Napjainkban egyre több kismamánál alakul ki a GDM (Gestacios Diabetes Mellitus), a tanácsadásokon pedig szinte mindig felmerülnek a kérdések: „Vajon nálam miért alakult ki?”; „Lesz baja a kisbabámnak ettől?”; „Innentől én már mindig cukorbeteg leszek?”.

Terhességi cukorbetegség – a dietetikus jótanácsai

 

terhességi cukorbetegség

Terhességi cukorbetegség esetén nagyon fontos betartani a diétát!
Fotó: Shutterstock

 

A terhesség alatt a sejtek inzulinérzékenysége csökken, így a hasnyálmirigynek nagyobb aktivitásra van szüksége ahhoz, hogy megpróbálja a vér cukor szintjét normál keretek között tartani. A terhességi cukorbetegség rizikótényezői:

  • a 30-35 év feletti életkor;
  • súlyfelesleg;
  • családi kórtörténetben szerepel cukorbetegség;
  • egyéni kórtörténetben inzulinrezisztencia szerepel;
  • előző terhesség GDM-mel szövődött.

 

Tünetek, diagnosztika

A GDM nem feltétlenül jár szembetűnő tünetekkel. A kismamákat laborvizsgálattal szűrik, OGTT terhelés történik (orális glükóz tolerancia teszt) általában a 24. hét környékén, de hajlam esetén a szakorvos a vizsgálatot már hamarabb is kérheti! A vizsgálat során minimum 2 vérvétel történik, melynél az első után meg kell inni egy 75 g glükóztartalmú, általában némi citromlevet is tartalmazható oldatot. Fontos, hogy a terhelés alatt a kismama fizikálisan ne legyen aktív – ne ne menjen haza a vérvételek között, ne menjen sétálgatni, stb. –, mert az befolyásolhatja az eredményt, és fals értékeket eredményezhet.

Abban az esetben GDM a kismama, ha a laboreredménye: éhomi érték >5,6 mmol/l, és/vagy 120 perces érték >7,8 mmol/l.

 

A terhességi cukorbetegség során szigorúan kell venni a diétát!

A helyesen összeállított diéta mind az anyára, mind a babára kedvezően hat. Ha a kismama nem diétázik, a babánál többek között nagyobb születési súly, születés utáni hipoglikémia vagy akár megnagyobbodott szervek alakulhatnak ki. Míg az édesanyánál nagyobb az esélye annak, hogy szülés után hamarabb kialakul a 2-es típusú diabétesz.

A teljes cikk itt olvasható!

Forrás: Intima.hu

Inzulinrezisztens lettem, mit tegyek? – Tippek a dietetikustól

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.

Ajánlataink