A megfelelő mennyiségű proteinfogyasztás azért fontos, hogy tápláld az izmokat a feszes alak eléréséhez és megtartásához, növeld a jóllakottság érzését, és csökkentsd az édesség utáni vágyat.

6+1 kiváló fehérjeforrás a feszesebb és karcsúbb testért

Sajnos pont ez fehérje az, ami könnyen kiszorulhat a napi étkezésből a szénhidrát és a zsír miatt. Általánosságban elmondható, hogy egy átlagos férfi nagyjából napi 55 gramm fehérjét, egy átlagos nő pedig 45 gramm proteint kellene fogyasztania. De még ennek a viszonylag kis mennyiségnek a bevitele is nehézségbe ütközhet, ha természetes úton, táplálékkiegészítő porok nélkül szeretnéd elérni. Íme, 6+1 egészséges és gyors alternatíva!

 

1. Quinoa

Szuperétel. Alacsony szénhidráttartalmú (100 g főtt quinoa 18,5 g szénhidrátot és 120 kcal-t tartalmaz), ráadásul lassú felszívódású, így sokáig eltelít. Igen magas a fehérjetartalma – 9 aminosav van benne, akárcsak a tejben. Tele van B2-vitaminnal, így migrén ellen is hatásos lehet, valamint segít megelőzni a krónikus gyulladást és sokáig fenntartani az energiaszintet. Gluténmentes és vegán étrend követőinek is ajánlott, kiváló köretnek húsok mellé, de salátába is teheted!

 

2. Fekete bab

Salátában is, de önmagában is nagyon finom, és persze igen magas a fehérjetartalma. Hasonlít a kávébabra, és nemcsak a külsejét tekintve, ugyanis molibdént tartalmaz, így élénkítő hatással is rendelkezik. A növényi proteinek hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az elhízás megelőzéséhez. Rostokban nagyon gazdag, és B6- vitamint, valamint folsavat is tartalmaz.

 

3. Magvajak

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek itthon is a különféle magvajak, már szinte minden nagyobb élelmiszerboltban kaphatók. A natúr, 100%-os mogyoró- és a mandulavaj remek választás, könnyen felhasználhatók, tökéletesen lehet velük ízesíteni zabkását vagy különféle turmixokat.

fehérje, magvajak

Fotó: Shutterstock

A magvajak egyebek között magnéziumot is tartalmaznak, ami segít megelőzni az izomgörcsöt és csökkenteni a fáradtságot, illetve a stressz tüneteit. Érdemes ezeknél a készítményeknél is ellenőrizni az összetevők listáját és kerülni az olyanokat, amelyek hozzáadott cukrot, sót vagy pálmaolajat tartalmaznak. Mértékkel alkalmazd csak a finom magvajakat, mert könnyű túlzásba vinni a fogyasztásukat, ami nagyon sok extra kalóriát jelent. Nagyjából 1-2 kanál naponta a javasolt mennyiség.

 

Ez is érdekelhet: Beleférhet-e a mogyoróvaj a fogyókúrába?

 

4. Natúr görög joghurt

A natúr görög joghurtban kétszer annyi a fehérje, mint a sima joghurtban. Így kiváló választás, ha szeretnéd növelni a fehérjebevitelt a cukrokkal szemben. Azonban figyelj, hogy milyen márkát vásárolsz: a sűrű krémességét alapvetően a szűrési folyamatoknak köszönheti, de előfordulhat, hogy egyes gyártók kihagyják ezt a fázist és sűrítő adalékanyagokkal érik el a kívánt állagot. Az összetevők listájából ez egyértelműen kiderül – kukoricakeményítő, guargumi, karragén. Ezeket az összetevőket inkább kerüld!

 

5. Sajtpálcika

Több forgalmazónak is van egyesével csomagolt sajtpálcikája, ami nem csak a gyerekek kedvence lehet. Könnyű tárolni, és bármikor elfogyasztható nassolnivalóként, akár az irodában is. A sajtban megtalálható az összes létfontosságú aminosavat. A sajtok ásványianyag-tartalma pedig kifejezetten magas. Első helyen a kalcium áll, ami a csontok nagy barátja. De jelentős a foszfor-, kálium-, nátrium- és magnéziumtartalma is.

