Szervezetünk egészséges működéséhez elengedhetetlenek a fehérjék. A proteinben gazdag ételek – legyenek állati vagy növényi eredetűek – gyakori fogyasztása nemcsak az egészség megőrzésében, az izomtömeg- és csontsűrűség-növelésben, de a fogyásban is segít. Hogy miért? Mert a fehérje lassabban szívódik fel, mint a szénhidrát, ezáltal hosszabban tartó teltségérzetet biztosít. Vagyis ha fehérjében gazdag ebédet fogyasztasz, délután kisebb eséllyel tör rád az édesség vagy bármilyen egészségtelen nass utáni sóvárgás.
A fehérje mint üzemanyag
A zsírtól és a szénhidráttól eltérően a fehérjét nem tudja tárolni a test, vagyis, ha túl keveset viszel be belőle, ezt a fontos a tápanyagot a szervezeted az izmaidból és a csontjaidból fogja elvonni, így ezek sérülékenyebbek lesznek. Töltsd fel rendszeresen a fehérjeraktáraidat!
Így használja fel a szervezet a fehérjéket
- Segítenek az izomépítésben és -regenerációban.
- Erősítik a csontokat és a porcokat
- Támogatják a sejtműködést, védik a sejtszerkezetet.
- Segítenek legyőzni a szervezet gyulladásait.
- Részt vesznek az ingerületátvivő anyagok szállításában – ezek a „hírvivő” molekulák továbbítják az üzeneteket az ideg- és izomsejtek között.
Napi 46 g fehérje növényi forrásokból
Körülbelül ennyi fehérjét kellene bevinnie egy átlagos testalkatú nőnek naponta. Reggelire egyél egy nagy adag zabkását szója- vagy rizsitallal (9 g fehérje), később jöhet 25 g mandula (6 g fehérje), ebédre csicseriborsó-curry (100 g-ban 19 g fehérje), este pedig 50 g szejtán, azaz búzasikér (12 g fehérje) zöldségekkel, barna rizzsel.
A legjobb növényi fehérjeforrások
- hüvelyesek, babfélék
- teljes kiőrlésű gabonafélék
- szója
- diófélék
- leveles zöldségek
Ez is érdekelhet:
Szénhidrát, zsír, fehérje: Milyen arányban fogyaszd a makrotápanyagokat?
6+1 kiváló fehérjeforrás a feszesebb és karcsúbb testért
Fehérjediéta: 1 hét, mínusz 2 kg