KISZÁRADÁS
A nyári melegben, különösen nagy fizikai igénybevétel esetén fokozottan kell figyelni a megfelelő folyadékpótlásra. A dehidratáció ilyenkor ugyanis könnyen súlyossá válik, a szívverés felgyorsul, a vérnyomás alacsony lesz, és tudatzavar, eszméletvesztés léphet fel. Ha ájulással jár a kiszáradás, már kórházi kezelésre van szükség, ahol a szervezet víz- és elektrolit-egyensúlyát infúziókkal állítják helyre.
ÉRZELMI MEGTERHELÉS
A vasovagális syncope maga a közönséges ájulás, amit általában félelem, erős fájdalom vagy valamilyen érzelmi sokk vált ki: a vérnyomás hirtelen csökken, amire szédülés, gyengeség figyelmeztet. Fiatal korban gyakoribb, rövid ideig tart. A gyengeség, verejtékezés viszont akár órákon keresztül is tarthat.
HIRTELEN FELEGYENESEDÉS
Ezt gyakorlatilag mindenki tapasztalhatta már magán: ha vízszintes helyzetből hirtelen feláll vagy felül az ember, a vérnyomás a normálisnál nagyobb mértékben csökken – ez az ún. orthostatikus hipotonia –, ami szédülésérzést, fekete pontok megjelenését eredményezi a látótérben. Az eszméletvesztés ilyenkor pár pillanatig tart csupán.
SZÍVRITMUSZAVAR
A szíveredetű ájulások hátterében leggyakrabban ritmuszavar áll. Az ájulás többnyire hirtelen jön, nem előzi meg szédülés, gyengeségérzés. Legtöbbször a vérellátás átmeneti csökkenése idézi elő, melyet például a hirtelen fellépő szapora szívverés, vagy éppen ellenkezőleg, lassú szívverés is okozhat.
FIZIKAI TERHELÉS
Sok esetben a fellépő szívritmuszavar nyugalmi helyzetben nem okoz keringésmegingást, csak munkavégzés, sportolás közben. Ekkor a megnőtt oxigénigényt nem tudja a szív kielégíteni, és ezért következik be az ájulás. Előfordul, hogy a beteg csak a fizikai igénybevétel után ájul el. Ennek az az oka, hogy a terhelés alatt a szív csak alig képes biztosítani a megfelelő vérnyomást, és a terhelés megszűnésekor a szívverés percenkénti száma leesik, ám az izomban lévő erek még tágultak az igénybevétel következtében megnövekedett vérellátási igény miatt. Ez pedig a szívverés csökkenésével, a vérnyomás gyors esésével jár, ami ájuláshoz vezet. Ezért célszerű például futás után levezető sétát végezni.
EGYES GYÓGYSZEREK
Bizonyos gyógyszerek, mint például néhány fájdalomcsillapító és szorongás elleni készítmények, vérnyomáscsökkentők, lassítják a szívverést, csökkentik a vérnyomást, így képesek szédülést, ájulást kiváltani. Ilyen esetben célszerű más gyógyszerre váltani.
NYAKI ÉR TÚLÉRZÉKENYSÉGE
Vannak, akiknél a fej vagy a nyak hirtelen mozdításakor, túl szoros ingnyak, sál, garbó viselésekor is felléphet rövid ideig tartó eszméletvesztés. Ez az állapot a viselet lazításakor, a fej helyzetének megváltoztatásakor rendeződik.
STROKE
Ha úgy érzi, hogy szédül, izomgyengeséget tapasztal, a beszéde zavarttá válik, zsibbadást vagy bizsergést érez a végtagjaiban, azonnal forduljon orvoshoz: ezek a tünetek arra utalnak, hogy a vér áramlását valami akadályozza az agyban.
KIHAGYOTT ÉTKEZÉS
Előfordul, hogy a kihagyott étkezés következtében alacsonnyá váló vércukorszint okoz szédülést, majd nagyon rövid ideig tartó eszméletvesztést. Inzulinnal vagy vércukorszintet csökkentő gyógyszerekkel kezelt cukorbetegeknél gyakori a vércukorszint hirtelen csökkenése miatt bekövetkező ájulás, amit verejtékezés, hideg végtagok, remegés előz meg.