A legfélelmetesebb betegségek azok, amelyek hosszú ideig nem járnak tünetekkel. A betegek ugyanis ilyen esetekben nem keresik fel az orvost – hiszen tünet- és panaszmentesen élik a mindennapjaikat –, így aztán a megfelelő kezelés hiányában a betegség lassan tönkreteszi az adott szervet, akár súlyos, életveszélyes állapotot is elő- idézve. Összegyűjtöttük a leggyakoribb „néma gyilkosokat”.

Tünetek nélkül

Magas vérnyomás betegség

Ez az egyik leggyakoribb betegség a világon, hazánkban a felnőtt lakosság 25 százaléka érintett. A vérnyomás az a nyomóerő, amelyet a szív által pumpált vér az érfalakra gyakorol. A szív percenként kb. 72-szer húzódik össze, és összehúzódásonként nagyjából 80 ml vért présel az erekbe. A vérnyomás felső (szisztolés) értékét a szív összehúzódásakor mérik, a vérnyomás alsó (diasztolés) értékét pedig a szív elernyedésekor. Az optimális átlagértékek: 130/80 Hgmm. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a vér- nyomásnak mindig, minden körülmények között ennyinek kell lennie.

A vérnyomás más este és reggel, sportolás előtt és után. Izgalom hatására a vérnyomás emelkedik, alvási nyugalomban viszont csök- ken. A vérnyomás-ingadozás lehet bizonyos szintig normális, az egészséges emberek emelkedett vagy csökkent értéke hamar visszaáll az eredeti értékre. Magas vérnyomás betegségben viszont a vér- nyomás-emelkedés tartós.

Mi történik, HA nem kezelteti a betegséget?

Tönkreteszi az ereket, így attól függően, hol rombol, veszélyeztetheti a látást; agyvérzést, szívinfarktust okozhat; veseelégtelenség alakulhat ki.

Hogyan előzheti meg?
▶ Mozogjon rendszeresen.
▶ Fogyasszon alacsony zsírtartalmú ételeket, sok növényi rostot.
▶ Kerülje a stresszhelyzeteket. A jóga, a meditációs technikák, az autogén tréning jól alkalmazható a stresszel kapcsolatos magas vérnyomás kezelésére.

Csontritkulás

Magyarországon a lakosság mintegy 10 százaléka szenved csontritkulásban. Ez a betegség nem más, mint a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenése, amely fokozott törékenységgel, a kóros és spontán törések kockázatának fokozódásával jár. Az évek haladtával a csontállomány egyre gyengül: míg fiatalkorban a csont tömegét növelő építő folyamatok vannak túlsúlyban, később az arány megfordul. Kialakulásának oka elsősorban mindkét nemnél az öregedés, nőknél pedig legtöbbször hormonális okokra vezethető vissza.

Mi történik, HA nem kezelteti a betegséget?

A csontsűrűség csökkenésével a csontok sérülékennyé válnak, gyakrabban következnek be balesetek, amelyek egyre súlyosabbak lehetnek.

Hogyan előzheti meg?
▶ Mozogjon rendszeresen, mert a csontokra ható állandó, váltakozó terhelés hatására a csontképzés fokozódik.
▶ Gondoskodjon megfelelő kalcium- és D-vitamin- bevitelről.
▶ Mérsékelje a koffein- és az alkoholfogyasztást.

Magas koleszterinszint

A koleszterin a szervezet számos biológiai folyamatában játszik fontos szerepet. Zsírféleség, amely lebomlása és átalakulása során energiát szolgáltat, egyes sejtek működéséhez tápanyagul szolgál, alkotórésze bizonyos hormonoknak és a vérnek is. Túl magas vérszint esetén azonban a koleszterin más vegyületekkel együtt felhalmozódik a kis- és közepes artériák belhártyája alatt, és így szűkíti az erek átmérőjét.

Mi történik, HA nem kezelteti a betegséget?

A lerakódások miatt ezekben az erekben csökken a vérátáramlás, sőt el is záródhatnak az artériák, megduplázva a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.

Hogyan előzheti meg?
▶ A megfelelő étrend a meg- előzés legfontosabb része. Bizonyos ételek, mint például a brokkoli, a halak, a halolaj, a teljes kiőrlésű gabonák, segítik a koleszterinszint optimális szinten tartását.
▶ Mozogjon rendszeresen, így csökkentheti a különböző anyagcsere-betegségek kialakulásának kockázatát.
▶ Ügyeljen a megfelelő zsírbevitelre (különösen a telített zsírokra). A napi kalóriabevitelt tekintve a zsírfogyasztás ne haladja meg a 30 százalékot.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink