A hormonok kémiai hírvivők, amelyek befolyásolják a sejtek működését, szabályozzák az életfolyamatokat. Működésük egyrészről véletlen esemény, amelyet nem lehet irányítani, befolyásolni. Másrészről mi magunk is felelősek vagyunk a hormonháztartás egyensúlyának fenntartásáért, és nem megfelelő életmóddal, rossz szokásokkal komoly problémákat okozhatunk mentális és fizikai egészségi állapotunkban egyaránt.

Tartsa fenn az egyensúlyt!

Mozgáshiány

Rendszeres testmozgás hiányában a szervezet nem termel elegendő mennyiségű endorfint. Az endorfin az agyban termelődő neurotranszmitter, amely csökkenti a fájdalomérzetet és euforikus élményt is képes kiváltani. Mozgáskor az érzelmi tudat aktivitása fokozódik, ami beindítja az endorfin termelését. Az immunfolyamatok aktivizálódnak, a stresszhormon szintjét csökkentő sejtek működése fokozódik. A fizikai aktivitás növeli az ösztrogén és az inzulin anyagcseréjét is.

Kevés alvás

Az alvás és a táplálkozás bonyolult idegrendszeri és hormonális kapcsolatokon keresztül kölcsönhatásban van, ezért a normál alvási ritmus felborulása befolyásolja a táplálkozást. Elsősorban két hormon felelős az alvás és az étvágy összefüggéséért: a leptin és a ghrelin. A leptin a zsírszövetekben termelődik, és a jóllakottságérzésért felel úgy, hogy befolyásolja a hipotalamusz jóllakottságközpontjának működését. Kevés alvás esetén a szintje csökken, ezért aztán az éhségérzet fokozódik, az anyagcsere lelassul. Az éhségérzetet fokozó ghrelin hormon szintje alváshiánykor megemelkedik, ingerelve az agy éhségközpontját. A kevés alvás, több evés, a leptin, illetve ghrelin arány felborulása ördögi kör kialakulásához vezet. Mivel a többletzsírsejt-állomány több leptint termel, ami akadályozza a ghrelin termelődését, a hipotalamusz éhségközpontjának sejtjei túlzottan érzékennyé válnak a ghrelinre. Így már a kevés hormonmennyiség is éhségérzetet okoz, és evés után nem alakul ki a jóllakottság érzése.

Cukorfüggőség

Az egyszerű szénhidrátok, mint például a cukor, a fehér lisztből készült ételek, felépítésük miatt gyorsabban emésztődnek, ezért gyorsan és nagyobb mértékben emelik a vércukorszintet. Az összetett szénhidrátok, mint például a zabpehely, az édesburgonya, a barna rizs hosszabb cukormolekula-láncokból állnak, ezért lassabban emésztődnek meg, lassan is emelve a vércukorszintet. Egyszerű szénhidrátok fogyasztása után az éhség gyorsan csillapodik, ám hamar vissza is tér – a vércukorszint ingadozása miatt. Ráadásul a magas vércukorszint endorfin termelésére serkenti az agyat, ami a cukorfüggőség kulcsa. Minél több cukrot eszik, annál nagyobb lesz a vágy, hogy még jobb érzése legyen, még többet fogyasszon belőle. Az agy hozzászokik a magas vércukorszinthez, és az endorfin termelését attól teszi függővé. Ördögi kör: a cukor lesz az egyetlen örömforrás, ezért aztán egyre többször jelentkezik a kínzó cukoréhség.

Rossz diétaválasztás

A fogyókúrázók nagy százaléka szenved jojóeffektustól. Ha szeretné elkerülni, hogy a nehezen leadott kilók viszszatérjenek, figyeljen a teste jelzéseire. Fogyókúra alatt az étvágycsökkentő hatást eredményező hormonok koncentrációja – mint például a leptin, az amilin és az inzulin – csökken, míg az étvágynövelésért felelősek – például a ghrelin – növekszik. A drasztikus fogyókúrák után a hormonszintek nehezen térnek vissza a normál állapotra, és ez állandó éhségérzetet okoz.

Tartós stressz

A stresszhelyzetben termelődött stresszhormonok a túlélést segítik elő. Ideális esetben ezek a hormonok a stresszt követően kiürülnek a szervezetből. Ha azonban a stressz állandósul, a hormonok nem tudnak kiürülni, felhalmozódnak és számos problémát okoznak. Abban az esetben, ha a stressz tartóssá válik, gyakorlatilag az összes energiatartalék elhasználódik. A stresszhormonok hatására a vérben felszaporodnak a káros zsírok, ami hosszú távon szív- és érrendszeri betegségeket okozhat, gyengül az immunrendszer, gyomor-, bél- és nőgyógyászati panaszok jelentkezhetnek.

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink