Az ájulás félelmetes és ijesztő, pedig az esetek túlnyomó többségében valamilyen banális ok áll a háttérben. Persze ez nem azt jelenti, hogy nem kell komolyan venni a rövid ideig tartó eszméletvesztést, hiszen akár súlyos betegség figyelmeztető jele is lehet. Összegyűjtöttük az ájulás néhány lehetséges okát.

Szédítő pillanatok

KISZÁRADÁS

A nyári melegben, különösen nagy fizikai igénybevétel esetén fokozottan kell figyelni a megfelelő folyadékpótlásra. A dehidratáció ilyenkor ugyanis könnyen súlyossá válik, a szívverés felgyorsul, a vérnyomás alacsony lesz, és tudatzavar, eszméletvesztés léphet fel. Ha ájulással jár a kiszáradás, már kórházi kezelésre van szükség, ahol a szervezet víz- és elektrolit-egyensúlyát infúziókkal állítják helyre.

ÉRZELMI MEGTERHELÉS

A vasovagális syncope maga a közönséges ájulás, amit általában félelem, erős fájdalom vagy valamilyen érzelmi sokk vált ki: a vérnyomás hirtelen csökken, amire szédülés, gyengeség figyelmeztet. Fiatal korban gyakoribb, rövid ideig tart. A gyengeség, verejtékezés viszont akár órákon keresztül is tarthat.

HIRTELEN FELEGYENESEDÉS

Ezt gyakorlatilag mindenki tapasztalhatta már magán: ha vízszintes helyzetből hirtelen feláll vagy felül az ember, a vérnyomás a normálisnál nagyobb mértékben csökken – ez az ún. orthostatikus hipotonia –, ami szédülésérzést, fekete pontok megjelenését eredményezi a látótérben. Az eszméletvesztés ilyenkor pár pillanatig tart csupán.

SZÍVRITMUSZAVAR

A szíveredetű ájulások hátterében leggyakrabban ritmuszavar áll. Az ájulás többnyire hirtelen jön, nem előzi meg szédülés, gyengeségérzés. Legtöbbször a vérellátás átmeneti csökkenése idézi elő, melyet például a hirtelen fellépő szapora szívverés, vagy éppen ellenkezőleg, lassú szívverés is okozhat.

FIZIKAI TERHELÉS

Sok esetben a fellépő szívritmuszavar nyugalmi helyzetben nem okoz keringésmegingást, csak munkavégzés, sportolás közben. Ekkor a megnőtt oxigénigényt nem tudja a szív kielégíteni, és ezért következik be az ájulás. Előfordul, hogy a beteg csak a fizikai igénybevétel után ájul el. Ennek az az oka, hogy a terhelés alatt a szív csak alig képes biztosítani a megfelelő vérnyomást, és a terhelés megszűnésekor a szívverés percenkénti száma leesik, ám az izomban lévő erek még tágultak az igénybevétel következtében megnövekedett vérellátási igény miatt. Ez pedig a szívverés csökkenésével, a vérnyomás gyors esésével jár, ami ájuláshoz vezet. Ezért célszerű például futás után levezető sétát végezni.

EGYES GYÓGYSZEREK

Bizonyos gyógyszerek, mint például néhány fájdalomcsillapító és szorongás elleni készítmények, vérnyomáscsökkentők, lassítják a szívverést, csökkentik a vérnyomást, így képesek szédülést, ájulást kiváltani. Ilyen esetben célszerű más gyógyszerre váltani.

NYAKI ÉR TÚLÉRZÉKENYSÉGE

Vannak, akiknél a fej vagy a nyak hirtelen mozdításakor, túl szoros ingnyak, sál, garbó viselésekor is felléphet rövid ideig tartó eszméletvesztés. Ez az állapot a viselet lazításakor, a fej helyzetének megváltoztatásakor rendeződik.

STROKE

Ha úgy érzi, hogy szédül, izomgyengeséget tapasztal, a beszéde zavarttá válik, zsibbadást vagy bizsergést érez a végtagjaiban, azonnal forduljon orvoshoz: ezek a tünetek arra utalnak, hogy a vér áramlását valami akadályozza az agyban.

KIHAGYOTT ÉTKEZÉS

Előfordul, hogy a kihagyott étkezés következtében alacsonnyá váló vércukorszint okoz szédülést, majd nagyon rövid ideig tartó eszméletvesztést. Inzulinnal vagy vércukorszintet csökkentő gyógyszerekkel kezelt cukorbetegeknél gyakori a vércukorszint hirtelen csökkenése miatt bekövetkező ájulás, amit verejtékezés, hideg végtagok, remegés előz meg.

Ezek is érdekelhetnek

Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!

Ajánlataink