Már az ókorban is hittek a színek és fények gyógyító erejében. A színterápiát napjainkban a modern orvostudomány is egyre többet használja!

Színterápia: Hogy működik, miben segít?

A színek hatása

„A szín: élet. Színek nélkül halott lenne a világ. A színek a fény gyermekei, a fény pedig a színek anyja” – írja Johannes Itten A színek művészete című könyvében. Talán nem is gondolnánk, hogy a színek milyen meghatározóak mindennapi életünkben: környezetünk, otthonunk és munkahelyünk berendezésének színei folyamatosan hatást gyakorolnak ránk. Öltözékünk árnyalatai akaratlanul is befolyásolják saját magunk és a körülöttünk lévők hangulatát is. A szakemberek szerint a minket körülvevő színek módosításával megváltoztatható az agyban felfogott fényenergia, ez pedig segíthet fizikai és mentális problémákon. A színterápia széleskörűen alkalmazható kiegészítő gyógymód, mellékhatásai nincsenek, és csak igen kevés esetben nem ajánlott.

Az egészségmegőrzésben, a betegségmegelőzésben, a szervezet tonizálásában önállóan is kiváló hatás érhető el vele.

 

A színterápia alkalmazási módjai

A színterápiának többféle alkalmazása létezik, mivel a színeket testünk különböző módokon tudja felvenni:

  • polarizált fényt adó, speciális készülékekkel (pl. bioptron lámpával) végzett fénysugárzás révén;
  • természetes esszenciákkal színezett vízben való fürdéssel;
  • besugárzott víz által, amelyet egy meghatározott szín energiájával töltenek fel;
  • speciális termékekkel történő masszázs által;
  • meditáció, vizualizáció és megfelelő légzőtechnika segítségével;
  • napsugárzás által (a Nap fénye az összes színt tartalmazza);
  • meghatározott színű ruhák viselésével;
  • saját természetes színüket mutató ételek fogyasztásával.

 

Hogyan hatnak az egyes színek a színterápia során?

A citromsárga hatással van a hasi idegközpontra, segítheti az emésztést. Kedvezően hat az idegrendszerre, az ítélőképességre, fokozza a szellemi aktivitást. Akiknek a citromsárga a kedvenc színük, jó beszélőképességgel rendelkeznek, gyakran vezető egyéniségek.

A türkiz a szívre és a csecsemőmirigyre hat jótékonyan. Alkalmazzák a láz lenyomására. Kitisztítja a fertőzött betegek szervezetét. A türkiz színnel szimpatizálók kreatív, népszerű személyiségek, akik a dolgok mélyére látnak.

A narancsszín a mellékvesére hat, ezáltal emeli a fizikai energiaszintet, növeli az étvágyat. Erőt áraszt, melegséget sugall. A narancskedvelők életvidám emberek, telve szeretettel és gyengédséggel.

A kék szín a torokra hat. Idegesség és álmatlanság leküzdésében segít, biztonságérzetet ad. A kéket szeretők megbízható, érzékeny emberek, értékelik az őszinteséget. Befelé fordulók, olykor önmagukat marcangoló természetűek.

A bíbor a tobozmirigyre hat. Alkalmas lelki fájdalmak, szorongás enyhítésére, segít az érzelmi feltöltődésben. A bíborszínt szeretők barátságos, együttműködésre kész személyiségek, mély empátiával megáldva.

A fekete és a fehér nem „igazi” színek, de természetesen hatást gyakorolnak ránk. A fekete felerősíti az indulatokat. A fehér a higiéniához és tisztasághoz kapcsolódik.

A zöld szín harmóniát áraszt, egyensúlyt teremt az agyban, nyugtató hatású, segíti a koncentrálást, a megtisztulás érzetét kelti. A túl sok zöld viszont tompultságot, határozatlanságot okozhat. A zöldet kedvelők kiegyensúlyozottak, vonzódnak a természethez és a természetes dolgokhoz, de néha túl óvatosak.

A violakék segíthet a kényszerképzetek, a zaklatottság, a kisebbrendűségi érzés leküzdésében. Az e színt szeretők között sok a művészi hajlammal megáldott ember. Érzelemgazdagok, de képesek az érzelmeiket kontrollálni.

A piros vitalitást, energiát sugároz, növeli akaraterőnket és szexuális vágyakat ébreszt. A pirosat kedvelők kezdeményezők, kreatívak, fizikailag is aktívak. A piros ruha magára vonja a tekintetet, érzékiséget sugall, de hiperaktív embereknek nem ajánlott a túl sok piros viselése, mert agresszivitást válthat ki a többiekből.

A barna a sötétvörös természethez közeli árnyalata, amelyben tompul a vörös szín aktív életereje. Jótékonyan hat a gyomorra és a bélrendszerre, serkenti az anyagcserét. A természet harmóniáját árasztva nyugtatóan hat, fokozza biztonságérzetünket.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink