Az ülőmunka számos negatív egészségügyi hatása ismert: rendszeres mozgás nélkül megnöveli a magas vérnyomás, a 2-es típusú diabétesz, valamint az elhízás esélyét. Mindemellett a tartós ülés a vérkeringés romlása miatt fokozza a vérrögképződés rizikóját is, ezért akár mélyvénás trombózist is okozhat. A legfontosabb a megelőzés, de mi a teendő, ha már megtörtént a baj? Vajon folytatható a korábbi életvitel?

Vérrög és mélyvénás trombózis, az irodisták ellensége

Ülőmunka és trombózis

Az emberek többsége napjainkban ülőmunkát végez, ami nagyban megnöveli a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét. Az ülőmunkának azonban sokféle formája létezik, a trombózis szempontjából azt kell figyelembe venni, amelyik a legveszélyesebb – például egy szalagnál ülő elektronikai eszközöket forrasztó, egyéb rizikókkal terhelt ember sokkal rosszabb helyzetben van, mint akinek módja van óránként 5 percre felállni és sétálni kicsit.

Ennek elsősorban az az oka, hogy a tartós mozdulatlanság és az ülés – főleg keresztbe tett lábbal – negatív hatást gyakorol a vénás keringésre, ugyanis az erekben ekkor lelassul a keringés, pangás jön létre (éppen ezért alakulnak ki sok esetben kitüremkedő visszértágulatok). Ez az állapot az alvadási rendszer nagyfokú aktivizálódása miatt fokozza a vérrögképződés esélyét, és ezt tovább növeli az ülőmunkával gyakran együtt járó magas vérnyomás, dehidratáltság, mozgáshiány és túlsúly.

Tünetek és teendők

Az érintett végtag livid elszíneződése, az ödéma, a fájdalom mind a problémára utaló jellegzetes tünet, ám olykor előfordulhat, hogy különösebb panasz nélkül lép fel ez az állapot. Ennek nagy veszélye, hogy a kialakult vérrög – vagy annak egy-egy része – leszakadhat, és a véráramlás útján a tüdőbe kerülve, életveszélyes embóliát okozhat, ami véres köpettel, mellkasi fájdalommal és nehézlégzéssel jár. Fontos, hogy mélyvénás trombózis és tüdőembólia esetén is azonnal mentőt kell hívni, a gyógyulás után pedig megfelelő figyelmet kell fordítani a prevencióra.

Érdemes tudni, hogy a rizikót tovább növeli egy esetleges trombofília (fokozott trombózishajlam), ezért, ha az ülőmunkát végző családjában előfordult már trombózis/tüdőembólia, esetleg, ha az érintett már átesett a trombózison, akkor érdemes vérvétellel megbizonyosodni arról, nincs-e fokozott genetikai hajlama a vérrögképződésre. Ez esetben ugyanis meglehet, hogy antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló terápiát szükséges alkalmazni a trombózis elkerülése céljából.

Ülőmunka trombózis után

A második-harmadik trombózis kialakulásának esélyét mind az ülőmunka, mind egy korábbi trombózis megnöveli, ezért sokakban felmerül a kérdés, hogyan tovább, ha egyszer már megtörtént a baj. Természetesen nem szükséges a munkahelyváltás, ám bizonyos óvintézkedések betartása fontos. A problémát elsősorban az első trombózis kapcsán véglegesen tönkrement vénabillentyűk okozzák: leggyakrabban ezeken a helyeken történik egy újabb esemény. A szakértő szerint a trombózis után szakorvos által meghatározott ideig véralvadásgátlásra van szükség, melyet akár élete végéig alkalmaznia kell a betegnek. Igen fontos, hogy a régebbi készítményeknél az INR értékét rendszeresen ellenőriztetni kell (2-3 között kell lennie). Erre az új típusú antikoagulánsoknál (NOAC) nincs szükség.

Amennyiben nincsenek egyéb rizikótényezők (illetve nem mutathatók ki), a beteg 1-2 év múlva elhagyhatja az alvadásgátló kezelést, de ezt minden esetben egyéni rizikófelmérésnek kell megelőznie. Fontos, hogy az ülőmunkát végzők legalább a hétvégeken járjanak edzésre, mozogjanak, kiránduljanak – a sok gyaloglás nagyon jót tesz. Fontos a kompressziós harisnya viselése is, amely, amellett, hogy javítja a vénás keringést – így csökkenti a vér pangását –, enyhíti az esetleges visszértágulatok okozta ödémát és fájdalmat is.

Kurkuma, a csodafűszer

Mintaétrend a Saint-Tropez-diétához

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink