A ZÚZÓDÁSOK esések, ütések következményeként keletkeznek. A testet ért mechanikai hatás miatt a bőr alatti kisebb erek fala megsérül, a vér a szövetekbe szivárog, és így véraláfutás alakul ki. Ahogy a vér lebomlik és felszívódik, a folt kékes, majd zöldessárga színű lesz.
Mi a teendő? A zúzódások maguktól is szépen gyógyulnak, de a hideg borogatás, jegelés csökkentheti a bőr alatti vérzést és a duzzanatot. A gyógyulást segítheti krémekkel is, például fekete nadálytő és árnika hatóanyagát tartalmazó készítménnyel.
Ha nagy megterhelés hatására az izmok túlságosan megnyúlnak, az izomrostok kisebb-nagyobb mértékben sérülhetnek, elszakadhatnak. Ez az IZOMHÚZÓDÁS. A sérülés helyén hirtelen szúró fájdalom jelentkezik, és bevérzés is keletkezhet.
Mi a teendő? Szakorvosi kezelés szükséges, mert a rosszul összeforrt izomrostok hegesedhetnek és merevvé válhatnak. A kezelés kiegészíthető jeges borogatással, gyulladáscsökkentő krémek alkalmazásával.
RÁNDULÁSKOR az ízületi porcfelszínek elmozdulnak egymáshoz képest, az ízületi tok és a szalagok megnyúlnak, esetleg részben elszakadnak.
Mi a teendő? A sérült ízületet tanácsos jegelni, kifejezetten erre a célra való kenőcsökkel kezelni, majd rugalmas pólyával bekötözni.
FICAMKOR az egymástól eltávolodott porcfelszínek nem ugranak vissza, hanem kóros helyzetben maradnak.
Mi a teendő? A ficam orvosi segítséget igényel, a segítség megérkezéséig érdemes a sérült testrészt hűteni, jegelni.
Az ÉGÉSI SÉRÜLÉSEK formája korfüggő. A nagyobb gyermekek általában nyílt lánggal, tűzrakás közben vagy tűzijátékkal égetik meg magukat, a kisebbek pedig forró ételeket rántanak le a konyhapultról vagy leforrázzák magukat. Ha az égés nagyobb felületet érint, megnő a fertőzés veszélye. Ilyen esetekben ajánlatos szakemberhez fordulni.
Mi a teendő? Legfontosabb az érintett terület hűtése: kb. 15-20 percig célszerű folyó víz alá tartani a sérült bőrfelületet. Ezzel csökkenthető a sérülés okozta károk mértéke, és a fájdalom is enyhíthető. Ezt követően speciális, égésre ajánlott gélek, sprayk használata javasolt.
A bőrt és az alatta lévő szövetet érintő VÁGOTT, SZÚRT SEBEK valamilyen éles vagy hegyes tárgytól származnak. Az irhát érintő sérülés mindig vérzést okoz. A HORZSOLÁSOK felületi sebek, amelyeket a bőrfelület ledörzsölése okoz; gyakran szennyeződés (föld, homok, piszok) is kerül bele.
Mi a teendő? Folyó vízzel le kell mosni a seb környékéről a szennyeződéseket. Horzsolások esetén, ha a sebben túl sok por, apró szemcse van, az egész sebet víz alá kell tartani. A szennyeződések nedves steril gézlappal is eltávolíthatók. A seb fertőtlenítése után a sebet le kell fedni. A horzsolások szabad levegőn gyorsabban gyógyulnak. Ma már számos sebkezelő gél, krém kapható, amelyek fájdalom- és vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő hatással is bírnak, elősegítik a seb gyógyulását, hámosodását. Mély, nyílt sebekre ezeket nem szabad használni!
Nyáron gyakoriak a vízi balesetek. FULDOKLÁS nem csak mély vízben jöhet létre! Meglepően sok baleset történik a családi házak medencéjében és a természetes vizekben is. Egy gyermek vagy ittas felnőtt akár egy tíz centiméteres vízben is megfulladhat.
Mi a teendő? A légútbiztosítást és a befúvásos lélegeztetést már a kimentés alatt el kell kezdeni. A szárazföldre vagy a mentő vízi járműre való megérkezéskor azonnal az elsősegélynyújtás szabályait és az újraélesztés ABC-jét kell alkalmazni. Minden esetben orvost kell hívni!