Az élelmiszerek gyógyító hatása már régóta ismert. A szervezet öngyógyító képességét erősítheti, ha megfelelő ételeket fogyaszt, ráadásul a jól összeválogatott étrend nemcsak a fizikai egészség megőrzésében segít, hanem a hangulatot is javítja.

Szuperételek az egészségért

Gyomorégés ellen

Tipp: teljes kiőrlésű gabonák, bab, zöldségfélék

A gyomorégés vagy savviszszaáramlás gyakori probléma. A kellemetlen tünetek jellemzően evés után jelentkeznek, amikor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, és égő érzést okoz. Az étkezési szokások megváltoztatásával azonban a gyomorégés elkerülhető. fontos a rostokban és összetett szénhidrátokban gazdag étrend, amely megkönnyíti az emésztést. Azokat az ételeket ugyanis, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak oldhatatlan rostokat, a szervezet könnyebben dolgozza fel, így az étel kevés időt tölt a gyomorban. A nehéz, zsíros ételeket nemcsak nehezebben emészti meg a gyomor, de ezek ki is tágítják, növelve a savvisszaáramlás esélyét.

Az immunrendszer erősítésére

Tipp: tonhal, szárnyasok húsa, tej, tojás, hüvelyesek, erjesztett ételek, spenót, jamgyökér, sütőtök, sárgarépa

A nyomelemek közül az egyik legfontosabb, antioxidáns hatású immunerősítő a szelén, amely segíti számos, a kórokozók elleni védekezéshez szükséges folyamat működését is. Az e-vitaminnal kölcsönösen erősítik egymás jótékony hatását. Jó szelénforrás a tonhal, a szárnyasok húsa, a tejtermék, a tojás – vagyis azok az élelmiszerek, amelyek fehérjében gazdagok. Az immunrendszer működésében fontos szerepet játszanak a jótékony hatású bélbaktériumok: az immunanyagok mintegy 70 százalékát a bélflóra termeli, ennek károsodása veszélyezteti az immunrendszer megfelelő működését.

Az immunrendszer erősítéséhez elengedhetetlen probiotikumok fogyasztása. A probiotikum jótékony baktérium. Probiotikumokhoz többféle módon hozzájuthat. Választhat a gyógyszertárakban kapható probiotikus termékek közül, de számos élelmiszerrel is biztosíthatja a szervezet számára szükséges jótékony baktériumokat. ezek az élelmiszerek azok, amelyek valamilyen erjesztéssel készülnek, baktérium vagy baktérium és gombakultúrák hozzáadásával. Ilyen például a savanyú káposzta, a joghurt, a kefir vagy az aludttej. Az immunrendszer egészséges működéséhez az A-vitamin a második legfontosabb vitamin (a C-vitamin után).

Segít megőrizni a légző- és emésztőrendszer nyálkahártyájának és a bőrnek az épségét, megerősítve a mikroorganizmusok elleni védekezés első védelmi vonalát. Az A-vitamin fokozza az ellenálló-képességet bizonyos fertőzésekkel szemben, részt vesz a tumorellenes aktivitás kiváltásában, a fehérvérsejtek működésének fokozásában, az ellenanyagválasz növelésében. Gazdag A-vitamin-forrás a spenót, a jamgyökér, a sütőtök és a sárgarépa.

Ízületi és izomfájdalmak enyhítésére

Tipp: lazac, szardínia, tonhal, óriás laposhal, makréla, cseresznye

Az ómega 3 zsírsav (linolénsav) csökkenti a gyulladásokat, így felgyorsítja a regenerálódást. Megelőzi az izomszövetek lebomlását, hozzájárul a kötőszövetek és az ízületek egészségének megőrzéséhez. A hidegvízi halfajok mind gazdag ómega 3 zsírsavforrások, de a lenmagolaj, a szója és a dió is nagyobb mennyiségben tartalmazza. A cseresznye gyulladáscsökkentő hatása is régóta ismert. Piros héja és húsa antociánban gazdag, ezért kiváló antioxidáns. Serkenti az anyagcserét, így segíti az ízületekben lerakódott húgykősav eltávozását.

Szénanátha ellen

Tipp: diófélék, magvak, bogyós gyümölcsök, csalán

A viszkető szem és a tüsszögés ellen fogyasszon mandulát, mogyorót vagy napraforgómagot. Ezek a magvak ugyanis E-vitaminban gazdagok. Vizsgálatok szerint az e-vitaminban gazdag étrend csökkenti az allergiás reakciókat. A csalánban és a bogyós gyümölcsökben található kvercetin nevű flavonoid gátolja a hisztamin termelődését, így érdemes kipróbálni allergiás panaszokkal küzdőknek.

Ezek is érdekelhetnek

6 gyakorlat, ami a leglátványosabban formálja a testet
Elhatároztad, hogy edzeni kezdesz és szeretnéd, ha ez minél hamarabb meglátszana a testeden? Akkor ezeket az egyszerű gyakorlatokat próbáld ki mindenképpen.
Diéta 40 felett? Mutatjuk, mire kell nagyon figyelned
A 40 év felettiek számára kiemelten fontos a megfelelő étrend és életmód. Fedezd fel, hogyan segíthet a fehérjében gazdag, rostokban bővelkedő és cukorszegény diéta az egészséged és vitalitásod megőrzésében!
Álomsüti téli napokra: diétás mákos pite
Ez a gluténmentes mákos pite tökéletes választás mindenkinek, aki egészséges, de ízletes desszertet keres. Rostokban, fehérjében gazdag, könnyen elkészíthető, és akár diétába is beilleszthető!
A legjobb téli sportok, ha kipróbálnál valami újat
Télen is rengeteg izgalmas sportot próbálhatsz ki, akár a hóban, akár a fagyos pályákon. Fedezd fel a téli kalandokat, legyen szó extrém élményekről vagy könnyed kikapcsolódásról!
Fedezd fel, milyen technológiai előnyöket kínálnak a Nike zokniknak sportolás közben
Mi pörgeti fel legjobban az edzőcipőd? Természetesen egy pár zokni. De nem akármilyen zokni! Válaszd az egyik híres brand, például a Nike zokniját. A híres Swoosh logós kiegészítőnek köszönhetően még eredményesebb leszel sportolás közben.
Diéta és kollagén: így támogasd a megfelelő kollagéntermelést
A kollagén az egyik legfontosabb fehérje a testedben, amely alapvető szerepet játszik a bőröd, az ízületeid, a hajad, a körmeid és az izmaid struktúrájában.
Egészséges vagy sem? A forró fürdő titkai
Nincs is jobb, mint egy pihentető forró fürdővel zárni a napot, vagy éppen így kezdeni a hétvégét, mindezért pedig nemcsak a lelkünk, de a testünk is hálás lesz. Eláruljuk, milyen egészségügyi előnyei vannak a kádban való lazításnak.
Káposztaleves diéta: Gyors fogyás vagy veszélyes módszer?
A káposztaleves diéta egy gyors fogyókúrás módszer, amelyet sokan keresnek, ha pár kilót szeretnének gyorsan leadni. Ha te is kipróbálnád, fontos, hogy tisztában legyél a diéta előnyeivel és hátrányaival, hogy megalapozott döntést hozhass.

Ajánlataink