoló tudja, hogy létezik az úgynevezett „savasodás”. Ha ugyanis az izom nem tudja már kihasználni a rendelkezésre álló oxigént, akkor tejsavas erjedéssel kezd energiát termelni. Ez elég rossz hatásfokú működés ugyan, de a rendelkezésre álló eszközök között a legjobb. A felhalmozódó tejsav aztán izomlázat okoz. A tejsav mérhető is a vérben, de a vér nem lesz savasabb, megtartja enyhén lúgos voltát, mivel rendelkezik ellensúlyozó, kompenzáló (úgynevezett puffer) kapacitással.

A szervezet tehát nem savasodik, csak egyes helyei savasodnak, jelen esetben az izmok. A kompenzáló mechanizmusok biztosítják, hogy a vérünk ne legyen savas.

Tehát nem azt kellene mondanunk, hogy a szervezetünk elsavasodott, hanem azt, hogy a szervezet egyes pontjai savasak, és azt, hogy a kompenzáló mechanizmusok le vannak terhelve. Az „elsavasodás” inkább a savakat ellensúlyozó hatások túlterhelését jelenti. A savak hatását ugyanis lehet ellensúlyozni, illetve meg lehet szabadulni tőlük. A szervezet méregtelenítő folyamatainak a lényege az, hogy a szervezet számára káros anyagoktól megszabadítsanak. A megszabadulás csatornái a bőr, a tüdő, a bélrendszer és a vesék. Mindannyian tudjuk, hogy az izzadság szaga sokféle lehet. Ez annak a függvénye, hogy kiből milyen többlet anyagok ürülnek az izzadság által. A verejték minőségét befolyásolja például az aktuális fizikai terhelés, illetve az, hogy az előző napokban mit ettünk. Azt mindannyian tudjuk, hogy egy-egy intenzívebb edzés után teljesen más a verejték szaga, mint amikor csak napközben megizzadunk.

Ez igaz a többi csatornán történő kiválasztásra is. A lehelet szaga is sok mindentől változik. A tüdőből nemcsak gázokat, hanem vizet is kilélegzünk, és abban oldva sok minden mást, túlzott savterhelés esetén például savakat.

Ez azért fontos számunkra, mert nemcsak a vérből és a vizeletből lehet laboratóriumi vizsgálatot végezni, hanem például a kilélegzett levegőből is. Ma már léteznek légzési tesztek az oxidatív károsodások hatásának mérésére. A savaktól lesz savanykás az izzadság vagy a lehelet. A bélrendszer és a vesék tekintetében hasonló a helyzet. Érdemes végiggondolni, hogy az egyes helyeken felhalmozódó savas melléktermékek helyi hatásuknál fogva képesek károsítani a környékbeli sejtalkotókat, sejteket és szöveteket. Épp ezért azokat még azelőtt semlegesíteni kell, hatásukat még azelőtt ellensúlyozni kell, mielőtt a kiválasztás helyére eljutnak.

Milyen savakat kell ellensúlyozni?

Az anyagcserénk alapvetően savtermelésre van beállva. A szőlőcukor elégetésekor ugyanis szén-dioxid keletkezik, ami a sejtek közötti víztérben és a vérben oldva, szénsavként van jelen. A szénsav a tüdőben újra szén-dioxiddá alakul, és kilélegezzük. A bibi ott van, hogy nemcsak szőlőcukrot égetünk, hanem másfajta cukrokat, szénhidrátokat is, illetve az anyagcsere-folyamatok kapcsán fehérjét és zsírt is bontunk. Az ezekből felszabaduló savas mellék- és végtermékeket már nem tudjuk olyan egyszerűen kilélegezni, azokat semlegesíteni kell, hatásaikat ellensúlyozni, mielőtt komoly kárt okoznak. A semlegesítésnek azonban ára van, ugyanis ahhoz fel kell áldozni bizonyos fehérjéket, zsírokat, sejtalkotókat.

Ezek is érdekelhetik!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.

Ajánlataink