Lazac
A lazac a többi, ómega 3 zsírsavban gazdag halhoz (szardínia, makréla) hasonlóan igazi szíverősítő. Csökkenti a szívritmuszavar kialakulásának esélyét, illetve az érelmeszesedés ellen is kiváló „fegyver”. Az Amerikai Kardiológiai Társaság azt javasolja, hetente legalább kétszer fogyasszunk ómega 3 zsírsavban gazdag halat.
Zabkása
Vízben nem oldódó, rostban gazdag, csökkenti a koleszterinszintet, védi az ereket, így rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának kialakulását. Legjobb, ha nem a boltban kapható, már elkészített vagy cukros zabkását fogyasztjuk, hanem a bioboltban vásárolt zabpehelyből készítjük otthon.
Áfonya
Nem csak az áfonya, de az eper és egyéb bogyós gyümölcsök rendszeres fogyasztása is hozzájárul az egészséges szívműködéshez. Egy 2013-as kutatás szerint – melyben 25 és 42 év közötti nőket vizsgáltak – azok, akik hetente háromnál több alkalommal fogyasztanak áfonyát vagy epret, 32 százalékkal csökkent a szívinfarktus esélye, mint azoknál, akik kevesebbet ettek. Mindez annak köszönhető, hogy ezek a gyümölcsök antocianinokban és flavonoidokban (antioxidánsok) gazdagok, amelyek csökkentik a vérnyomást és tágítják az ereket.
Fekete csoki
Az étcsoki jótékony hatását már jó pár tanulmány bizonyította, egy 2012-es kutatás egyenesen azt mondja, a naponta fogyasztott, magas kakaótartalmú csoki csökkenti a nem halálos kimenetelű szívinfarktus esélyét azoknál, akik szív- és érrendszeri betegségre hajlamosak. Polifenol nevű flavonoidokat tartalmaz, ami segít a vérnyomás, a véralvadás és a gyulladások csökkentésében.
Citrusfélék
Nem csak a trombózis kialakulásának lehetőségét minimalizáló flavonoidokban, de C-vitaminban is gazdag gyümölcsök, amelyek segíthetnek csökkenteni a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Legjobb, ha nem a boltban kapható gyümölcsleveket választjuk, hanem magunk facsarjuk otthon a gyümölcsöket.
Szója
A szójából készülő termékek, a szójatej vagy a tofu remek fehérjeforrás. Emellett többszörösen telítetlen zsírsavakban, rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag. Segít a koleszterinszint és a vérnyomás csökkentésében azoknak, akik sok finomított szénhidrátot fogyasztanak.
Paradicsom
Szívbarát káliumban és antioxidánsokban gazdag. Például likopinban, amely segít csökkenteni a koleszterinszintet, tágítja az ereket, és ezzel csökkenti a szívinfarktus esélyét. Kalória- és cukortartalma alacsony, így bármelyik diétába beilleszthető.
Diófélék: mandula, dió, pisztácia, makadámdió
Rost- és vitamintartalmuk igen magas. E-vitamint is tartalmaznak, ami csökkenti a koleszterinszintet, emellett pedig ómega 3 zsírsavakban gazdagok. Natúr, sózatlan formában együk őket.
Hüvelyesek: bab, borsó, lencse
Remek fehérjeforrások, egészségtelen zsírok nélkül. Egy friss kutatás szerint azok, akik hetente legalább egyszer esznek valamilyen hüvelyes zöldséget, 22 százalékkal kisebb eséllyel betegszenek meg valamilyen szív- és érrendszeri betegségben. A cukorbetegeknek is érdemes minél gyakrabban enniük, ugyanis segítenek a vércukorszint kordában tartásában.
Extraszűz olívaolaj
Telítetlen zsírokban gazdag, amelyek segítenek alacsony szinten tartani a koleszterint és a vércukrot. Ízesítsük rendszeresen olívaolajjal és bogyókkal a salátáinkat.
Zöld tea
Egy 2013-ban készült kutatás rámutat, nem csak öregedésgátló és „pörgető” hatása miatt érdemes fogyasztani, de azok, akik naponta négy vagy több csésze zöld teát isznak, 20 százalékkal csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.