Mik az antioxidánsok?
Az antioxidánsok olyan kémiai anyagok, amelyek megakadályozzák vagy lassítják a sejtkárosodást. Az antioxidáns valójában nem egy anyag, hanem egy viselkedési mód. Minden olyan vegyület, amely át tud adni elektronokat, gátolva a szabad gyökök keletkezését – antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Természetes antioxidánsok a gyümölcsök és a zöldségek. Több ezer antioxidáns vegyület létezik. A legáltalánosabb antioxidánsok a C-vitamin, az E-vitamin, a karotinoidok (béta-karotin, lutein, likopin), flavonoidok (bioflavonoidok) és a szelén.
Mik azok a szabad gyökök?
A szervezetben folyamatosan keletkeznek szabad gyökök, azaz olyan molekulák, amelyek a legkülső elektronhéjukon párosítatlan elektront tartalmaznak. Ezek megpróbálnak olyan stabil molekulákhoz kapcsolódni, mint a sejtekben található proteinek, zsírok, elektront szerezhetnek maguknak. Ha a „sejtrablás” sikerül, az a sérült sejtek károsodásához vezet. A legtöbb sérülést a testben található enzimek helyreállítják, de ahol ez nem sikerül, ott működési zavarok lépnek fel. A sejtekben bekövetkező oxidációs folyamatról úgy gondolják, hogy kapcsolatba hozhatók az öregedéssel, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a rák kialakulásával, a szürke hályog kifejlődésével.
A csapda
Nagyon kevés a tudományos bizonyíték arra, hogy az antioxidánsok csodaszerek, és megvédik a szervezetet minden káros hatástól. sőt egyes tanulmányok kimutatták, hogy az extra béta-karotin fogyasztás valójában növeli a tüdőrák kockázatát a dohányosoknál. Több véletlenszerű kísérlet igazolta, hogy azok a rákos betegek, akik kiegészítő kezelésként antioxidáns hatású termékeket fogyasztottak, valójában nem produkáltak jobb eredményeket.
A legfrissebb kutatások megcáfolni látszanak azt a gondolatot, miszerint minden szabad gyök eredendően káros az egészségre. A szervezetnek ugyanis szüksége van bizonyos mennyiségű „hírhedt” vegyületre, amelyek megölik a rákos sejteket és a baktériumokat. Megfigyelések szerint az antioxidáns hatású kiegészítők fogyasztása nem zavarja a hasznos szabad gyökök viselkedését. Bár nem tudjuk pontosan, hogy az antioxidánsok hogyan befolyásolják a betegségek kialakulását, az egészséges táplálkozás, az antioxidánsban gazdag gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék fogyasztása biztosan előnyös.