 

6. Edamame bab

Eddig alapvetően szusibárokban lehetett vele találkozni, de kezd egyre jobban terjedni, és a nagyobb élelmiszerboltokban is megtalálható már a gyorsfagyasztott termékek között. Elkészítése nagyon egyszerű: csak le kell forrázni, és már ehető is.

fehérje, edamame bab

Fotó: Shutterstock

Ebben a szójababfélében sok a fehérje, emellett foszfort, kalciumot, káliumot, magnéziumot és fitoösztrogéneket tartalmaz. 100 grammban mindössze 122 kalória van, így igencsak alakbarát. Vegánok, cukorbetegek és inzulinrezisztensek is fogyaszthatják. Ám akiknek nem javasolt a szója fogyasztása – például kemoterápia alatt, a hormonrendszerre érzékeny tumorok esetén –, azok inkább válasszanak más fehérjeforrást.

 

+1: Szárított marhahús

A beef jerky egy húsos, tradicionálisan amerikai harapnivaló, amely már hazánkban is kapható. Bárhol, bármikor fogyasztható és magas minőségű fehérjével látja a szervezetet. Általában kiváló minőségű marhahússzeletek különböző ízű pácolásával, majd hosszú idejű, alacsony hőfokon történő szárításával készül. Ennek köszönhetően sokáig megőrzi a szavatosságát. 25 gramm szárított hús lényegében 60 gramm nyers húsnak felel meg. Tehát tökéletes alternatíva sportolás előtt, után, kirándulásnál, munkahelyen, vagy amikor csak megéhezel.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Karácsony előtt is jól jöhet: a csendterápia titka
Túl egyszerű, hogy igaz legyen?! Egy terápia, amire nem kell vagyonokat költenünk, nem igényel drága eszközöket, mégis hihetetlenül sokat tesz a mentális-, lelki,- és testi egészségünkért.
Ajándékötletek sportrajongó rokonoknak, barátoknak!
A szokásos ékszer, ruha és ajándékutalvány helyett idén váltson sportosra! Amennyiben van a családban sportrajongó családtag, lepje meg valami, a hobbijához jól köthető ajándékkal. Ne feledje, ha sportot ajándékoz, egészséget is ajándékoz!
Edzés kardiógépekkel, mutatjuk, hol rontod el!
Gyakori hibák az edzés során, amelyekre érdemes figyelni.
Diós karácsonyi keksz cukor- és lisztmentesen
Ezt az ünnepi hangulatot idéző könnyű, omlós, liszt- és cukormentes finomságot egyszerűen nem lehet elrontani. Az illata betölti majd az egész lakást, és jobb, ha eldugod, hogy ne egye meg a család egyszerre.
Készülj fel már a diéta előtt! Hasznos tudnivalók a fogyókúráról
Jó, ha tudja, hogy ha belevág egy diétába, akkor nemcsak a kilók fogyatkozására számíthat, de sok egyéb kísérőjelenséggel is találkozik majd.
Egészséges alternatívák a karácsonyi sütés-főzéshez
Az ünnepekre készülődés elmaradhatatlan része a legtöbbször a háziasszonyokra háruló ötletelés: mi is legyen a karácsonyi menü, mivel várjuk a vendégeket. A hagyományos konyhát kedvelő családokban is felmerül időnként az igény, hogy a nehéz, a gyomrot megterhelő ételek és sütemények mellett könnyebb, egészségesebb ínyencségek is legyenek az étlapon. Ahol pedig eleve van olyan családtag, aki valamilyen speciális diétára van fogva, még körültekintőbben kell megválogatni, mi kerül az ünnepi asztalra.
Immunerősítés a téli hideg előtt: ezt kell tenned most
Az immunerősítés egyik meghatározó alappillére a vitaminok és ásványi anyagok bevitele, de néhány életmódbeli változtatással is sokat tehetsz azért, hogy a lehető legegészségesebben vészeld át a telet.
A tél diétás kedvence: 10 perces mákmuffin
Fogyókúra idején sokszor vágyakozol az édesség után? Ne tedd, mert a lemondásokkal teli diéta sokkal kevésbé hatékony! Nyugodtan ehetsz finomságokat, csupán olyan desszertet kell választanod, amiben kevés a finomított szénhidrát.
Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.