Csuja Imre, pontosabban Valami Amerikás karaktere, Bala, a maffiózó, valamint kollégái, Faragó András és Thuróczy Szabolcs (képünkön) foglyul ejtik Győrfi Pált. Megjelenik Szabó Győző és Oroszlán Szonja a „szajréval”, majd Scherer Péter, mint a rend éber őre – és pillanatokon belül szívrohamot kap. Mi ilyenkor a teendő? Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány legújabb, „Ne parázz, sokkolj!” című szórakoztató edukációs videójából kiderül, miként zajlik az újraélesztés menete a nyilvánosan elérhető, egyszerűen használható, de életbevágóan fontos defibrillátor segítségével.
Merj és tudj cselekedni!
Magyarországon a hirtelen szívhalál a vezető halálokok közé tartozik, ráadásul az ilyen esetek többsége közterületen következik be. Országszerte mintegy 1500 defibrillátor érhető el nyilvános helyen! Használatukkal 6%-ról akár 74%-ra is növelhetjük a sikeres újraélesztés esélyét, ha időben merünk és tudunk cselekedni. Erre azonban egyelőre jó, ha tízből hárman vállalkoznánk. A mentőalapítvány felmérései szerint félünk tőle, laikusként bonyolultnak érezzük ennek az amúgy könnyen kezelhető eszköznek a használatát.
Újraélesztés – Bármelyikünknek menni fog
„Kisfilmünk célja elérni, hogy bátran cselekedjünk. A mentők kiérkezéséig merjük használni a nyilvános helyeken, benzinkutakon, bevásárlóközpontokban, pályaudvarokon kihelyezett defibrillátorokat, hiszen ezek az eszközök az átlagember számára is könnyen kezelhetők. Egy gépi hang végig egyértelmű utasításokat ad, egyszerűen nem lehet elrontani. Ha Baláéknak sikerült, bármelyikünknek menni fog, ez a kampányunk legfontosabb üzenete” – mondja dr. Czakler Éva mentőorvos, az OMSZA alelnöke.
Nézd meg a filmet, ismerd meg az eszköz használatát, hiszen az esetek döntő részében a mellkas nyomása és az életmentő sokk leadása együtt ment életet.
(Fotó: Országos Mentőszolgálat Alapítvány)
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Legyen a szíve barátja – Top 10 szíverősítő étel
- Életmódváltás infarktus után
- Mit ehet egy szívbeteg? Íme, a dietetikus tanácsa