A változókor idején sokan szenvednek olyan kellemetlen tünetektől, mint a hőhullám, az éjszakai verejtékezés, az álmatlanság és a hangulatingadozás. Ezek enyhítésére az orvosok gyakran hormonpótlást javasolnak. Ha azonban ön idegenkedik ettől, számos természetes módszer közül választhat, hogy csökkentse a mindennapi életet is megkeserítő panaszokat.

Változókor – természetesen!

Szója

A növényi ösztrogénekben gazdag szója fogyasztása enyhítheti a változókori tüneteket. A szója izoflavont tartalmaz, amelynek az ösztrogénhez hasonló a hatása. gyorsan kiürül a szervezetből, ezért érdemes napi rendszerességgel fogyasztani. A szója nemcsak a klimax tüneteit csillapítja, hanem csökkenti a vérnyomást és az LDL koleszterin szintjét is. Érdemes naponta legalább 50-60 mg izoflavont fogyasztani, ami két pohár szójatejet vagy 7 gramm tofut jelent. Több vizsgálat azt mutatja, hogy a növényi ösztrogének nem mindenkinél érik el a kívánt hatást. Arról, hogy az ön esetében működik-e ez, legkönnyebben úgy tud meggyőződni, ha rendszeresen fogyaszt szóját. A jótékony hatás 3-4 hét után jelentkezik.

Lenmag

A lenmag gazdag fitoösztrogénekben, amelyek segítenek a hormonháztartás egyensúlyának helyreállításában. A lenmagnak enyhe íze van, így gyakorlatilag bármilyen édes vagy sós ételbe beleteheti. Használhatja egészben, de meg is őrölheti a szemeket. A lenmagolaj főzésre nem alkalmas, a legjobb, ha friss salátába teszi. A lenmagban sok rost van: négy evőkanálnyi lenmagban 8 gramm. A rostok segítik az emésztést.

E-vitamin

Rendkívül erős antioxidáns hatású vitamin, amely segíthet a hőhullámok, az éjszakai izzadás enyhítésében, a hüvelyszárazság mérséklésében. De segít a vérnyomás szinten tartásában is, és erősíti az izmokat. lassítja a sejtek öregedését, védi a bőrt az idő előtti öregedéstől. Erősíti a körmöket és a hajszálakat. E-vitamint tartalmaz például a búzacsíra, a hüvelyesek, a zöld leveles zöldségek, a növényi olajok és a tojássárgája. Az E-vitamin napi szükséges mennyisége változatos étrenddel könnyen fedezhető. Egy adag (28 g) dió fedezi a napi E-vitamin-szükséglet 10 százalékát, egy adag mandula a napi szükséglet 35 százalékát, egy adag mogyoró pedig a 20 százalékát.

Akupunktúra

Egy friss svéd tanulmány szerint akupunktúrával enyhíthető az álmatlanság, mérsékelhető az izzadás, és nyugtatható az idegrendszer. Első hallásra talán furcsának tűnhet, de az akupunktúra a szervezet egyensúlyának helyreállításán keresztül számos problémát orvosolhat, így a klimax tüneteit is.

Rendszeres testmozgás

Edzés során olyan vegyületek termelődnek a szervezetben, amelyek segítenek a hormonháztartás egyensúlyának helyreállításában. Heti 3 óra edzéssel már jelentősen csökkenthetőek a hőhullámok. leghatékonyabb az aerobik, a súlyzós erősítés, a jóga, de a kocogás, a kerékpározás, az úszás is segít a tünetek enyhítésében. A legújabb kutatások szerint a csapatsportok igen hatékony védelmet nyújthatnak a hormonális változások okozta káros következményekkel szemben. Ha ugyanis csapatban edz, akkor nem figyel arra, hogy milyen fárasztó az adott sport, és a hangulat is jobb.

Ómega 3 zsírsavak

Az ösztrogénszint-csökkenés veszélyezteti a szív- és érrendszer egészségét is. Az ómega 3 zsírsavak védik az erek egészségét, és természetes hangulatjavítóként is ismertek. Az ómega 3 zsírsavak elsődleges forrásai a halak. különösen a szardínia tartalmaz nagy mennyiségben ómega 3 zsírsavakat, emellett pedig jó kalciumforrás is. A kalcium csonterősítő hatásának köszönhetően csökkenthető a csontritkulás esélye, aminek előfordulása a klimax idején gyakori.

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink