Nem egy olyan betegség van, amelyek kialakulása eleinte nem jár jól látható, érezhető tünetekkel. Ilyen a 2-es típusú diabétesz is. A legtöbben egyszerű rutinvizsgálat során szembesülnek azzal, hogy magas a vércukorszintjük, és előfordulhat, hogy ekkor már bizonyos szövődmény, például előrehaladott érelmeszesedés, magasvérnyomás-betegség is kialakult.

Milyen tünetek jelezhetik a 2-es típusú cukorbetegséget?

A cukorbetegség típusai

Bár napjainkban egyre többet hallani a cukorbetegségről, sokan még azzal sincsenek tisztában, hogy a diabétesznek több típusa van. A nemzetközi osztályozás a cukorbetegség négy típusát különbözteti meg (1-es és 2-es típus, speciális formák és terhességi cukorbetegség). Az esetek döntő részét az 1-es és a 2-es típus képezi.

Az 1-es típusú diabétesz az az állapot, amely az inzulint termelő béta-sejtek elpusztulásának következménye, és kevés kivételtől eltekintve az inzulintermelés megszűnésével, azaz abszolút inzulinhiánnyal társul. Tüneteit a beteg észleli: A szomjazás, a folyadékigény, a fogyás, a különböző bőrgyógyászati tünetek figyelmeztető jelek. A betegnek azonnal inzulinkezelésre van szüksége, hiszen a nélkül életveszélyes állapot alakul ki nála.

A 2-es típusú cukorbetegség az inzulinhatás csökkenésének és/vagy az inzulinkiválasztás károsodásának következtében jön létre. A tünetmentesség annak köszönhető, hogy az inzulintermelés megmarad, de minőségileg károsodik, s csak a szövődmények alakulnak ki fokozatosan az évek folyamán (pl. szemészeti bántalmak, erek meszesedése, veseproblémák).

 

Ez is érdekelhet: Hogyan fogyhat, aki inzulinrezisztens? Az orvos válaszol

 

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása

Létrejöttében genetikai tényezők és környezeti hatások játszanak közre. Az előbbiek kevéssé ismertek, az utóbbiak között a túlzott táplálékfogyasztás, a mozgásszegény életmód (és e két tényező következtében kialakuló túlsúly, elhízás), az életkor előrehaladása, valamint a stresszes életmód a legjelentősebbek. Az inzulinhatás károsodik, inzulinrezisztencia alakul ki. A hasnyálmirigy ennek ellensúlyozására hosszú időn keresztül az egészségesnél több inzulint termel, ami egy ideig elegendő lehet az inzulin hatásai, így a normális vércukorszint biztosításához.

Az inzulinrezisztencia fokozódása, illetve a háttérben álló ok, például az elhízás növekvő mértéke azonban előbb-utóbb a béta-sejtek inzulintermelő képességének kimerülését eredményezi, ami cukorbetegség megjelenéséhez vezet. Ez a mechanizmus áll az esetek mintegy 90 százalékának hátterében. Ritkábban nem az inzulinhatás károsodik, hanem a termelődő inzulin mennyisége elégtelen, és így alakul ki inzulinhiány.

 

Ez is érdekelhet: Így segít a mozgás a magas vércukorszinten!

 

Alattomosan indul

Az első tünetekről a beteg nem is tud, vagy olyan ártalmatlannak tűnnek, amelyekkel nem is foglalkozik. Később, a betegség előrehaladtával, a vércukorszint növekedésével a 2-es típusban is megjelennek a jellegzetes tünetek.

GYAKORI SZOMJÚSÁGÉRZET, GYAKORI VIZELETÜRÍTÉS

A fölös mennyiségű cukor egy része a vizelettel ürül, vagyis vizet visz magával, ez magyarázza a fokozott folyadékfelvételt és ürítést. (Maga a diabétesz szó is görögül bő vizelést jelent. Az 1-es típusú diabéteszben általában ez az első tünet.)

HOMÁLYOS LÁTÁS

Ha magas a vércukorszint, a szövetek víztartalma csökkenhet, beleértve a szemlencse víztartalmát is, ami jelentősen befolyásolhatja a látást.

LASSAN GYÓGYULÓ SEBEK, GYAKORI FERTŐZÉSEK

2-es típusú cukorbetegségben gyengül az immunrendszer, romlik a szervezet védekezőképessége is. A hólyag- és hüvelyi fertőzések különösen gyakoriak nők esetében.

BŐRELVÁLTOZÁSOK

Egyes 2-es típusú cukorbetegek bőrén sötét, bársonyos bőrelváltozások alakulhatnak ki a hajlatokban, általában a hónaljban és a nyak területén. Ezt az állapotot acanthosis nigricansnak nevezik, amit az inzulinrezisztencia okoz.

 

Ez is érdekelhet: Mit ehet egy cukorbeteg? A dietetikus válaszol

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink