Az egyik legfontosabb tápanyagot nem csak állati eredetű ételekből viheted be. Íme, néhány fontos tudnivaló a fehérjékről, valamint a növényi eredetű fehérjékről!

Tudj meg többet a fehérjékről, a növényi fehérjeforrásokról!

Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlenek a fehérjék. A proteinben gazdag ételek – legyenek állati vagy növényi eredetűek – gyakori fogyasztása nemcsak az egészség megőrzésében, az izomtömeg- és csontsűrűség-növelésben, de a fogyásban is segít. Hogy miért? Mert a fehérje lassabban szívódik fel, mint a szénhidrát, ezáltal hosszabban tartó teltségérzetet biztosít. Vagyis ha fehérjében gazdag ebédet fogyasztasz, délután kisebb eséllyel tör rád az édesség vagy bármilyen egészségtelen nass utáni sóvárgás.

 

A fehérje mint üzemanyag

A zsírtól és a szénhidráttól eltérően a fehérjét nem tudja tárolni a test, vagyis, ha túl keveset viszel be belőle, ezt a fontos a tápanyagot a szervezeted az izmaidból és a csontjaidból fogja elvonni, így ezek sérülékenyebbek lesznek. Töltsd fel rendszeresen a fehérjeraktáraidat!

 

Így használja fel a szervezet a fehérjéket

  • Segítenek az izomépítésben és -regenerációban.
  • Erősítik a csontokat és a porcokat
  • Támogatják a sejtműködést, védik a sejtszerkezetet.
  • Segítenek legyőzni a szervezet gyulladásait.
  • Részt vesznek az ingerületátvivő anyagok szállításában – ezek a „hírvivő” molekulák továbbítják az üzeneteket az ideg- és izomsejtek között.

 

Napi 46 g fehérje növényi forrásokból

Körülbelül ennyi fehérjét kellene bevinnie egy átlagos testalkatú nőnek naponta. Reggelire egyél egy nagy adag zabkását szója- vagy rizsitallal (9 g fehérje), később jöhet 25 g mandula (6 g fehérje), ebédre csicseriborsó-curry (100 g-ban 19 g fehérje), este pedig 50 g szejtán, azaz búzasikér (12 g fehérje) zöldségekkel, barna rizzsel.

 

A legjobb növényi fehérjeforrások

  • hüvelyesek, babfélék
  • teljes kiőrlésű gabonafélék
  • szója
  • diófélék
  • leveles zöldségek

 

Ez is érdekelhet:

Szénhidrát, zsír, fehérje: Milyen arányban fogyaszd a makrotápanyagokat?

6+1 kiváló fehérjeforrás a feszesebb és karcsúbb testért

Fehérjediéta: 1 hét, mínusz 2 kg

Szója, a fehérje-alternatíva

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink