A terhesség alatt a sejtek inzulinérzékenysége csökken, így a hasnyálmirigynek nagyobb aktivitásra van szüksége ahhoz, hogy megpróbálja a vér cukor szintjét normál keretek között tartani. A terhességi cukorbetegség rizikótényezői:
- a 30-35 év feletti életkor;
- súlyfelesleg;
- családi kórtörténetben szerepel cukorbetegség;
- egyéni kórtörténetben inzulinrezisztencia szerepel;
- előző terhesség GDM-mel szövődött.
Tünetek, diagnosztika
A GDM nem feltétlenül jár szembetűnő tünetekkel. A kismamákat laborvizsgálattal szűrik, OGTT terhelés történik (orális glükóz tolerancia teszt) általában a 24. hét környékén, de hajlam esetén a szakorvos a vizsgálatot már hamarabb is kérheti! A vizsgálat során minimum 2 vérvétel történik, melynél az első után meg kell inni egy 75 g glükóztartalmú, általában némi citromlevet is tartalmazható oldatot. Fontos, hogy a terhelés alatt a kismama fizikálisan ne legyen aktív – ne ne menjen haza a vérvételek között, ne menjen sétálgatni, stb. –, mert az befolyásolhatja az eredményt, és fals értékeket eredményezhet.
Abban az esetben GDM a kismama, ha a laboreredménye: éhomi érték >5,6 mmol/l, és/vagy 120 perces érték >7,8 mmol/l.
A terhességi cukorbetegség során szigorúan kell venni a diétát!
A helyesen összeállított diéta mind az anyára, mind a babára kedvezően hat. Ha a kismama nem diétázik, a babánál többek között nagyobb születési súly, születés utáni hipoglikémia vagy akár megnagyobbodott szervek alakulhatnak ki. Míg az édesanyánál nagyobb az esélye annak, hogy szülés után hamarabb kialakul a 2-es típusú diabétesz.
Forrás: Intima.hu
Inzulinrezisztens lettem, mit tegyek? – Tippek a dietetikustól