Az életben gyakran hozunk rossz döntéseket, nincs ez másképp az egészségünkkel kapcsolatos ügyekben sem. Az ilyen jellegű „hibák” azonban hosszú távon egészségügyi problémák megjelenéséhez vezethetnek, és jelentősen csökkenthetik a várható élettartamot. Összegyűjtöttük néhány aprónak tűnő, ám az egészségünket jelentősen befolyásoló vétkünket.

Veszélyes vétkeink

Nem foglalkozunk a figyelmeztető jelekkel

A szív- és érrendszeri betegségek a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartoznak, sőt a halálokok között is előkelő helyet foglalnak el. Szakemberek szerint a nők szívinfarktus esetén később fordulnak orvoshoz, mint a férfiak. Ennek elsősorban az az oka, hogy a legtöbb esetben a nőknél a szívinfarktus nem jár mellkasi szorító fájdalommal, vagy a többi tünet mellett – szédülés, ájulás, izzadás, hányinger, légzési nehézségek – ez nem kifejezett. (A női szívinfarktus lefolyását kutató orvosok szerint a tünetek némelyike, például a légszomj, kimerültség, hastáji fájdalom akár már hat héttel a szívinfarktus bekövetkezte előtt jelentkezhet. A tünetek fizikai aktivitás nélkül, pihenés közben is jelentkeznek és egyre erősödnek.) A nők gyakran valamiféle gyomorbetegségre gondolnak, és ha érzik is, hogy komolyabb gond lehet, a visszautasítástól való félelmük miatt nem fordulnak orvoshoz.

Túl sok időt töltünk az okostelefonunkkal

Sajnos már szinte népbetegségnek számít a mobiltelefon-függőség. A túlzott telefonhasználat – a függőségen túl – számos komoly egészségügyi problémát okoz: jelentősen növeli a szorongást, a stresszt, negatívan befolyásolja a társas kapcsolatokat, testtartási problémákhoz, alvászavarok kialakulásához vezethet. Nem is beszélve arról, hogy sokan még mindig nem használnak kihangosítót vezetés közben – a figyelmetlen vezetés pedig az egyik fő oka a halásos közúti baleseteknek. Tegyük félre időnként a telefont, tartsunk telefonmentes órákat. Lefekvéskor hagyjuk a hálószobán kívül a készülékeket!

Nem törődünk a mentális egészségünkkel

Bár pontos felmérés nem készült, szakemberek szerint a 15–24 éves korosztály legalább 15 százaléka már tapasztalt magán depressziós tüneteket, és ezeknek a fiataloknak legalább a felénél már felmerült az öngyilkosság gondolata is. Riasztóan sokan vannak az olyan 30–55 év közöttiek, akik súlyos depressziótól szenvednek, de nem kérnek szakembertől segítséget. Nemcsak a depresszió, de más mentális betegségek esetében is kulcsfontosságú lenne a korai felismerés és kezelés.

Nem járunk szűrővizsgálatokra

A szűrővizsgálatok célja, hogy tünetmentes egyénekben felderítsen nem is gyanított, korai stádiumban lévő betegségeket. Vannak betegségek – cukorbetegség, magas vérnyomás, a szem betegségei –, amelyek egyszerű vizsgálattal kideríthetők még a tünetek megjelenése előtt, ez pedig a kezelés és a betegség várható következményei szempontjából nem mindegy – mégsem szánunk a vizsgálatra néhány percet az életünkből. Az, hogy milyen szűrővizsgálat javasolt, korcsoportonként változhat, illetve a kockázati tényezőket is figyelembe kell venni.

Helytelenül szedjük a gyógyszereket

Nincs mit szépíteni: hajlamosak vagyunk mindenféle gyógyszert bekapdosni, és előszeretettel hagyjuk figyelmen kívül a szedési útmutatót, illetve az orvosi utasítást. Különösen az antibiotikumokkal bánunk nagyvonalúan: beszedjük azt, amit másnak írt fel az orvos, ha javulnak a tüneteink, önhatalmúlag lerövidítjük a szedési időt, és sokszor vírusos fertőzésekre is jónak gondoljuk. A háziorvosok szerint gyakran hallgatjuk el, hogy milyen gyógyszereket szedünk – bele- értve a gyógyszernek nem minősülő készítményeket és a recept nélkül kapható gyógyszereket –, pedig ezek ismerete fontos lenne a hatékony kezelés érdekében.

Ezek is érdekelhetnek

Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!

Ajánlataink