Napjainkban egyre több kismamánál alakul ki a GDM (Gestacios Diabetes Mellitus), a tanácsadásokon pedig szinte mindig felmerülnek a kérdések: „Vajon nálam miért alakult ki?”; „Lesz baja a kisbabámnak ettől?”; „Innentől én már mindig cukorbeteg leszek?”.

Terhességi cukorbetegség – a dietetikus jótanácsai

 

terhességi cukorbetegség

Terhességi cukorbetegség esetén nagyon fontos betartani a diétát!
Fotó: Shutterstock

 

A terhesség alatt a sejtek inzulinérzékenysége csökken, így a hasnyálmirigynek nagyobb aktivitásra van szüksége ahhoz, hogy megpróbálja a vér cukor szintjét normál keretek között tartani. A terhességi cukorbetegség rizikótényezői:

  • a 30-35 év feletti életkor;
  • súlyfelesleg;
  • családi kórtörténetben szerepel cukorbetegség;
  • egyéni kórtörténetben inzulinrezisztencia szerepel;
  • előző terhesség GDM-mel szövődött.

 

Tünetek, diagnosztika

A GDM nem feltétlenül jár szembetűnő tünetekkel. A kismamákat laborvizsgálattal szűrik, OGTT terhelés történik (orális glükóz tolerancia teszt) általában a 24. hét környékén, de hajlam esetén a szakorvos a vizsgálatot már hamarabb is kérheti! A vizsgálat során minimum 2 vérvétel történik, melynél az első után meg kell inni egy 75 g glükóztartalmú, általában némi citromlevet is tartalmazható oldatot. Fontos, hogy a terhelés alatt a kismama fizikálisan ne legyen aktív – ne ne menjen haza a vérvételek között, ne menjen sétálgatni, stb. –, mert az befolyásolhatja az eredményt, és fals értékeket eredményezhet.

Abban az esetben GDM a kismama, ha a laboreredménye: éhomi érték >5,6 mmol/l, és/vagy 120 perces érték >7,8 mmol/l.

 

A terhességi cukorbetegség során szigorúan kell venni a diétát!

A helyesen összeállított diéta mind az anyára, mind a babára kedvezően hat. Ha a kismama nem diétázik, a babánál többek között nagyobb születési súly, születés utáni hipoglikémia vagy akár megnagyobbodott szervek alakulhatnak ki. Míg az édesanyánál nagyobb az esélye annak, hogy szülés után hamarabb kialakul a 2-es típusú diabétesz.

A teljes cikk itt olvasható!

Forrás: Intima.hu

Inzulinrezisztens lettem, mit tegyek? – Tippek a dietetikustól

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink