Segít a rákos betegségek megelőzésében
A rákos betegségeket megelőző hatását említik a leggyakrabban, a feltételezésnek több alapja is van. A hagyományosan sok teát fogyasztó távol-keleti nemzetek (például Japán) polgárai között kimutathatóan alacsonyabb a tumoros betegségek száma, és azt is megfigyelték, hogy rendszeres, nagyobb mennyiségű (napi 1-1,5 liter) zöld tea fogyasztása esetén csökken bizonyos gyomor-bélrendszeri daganat előfordulásának esélye.
Egy összefoglaló tanulmányban 150 000 embert vizsgáltak, és azt találták, hogy a rendszeres teafogyasztóknál ritkábban fordul elő emlő-, petefészek-, prosztata- és tüdőrák azokhoz képest, akik kevés vagy semmi teát nem isznak. A hatás főleg a zöld tea fogyasztásakor volt kifejezett, de a fekete teák esetén is megfigyelték.
Bőrvédő, hidratáló hatású
A teában lévő antioxidánsok méregtelenítő hatásuk révén segítik a sejtek regenerálódását, védik a bőrt a szabad gyökök káros hatásaitól. Nem kell aggódni a tea koffeintartalma miatt sem: egy csészényi teában mintegy 40-50 mg koffein van, ennyit a felnőttek naponta 2-3 alkalommal is fogyaszthatnak.
Nincs vízhajtó hatása, ilyen koncentrációban ugyanis a koffein nem növeli a szervezetből távozó víz mennyiségét. Koffeintartalma ellenére a tea tehát hidratáló hatású, hozzájárul a szervezet folyadékigényének fedezéséhez.
Megőrzi a fogak egészségét
A tea bizonyítottan védő hatással van a fogakra, ha cukor nélkül fogyasztják. Teaivás után a tea antimikrobiális tulajdonságainak köszönhetően csökken a szájban a baktériumok mennyisége, így azok kevésbé tudnak plakkot képezni, és csökken a nyálban lévő amiláz enzim aktivitása is, amely a szénhidrátokat a szájban egyszerű, de fogkárosító cukrokká bontja. Segít a rossz lehelet megelőzésében, fluoridtartalma révén pedig erősíti a fogakat.
Remek agyserkentő
A tea, koffeintartalmának köszönhetően, frissítő, élénkítő hatású ital, csökkenti a fáradtságérzést, növeli a testi és szellemi teljesítőképességet. A teában található polifenolok csökkentik a degeneratív megbetegedések kockázatát, védve az agy azon részeit, amelyek a tanulásért és az emlékezetért felelősek.
Stresszoldó
A brit University College London munkatársai által készített felmérés a tea stresszoldó tulajdonságára is rámutatott. Egy hat hétig tartó kutatásban fekete teából készült italt és arra megszólalásig hasonlító, de gyümölcsalapú teát ivók stresszreakciókra adott válaszát hasonlították össze élettani paraméter, így például a szívverés vagy a kortizolszint mérésével.
Úgy találták, hogy stresszes helyzetben mindkét csoport tagjainak szervezete hasonlóan reagál, ám a fekete teát fogyasztók sokkal hamarabb megnyugszanak, azaz könnyebben feldolgozzák a stresszt. A zöld teában olyan egyedülálló aminosav, L-teanin található, amely fokozza az agy alfahullám-kibocsátását, nyugtatja az elmét és a koffeinnel együtt hatva éberebbé tesz.
Jót tesz a szívnek
A tea antioxidáns hatású vegyületeinek köszönhetően csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázatát. A zöld tea fogyasztása jelentősen csökkentheti a magas vérnyomás kockázatát.
Könnyíti az emésztést, segíti a fogyást
Különösen az oolong tea segíti az emésztést, de zsírégetőként is népszerű. A zöld tea a metabolikus folyamatok gyorsításához és a kalóriaégetéshez járulhat hozzá.
Csontvédő, csonterősítő
A magas fitoösztrogéntartalmú (ösztrogénhez hasonló aktivitású anyag) teák védő szerepe még csontritkulás esetében is felmerülhet a menopauza idején, amikor a szervezetben termelődő ösztrogén hormon mennyisége csökken. Ilyenkor jó választás a teát tejjel inni, mert a tej kalciumtartalma ellensúlyozhatja a koffein kalciumürítést növelő hatását.