Szója
A növényi ösztrogénekben gazdag szója fogyasztása enyhítheti a változókori tüneteket. A szója izoflavont tartalmaz, amelynek az ösztrogénhez hasonló a hatása. gyorsan kiürül a szervezetből, ezért érdemes napi rendszerességgel fogyasztani. A szója nemcsak a klimax tüneteit csillapítja, hanem csökkenti a vérnyomást és az LDL koleszterin szintjét is. Érdemes naponta legalább 50-60 mg izoflavont fogyasztani, ami két pohár szójatejet vagy 7 gramm tofut jelent. Több vizsgálat azt mutatja, hogy a növényi ösztrogének nem mindenkinél érik el a kívánt hatást. Arról, hogy az ön esetében működik-e ez, legkönnyebben úgy tud meggyőződni, ha rendszeresen fogyaszt szóját. A jótékony hatás 3-4 hét után jelentkezik.
Lenmag
A lenmag gazdag fitoösztrogénekben, amelyek segítenek a hormonháztartás egyensúlyának helyreállításában. A lenmagnak enyhe íze van, így gyakorlatilag bármilyen édes vagy sós ételbe beleteheti. Használhatja egészben, de meg is őrölheti a szemeket. A lenmagolaj főzésre nem alkalmas, a legjobb, ha friss salátába teszi. A lenmagban sok rost van: négy evőkanálnyi lenmagban 8 gramm. A rostok segítik az emésztést.
E-vitamin
Rendkívül erős antioxidáns hatású vitamin, amely segíthet a hőhullámok, az éjszakai izzadás enyhítésében, a hüvelyszárazság mérséklésében. De segít a vérnyomás szinten tartásában is, és erősíti az izmokat. lassítja a sejtek öregedését, védi a bőrt az idő előtti öregedéstől. Erősíti a körmöket és a hajszálakat. E-vitamint tartalmaz például a búzacsíra, a hüvelyesek, a zöld leveles zöldségek, a növényi olajok és a tojássárgája. Az E-vitamin napi szükséges mennyisége változatos étrenddel könnyen fedezhető. Egy adag (28 g) dió fedezi a napi E-vitamin-szükséglet 10 százalékát, egy adag mandula a napi szükséglet 35 százalékát, egy adag mogyoró pedig a 20 százalékát.
Akupunktúra
Egy friss svéd tanulmány szerint akupunktúrával enyhíthető az álmatlanság, mérsékelhető az izzadás, és nyugtatható az idegrendszer. Első hallásra talán furcsának tűnhet, de az akupunktúra a szervezet egyensúlyának helyreállításán keresztül számos problémát orvosolhat, így a klimax tüneteit is.
Rendszeres testmozgás
Edzés során olyan vegyületek termelődnek a szervezetben, amelyek segítenek a hormonháztartás egyensúlyának helyreállításában. Heti 3 óra edzéssel már jelentősen csökkenthetőek a hőhullámok. leghatékonyabb az aerobik, a súlyzós erősítés, a jóga, de a kocogás, a kerékpározás, az úszás is segít a tünetek enyhítésében. A legújabb kutatások szerint a csapatsportok igen hatékony védelmet nyújthatnak a hormonális változások okozta káros következményekkel szemben. Ha ugyanis csapatban edz, akkor nem figyel arra, hogy milyen fárasztó az adott sport, és a hangulat is jobb.
Ómega 3 zsírsavak
Az ösztrogénszint-csökkenés veszélyezteti a szív- és érrendszer egészségét is. Az ómega 3 zsírsavak védik az erek egészségét, és természetes hangulatjavítóként is ismertek. Az ómega 3 zsírsavak elsődleges forrásai a halak. különösen a szardínia tartalmaz nagy mennyiségben ómega 3 zsírsavakat, emellett pedig jó kalciumforrás is. A kalcium csonterősítő hatásának köszönhetően csökkenthető a csontritkulás esélye, aminek előfordulása a klimax idején gyakori.