Mit mutat a TSH?
Amennyiben valaki képet szeretne kapni pajzsmirigye működéséről, az első körben a TSH szintjét ellenőrizteti. De mi is pontosan a TSH? A TSH az agyalapi mirigy által termelt hormon, mely a pajzsmirigy hormontermelését serkenti, valamint segíti a jód felszívódását. Éppen ezért, ha a pajzsmirigy kevés hormont termel, akkor kompenzálásként a hipotalamusz több TSH-t termel, ha pedig túl sok a T3/T4, akkor pedig kevesebbet- magyarázza az Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája, aki hozzátette, hogy normál esetben 0,4-4 mIU/l között mozog a hormon szintje (ez laboronként némileg változhat). Ennek ellenére érdemes tudni, hogy a legideálisabb az, ha 2,5 mIU/l alatti az érték (időseknél már kissé a mIU/l feletti érték is elfogadott)
Önmagában a TSH érték nem elég
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy önmagában a TSH érték ellenőrzése nem elég, ez alapján nem lehet pontos diagnózist felállítani. Sajnos gyakori, amikor a beteg kézhez kapja a laboreredményét, látja, hogy a referencia értéken belül mozog a szintje, majd nyugodtan hátradől. Pedig – főleg, ha tüneteket is tapasztal az illető – egyéb vizsgálatok is szükségesek a teljes képhez. Egyrészt a vérvétel során célszerű ellenőriztetni a T3, T4, ATPO szintjét is (ez utóbbi a gyulladásra, autoimmun betegségre hívhatja fel a figyelmet), másrészt fontos még a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is. Ugyanis előfordulhat, hogy bár normál tartományon belül van a TSH (még), ennek ellenére lehetnek a mirigyen göbök, szerkezetbeli, méretbeli eltérések.
Pajzsmirigyzavar tünetei lehetnek!
Indokolatlanul fáradékonyság, ingerültség, kimaradó, vagy elhúzódó a havi ciklus, hajhullás, száraz bőr. Jellemző tünetek továbbá az alvászavar, a hízás, de a hirtelen fogyás is, az ödémás, duzzadt vagy kidülledt szem. Az érdes, rekedt hang, és a szexuális vágy csökkenése is utalhat arra, hogy valami nincs rendben ezzel a kis, pillangó alakú szervvel.