Mi az összefüggés e kettő között? Azt gondolhatnánk, egy depressziós, sötét hangulatban lévő embernek az utolsó gondolata az evés. A depresszióst kizárólag karikás szemekkel, beesett arccal, csontsovány testtel tudjuk elképzelni. Pedig nem minden esetben igaz, hogy a duci emberek életvidámak. Bizony a depresszió okozhat akár extrém súlygyarapodást is.

Súly és depresszió

Az ételek  és az idegrendszer kapcsolata

A hangulatváltozások jelentősen befolyásolhatják az étvágyat és azt is, hogy milyen ételeket fogyasztunk. Egy súlyos veszteség, egy hirtelen támadt rossz hangulat vagy éppen ennek ellenkezője, a boldogságroham is erősen befolyásolhatja az étrendünket. Vannak, akik örömükben étellel jutalmazzák magukat, evéssel ünneplik a sikert. De olyan is előfordul, hogy vigaszként használjuk az ételt. Depressziós hangulatban rendszerint éppen a magas szénhidrát- vagy cukortartalmú ételek felé fordulunk, ösztönösen is attól remélve egy kis boldogságmorzsát. Egyértelmű tehát, hogy hangulatunk is befolyásolja a súlyunkat.

Depresszió  és súlygyarapodás

A depressziós hangulat, a hosszú ideig tartó reményvesztettség, keserűség, az, hogy folyamatosan sötéten látjuk a jövőt, többféleképpen befolyásolhatja mindennapi szokásainkat. Ilyenkor rendszerint megváltozik a szexuális érdeklődés, de megváltoznak a táplálkozási, sőt az alvási szokások is. Van, akit étvágytalanság, nyugtalanság és álmatlanság gyötör, mások éppen az evésbe és a heverészésbe menekülnek.

Segítség: orvosi kezelés  és környezet változás

A depresszió betegség, kezelését csak szakember végezheti. A pszichiáterrel való rendszeres konzultáció mellett, ha az orvos úgy ítéli meg, esetleg gyógyszeres kezelés is szükséges. A pszichés és gyógyszeres kezelés helyes aránya, összehangolása a legfontosabb feladat, nehogy a beteg túlságosan is hozzászokjon a gyógyszerekhez. Szükség van arra is, hogy a beteg valóban felismerje, mi a betegségének valódi oka, minek kellene az életében megváltoznia a gyógyulásához. Ahogyan a kezelés lassan eredményessé válik, úgy változik a beteg hangulata. Ezzel együtt pedig egyre nyilvánvalóbbá válik számára, mi az, amin a mindennapi életben változtatnia kell. Így, ha lassan is, de a saját kontrollja alá tudja vonni az életmódját és a testsúlyát is.

A gyógyszerek segítenek,  de hízlalnak

Sokszor éppen a gyógyszerek akadályozzák meg a depresszió sikeres kezelését. Mivel szinte leadhatatlan túlsúlyt okoznak, sok beteg a további hízástól való félelmében idő előtt abbahagyja a gyógyszerek szedését. Így azonban egyáltalán nem biztos, hogy kikerülhet az ördögi körből. Szerencsére, a napjainkban alkalmazott gyógyszerek már célirányosabban hatnak az agyra és az idegrendszerre, a nélkül képesek stabilizálni a hangulatot, hogy extrém súlynövekedés lenne a kezelés következménye. Az antidepresszánsok, hangulatjavítók esetleges mellékhatásairól mindenképpen érdemes alaposan elbeszélgetni a kezelőorvossal és felkészülni az eshetőségekre.

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink