Nem egy olyan betegség van, amelyek kialakulása eleinte nem jár jól látható, érezhető tünetekkel. Ilyen a 2-es típusú diabétesz is. A legtöbben egyszerű rutinvizsgálat során szembesülnek azzal, hogy magas a vércukorszintjük, és előfordulhat, hogy ekkor már bizonyos szövődmény, például előrehaladott érelmeszesedés, magasvérnyomás-betegség is kialakult.

Milyen tünetek jelezhetik a 2-es típusú cukorbetegséget?

A cukorbetegség típusai

Bár napjainkban egyre többet hallani a cukorbetegségről, sokan még azzal sincsenek tisztában, hogy a diabétesznek több típusa van. A nemzetközi osztályozás a cukorbetegség négy típusát különbözteti meg (1-es és 2-es típus, speciális formák és terhességi cukorbetegség). Az esetek döntő részét az 1-es és a 2-es típus képezi.

Az 1-es típusú diabétesz az az állapot, amely az inzulint termelő béta-sejtek elpusztulásának következménye, és kevés kivételtől eltekintve az inzulintermelés megszűnésével, azaz abszolút inzulinhiánnyal társul. Tüneteit a beteg észleli: A szomjazás, a folyadékigény, a fogyás, a különböző bőrgyógyászati tünetek figyelmeztető jelek. A betegnek azonnal inzulinkezelésre van szüksége, hiszen a nélkül életveszélyes állapot alakul ki nála.

A 2-es típusú cukorbetegség az inzulinhatás csökkenésének és/vagy az inzulinkiválasztás károsodásának következtében jön létre. A tünetmentesség annak köszönhető, hogy az inzulintermelés megmarad, de minőségileg károsodik, s csak a szövődmények alakulnak ki fokozatosan az évek folyamán (pl. szemészeti bántalmak, erek meszesedése, veseproblémák).

 

Ez is érdekelhet: Hogyan fogyhat, aki inzulinrezisztens? Az orvos válaszol

 

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása

Létrejöttében genetikai tényezők és környezeti hatások játszanak közre. Az előbbiek kevéssé ismertek, az utóbbiak között a túlzott táplálékfogyasztás, a mozgásszegény életmód (és e két tényező következtében kialakuló túlsúly, elhízás), az életkor előrehaladása, valamint a stresszes életmód a legjelentősebbek. Az inzulinhatás károsodik, inzulinrezisztencia alakul ki. A hasnyálmirigy ennek ellensúlyozására hosszú időn keresztül az egészségesnél több inzulint termel, ami egy ideig elegendő lehet az inzulin hatásai, így a normális vércukorszint biztosításához.

Az inzulinrezisztencia fokozódása, illetve a háttérben álló ok, például az elhízás növekvő mértéke azonban előbb-utóbb a béta-sejtek inzulintermelő képességének kimerülését eredményezi, ami cukorbetegség megjelenéséhez vezet. Ez a mechanizmus áll az esetek mintegy 90 százalékának hátterében. Ritkábban nem az inzulinhatás károsodik, hanem a termelődő inzulin mennyisége elégtelen, és így alakul ki inzulinhiány.

 

Ez is érdekelhet: Így segít a mozgás a magas vércukorszinten!

 

Alattomosan indul

Az első tünetekről a beteg nem is tud, vagy olyan ártalmatlannak tűnnek, amelyekkel nem is foglalkozik. Később, a betegség előrehaladtával, a vércukorszint növekedésével a 2-es típusban is megjelennek a jellegzetes tünetek.

GYAKORI SZOMJÚSÁGÉRZET, GYAKORI VIZELETÜRÍTÉS

A fölös mennyiségű cukor egy része a vizelettel ürül, vagyis vizet visz magával, ez magyarázza a fokozott folyadékfelvételt és ürítést. (Maga a diabétesz szó is görögül bő vizelést jelent. Az 1-es típusú diabéteszben általában ez az első tünet.)

HOMÁLYOS LÁTÁS

Ha magas a vércukorszint, a szövetek víztartalma csökkenhet, beleértve a szemlencse víztartalmát is, ami jelentősen befolyásolhatja a látást.

LASSAN GYÓGYULÓ SEBEK, GYAKORI FERTŐZÉSEK

2-es típusú cukorbetegségben gyengül az immunrendszer, romlik a szervezet védekezőképessége is. A hólyag- és hüvelyi fertőzések különösen gyakoriak nők esetében.

BŐRELVÁLTOZÁSOK

Egyes 2-es típusú cukorbetegek bőrén sötét, bársonyos bőrelváltozások alakulhatnak ki a hajlatokban, általában a hónaljban és a nyak területén. Ezt az állapotot acanthosis nigricansnak nevezik, amit az inzulinrezisztencia okoz.

 

Ez is érdekelhet: Mit ehet egy cukorbeteg? A dietetikus válaszol

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink