Nem véletlenül tartják az élet fűszerének, számos jótékony hatással rendelkezik

Kurkuma, a csodafűszer, így gyógyítsd vele magad

A gyömbérfélék családjába tartozó, indiai sáfránynak is nevezett fűszernövény délázsiában, trópusi, szubtrópusi területeken honos. Indiában, Kínában termesztik is. A nagyjából egy méter magas, sárga, tölcséres virágú növény levelei feltűnően nagyok. A gyökértörzs egy gömbölyű központi gumóból áll, amelyből hoszszúkás mellékgumók ágaznak szét. A kétféle gumót külön is gyűjtik.

Fűszálakkal és banánlevelekkel bélelt gödrökben tárolják, majd szárítják, szétdörzsölik és kosarakban kisajtolják. A kiszivárgó nedűt bambusznád csövekben fogják fel, majd megisszák vagy például hajkenőcsnek használják. A növény szárát megfőzik, tisztítják, napon szárítják, majd porrá őrlik. A kesernyés, erős aromájú anyag az ázsiai, indiai konyha alapvető fűszere, a híres curry fűszerkeverék egyik alkotóeleme.

A görögök közreműködésével először sárga gyömbérnek nevezték, a 18. század második felében kapta a kurkuma nevet. Európába Marco polo segítségével jutott el, egy svéd botanikus, Linné azonosította 1753­-ban.

Itthon elsősorban fűszerként használják, szép sárga színt ad az ételnek, emiatt világszerte gyakran a jóval drágább sáfrányt helyettesítik vele, pedig az ízük különbözik. Húsok, levesek, zöldséges ételek, szószok különleges ízesítője. Óvatosan bánjunk vele, mert túl sárgává és keserűvé teheti az ételt!

Számos jótékony hatása van, nem véletlen, hogy az „élet fűszerének” is tartják.

Tipp: A kurkuma remek ízesítője a sárgarépából, sütőtökből készült ételeknek.

Gyógyfűszer

A hagyományos indiai gyógyászatban, az ajurvédában évezredek óta alkalmazzák, sokáig a jómód jelképének és az egész test megtisztítójának tartották, használták emésztésserkentőként, láz, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek megelőzésére. Már i. e. 600­ban Asszíriában is ismerték, az ókor leghíresebb görög orvosa, dioszkoridész is alkalmazta.

Fő hatóanyaga a gyökérben előforduló szénvegyület, a kurkumin, amely a sárga színét is adja. Erős antioxidáns, hatékony gyulladáscsökkentő, rákmegelőző, antibakteriális, vírusölő, immunerősítő hatású. Növeli a májban és a szövetekben a legerősebb természetes gyógyító anyagként ismert glutationszintet, amely irtja a szabad gyököket.

A kurkumin erősíti az epehólyagot, növeli az epe oldhatóságát, ez gátolja az epekő kialakulását és segíti a már meglévő kövek kiürülését. Kiváló vízhajtó, segíti a vesék munkáját, csökkenti a koleszterinszintet, serkenti a zsíranyagcserét, ezáltal a súlycsökkenést. Nagy mennyiségben fokozza a szervezet kortizoltermelését, amely hatékonyan csökkenti a szervezetben lévő gyulladásos folyamatokat. Különösen hatékony reumás és egyéb ízületi gyulladások esetén.

Jószolgálatot tesz zsíros ételek utáni teltségérzésnél, csökkenti a gyomorsavtermelést, jótékony hatású felfúvódás és bélgörcsök esetén, elősegíti a méreganyagok kiürülését. A kínai gyógyászatban a vérkeringés javítására alkalmazták, mert gátolja a vérrögök kialakulását, csökkenti a trombózisveszélyt, csillapítja a vérzést, hatékony menstruációs panaszok kezelésére is.

A kurkumin gátolja a ráksejtek növekedését, burjánzását, szóródását. Kutatják az Alzheimer­-kórhoz fűződő viszonyát, esetleges gyógyító hatását, Indiában ugyanis alig van ilyen megbetegedés.

EZ IS ÉRDEKELHET:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink