A hormonok kémiai hírvivők, amelyek befolyásolják a sejtek működését, szabályozzák az életfolyamatokat. Működésük egyrészről véletlen esemény, amelyet nem lehet irányítani, befolyásolni. Másrészről mi magunk is felelősek vagyunk a hormonháztartás egyensúlyának fenntartásáért, és nem megfelelő életmóddal, rossz szokásokkal komoly problémákat okozhatunk mentális és fizikai egészségi állapotunkban egyaránt.

Tartsa fenn az egyensúlyt!

Mozgáshiány

Rendszeres testmozgás hiányában a szervezet nem termel elegendő mennyiségű endorfint. Az endorfin az agyban termelődő neurotranszmitter, amely csökkenti a fájdalomérzetet és euforikus élményt is képes kiváltani. Mozgáskor az érzelmi tudat aktivitása fokozódik, ami beindítja az endorfin termelését. Az immunfolyamatok aktivizálódnak, a stresszhormon szintjét csökkentő sejtek működése fokozódik. A fizikai aktivitás növeli az ösztrogén és az inzulin anyagcseréjét is.

Kevés alvás

Az alvás és a táplálkozás bonyolult idegrendszeri és hormonális kapcsolatokon keresztül kölcsönhatásban van, ezért a normál alvási ritmus felborulása befolyásolja a táplálkozást. Elsősorban két hormon felelős az alvás és az étvágy összefüggéséért: a leptin és a ghrelin. A leptin a zsírszövetekben termelődik, és a jóllakottságérzésért felel úgy, hogy befolyásolja a hipotalamusz jóllakottságközpontjának működését. Kevés alvás esetén a szintje csökken, ezért aztán az éhségérzet fokozódik, az anyagcsere lelassul. Az éhségérzetet fokozó ghrelin hormon szintje alváshiánykor megemelkedik, ingerelve az agy éhségközpontját. A kevés alvás, több evés, a leptin, illetve ghrelin arány felborulása ördögi kör kialakulásához vezet. Mivel a többletzsírsejt-állomány több leptint termel, ami akadályozza a ghrelin termelődését, a hipotalamusz éhségközpontjának sejtjei túlzottan érzékennyé válnak a ghrelinre. Így már a kevés hormonmennyiség is éhségérzetet okoz, és evés után nem alakul ki a jóllakottság érzése.

Cukorfüggőség

Az egyszerű szénhidrátok, mint például a cukor, a fehér lisztből készült ételek, felépítésük miatt gyorsabban emésztődnek, ezért gyorsan és nagyobb mértékben emelik a vércukorszintet. Az összetett szénhidrátok, mint például a zabpehely, az édesburgonya, a barna rizs hosszabb cukormolekula-láncokból állnak, ezért lassabban emésztődnek meg, lassan is emelve a vércukorszintet. Egyszerű szénhidrátok fogyasztása után az éhség gyorsan csillapodik, ám hamar vissza is tér – a vércukorszint ingadozása miatt. Ráadásul a magas vércukorszint endorfin termelésére serkenti az agyat, ami a cukorfüggőség kulcsa. Minél több cukrot eszik, annál nagyobb lesz a vágy, hogy még jobb érzése legyen, még többet fogyasszon belőle. Az agy hozzászokik a magas vércukorszinthez, és az endorfin termelését attól teszi függővé. Ördögi kör: a cukor lesz az egyetlen örömforrás, ezért aztán egyre többször jelentkezik a kínzó cukoréhség.

Rossz diétaválasztás

A fogyókúrázók nagy százaléka szenved jojóeffektustól. Ha szeretné elkerülni, hogy a nehezen leadott kilók viszszatérjenek, figyeljen a teste jelzéseire. Fogyókúra alatt az étvágycsökkentő hatást eredményező hormonok koncentrációja – mint például a leptin, az amilin és az inzulin – csökken, míg az étvágynövelésért felelősek – például a ghrelin – növekszik. A drasztikus fogyókúrák után a hormonszintek nehezen térnek vissza a normál állapotra, és ez állandó éhségérzetet okoz.

Tartós stressz

A stresszhelyzetben termelődött stresszhormonok a túlélést segítik elő. Ideális esetben ezek a hormonok a stresszt követően kiürülnek a szervezetből. Ha azonban a stressz állandósul, a hormonok nem tudnak kiürülni, felhalmozódnak és számos problémát okoznak. Abban az esetben, ha a stressz tartóssá válik, gyakorlatilag az összes energiatartalék elhasználódik. A stresszhormonok hatására a vérben felszaporodnak a káros zsírok, ami hosszú távon szív- és érrendszeri betegségeket okozhat, gyengül az immunrendszer, gyomor-, bél- és nőgyógyászati panaszok jelentkezhetnek.

Ezek is érdekelhetnek

Vess véget a jojónak: lépj ki a fogyás-hízás örökös körforgásából
A kilók le-fel szaladgálása nemcsak idegesítő, hanem egészségtelen is. Tippjeinkkel most végleg leszámolhatsz a súlyfelesleggel!
Kókuszvíz kávé: A trópusi ízélmény diétás köntösben
Fedezd fel a kókuszvízzel főzött kávé egyedi világát! Ez a hidratáló és kalóriaszegény ital természetes édességével és trópusi ízével tökéletes választás diétázóknak és ínyenceknek egyaránt.
A legjobb téli diétás desszert, ezt a csokikrémet nem lehet abbahagyni
A narancsos csokihab télen is kényeztető és egészséges: C-vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, kakaója javítja a hangulatot. Diétás verzióban is könnyed, mértékkel fogyasztva tökéletes!
Így vigyázz a bőrödre, ha a hidegben sportolsz
Íme néhány tipp, hogyan óvd a bőrödet, miközben a hidegben sportolsz.
Ne csak fogadkozz: Így tartsd be a diétát 2025-ben, hogy sikerüljön
Íme néhány praktikus tanács, amivel valóban elérheted diétás céljaidat.
Megújult a szilveszteri lencse, ezt a recepted imádni fogod
Egy kis újítás sosem árt! Ezt az ínycsiklandó főzeléket most mindenképpen ki kell próbálnod, ugyanis a puy lencse nemcsak egészséges – mivel tele van fehérjével – de párolás közben még az alakját is megtartja, és egyáltalán nem fő szét.
Táplálkozási tanácsadók, dietetikusok, sportedzők: a tudatos élet hivatásos támogatói!
Az egészségtudatos életmódra való törekvés alighanem napjaink egyik legnépszerűbb – pozitív – trendje. Egyre többen keresik a hasznos útmutatást, hogyan lehetnek jobban táplálkozni, aktívabban élni, mozogni, sportolni, és hogyan érhető el az afféle mentális egészség és jóllét.
Diétás lett a dubai csoki, készítsd el te is otthon
Varázslatos édesség bűntudat nélkül! Készítsd el a diétás Dubai csokit, amely cukormentes, egészséges alapanyagokból áll, és tökéletesen illik az ünnepek utáni könnyed életmódhoz

Ajánlataink