Álmatlanság ellen – kamilla
A kamillában előforduló anyagok, illóolajok főleg gyulladásgátló hatásúak, de fogyasztása az alvászavarokkal küzdőknek is segítség lehet. enyhíti a feszültséget, oldja a szorongást.
Hogyan használja? Gyógyteához használhat filteres vagy szárított növényt. Egy teáskanál teafüvet forrázzon le, lefedve hagyja állni pár percig, majd kortyolgassa el a teát. Édesítheti mézzel.
Ellenjavallat: A kamillában nincsenek olyan vegyületek, melyek súlyos allergiás reakciót váltanának ki, de természetesen előfordulhat, hogy az arra érzékenyeknél a kamilla virágzatából készült szerek allergiás bőrreakciót váltanak ki.
Energiaszint növelésére – ginzeng
Pozitív hatásait a benne található több mint tízféle ginzenozidnak köszönheti, de magas vitamin- és ásványianyagtartalma is hozzájárul, hogy a „gyógynövények királyának” nevezik. Erősíti az immunrendszert, energetizál, serkenti az agyműködést, növeli a koncentrációt.
Hogyan használja? A javasolt adag naponta legfeljebb 500–1000 mg, amit érdemes két részre osztva, a nap első felében fogyasztani. Kapszula, tabletta és tea formájában egyaránt elérhető.
Ellenjavallat: Szedése nem ajánlott terhesség és szoptatás alatt, magas vérnyomás betegségben szenvedőknek, szívbetegeknek, asztmásoknak.
Influenza tüneteinek enyhítésére – bodza
Vírusellenes, antibakteriális hatású. Jól csillapítja a fájdalmat és a gyulladásokat, immunerősítő és antiproliferatív (sejtszaporodást gátló). Gyógyító hatását úgy fejti ki, hogy közben védi a gyomor nyálkahártyáját. Hatékony az influenza tüneteinek enyhítésében, mert blokkolja a vírusok szaporodását.
Hogyan használja? Influenza esetén 2 × 200 ml hígítatlan bodzalé fogyasztása ajánlott, vagy 500-600 mg kapszula, naponta legfeljebb hatszor. Tinktúra formájában 40 csepp minden negyedik órában. teát is főzhet, akkor 2-3 teáskanálnyi szárított bodzavirágot áztasson egy csésze forró vízben 10-15 percig, naponta háromszor fogyasszon belőle.
Ellenjavallat: Fogyasztása semmilyen kockázattal nem jár, de az arra érzékenyeknél allergiás reakció alakulhat ki.
Megfázás gyógyítására – echinacea
Növeli az immunsejtek teljes aktivitását, felerősíti a működésüket a baktériumokkal, vírusokkal szemben. Javítja az immunválaszt, növelve a szervezet ellenálló képességét a bakteriális fertőzésekkel szemben. Az echinacea a szervezet azon sejtjeire hat, amelyeknek elsődleges funkciója a behatoló organizmusokkal szembeni védekezés. nemcsak a kórokozóktól segít megvédeni a szervezetet, de a gyógyulást is gyorsítja.
Hogyan használja? Tinktúra, tabletta és tea formájában fogyaszthatja. Náthára és influenzára nagy adag szükséges, naponta ötször akár 200 mg.
Ellenjavallat: a margarétafélékre allergiásoknál a kasvirág is problémát okozhat.
Keringési panaszokra – ginkgo biloba
A ginkgolevelekben található flavonoidok miatt jó értágító, alkalmazható agyi vérellátási zavarok, szédülés, fülzúgás, hallásgyengülés gyógyításában, de aranyérre és lábfekélyre is jótékonyan hat. Kivonata javítja a szellemi teljesítőképességet és a koncentrációt.
Hogyan használja? A levélben található ginkgolsav miatt – allergizáló és toxikus hatása is lehet – nem ajánlott belőle teát főzni. Napi adagja 60–180 mg, két-három adagra elosztva.
Ellenjavallat: az arra érzékenyeknél emésztőszervi panaszokat, fejfájást, bőrirritációt okozhat.