Az életben gyakran hozunk rossz döntéseket, nincs ez másképp az egészségünkkel kapcsolatos ügyekben sem. Az ilyen jellegű „hibák” azonban hosszú távon egészségügyi problémák megjelenéséhez vezethetnek, és jelentősen csökkenthetik a várható élettartamot. Összegyűjtöttük néhány aprónak tűnő, ám az egészségünket jelentősen befolyásoló vétkünket.

Veszélyes vétkeink

Nem foglalkozunk a figyelmeztető jelekkel

A szív- és érrendszeri betegségek a leggyakoribb egészségügyi problémák közé tartoznak, sőt a halálokok között is előkelő helyet foglalnak el. Szakemberek szerint a nők szívinfarktus esetén később fordulnak orvoshoz, mint a férfiak. Ennek elsősorban az az oka, hogy a legtöbb esetben a nőknél a szívinfarktus nem jár mellkasi szorító fájdalommal, vagy a többi tünet mellett – szédülés, ájulás, izzadás, hányinger, légzési nehézségek – ez nem kifejezett. (A női szívinfarktus lefolyását kutató orvosok szerint a tünetek némelyike, például a légszomj, kimerültség, hastáji fájdalom akár már hat héttel a szívinfarktus bekövetkezte előtt jelentkezhet. A tünetek fizikai aktivitás nélkül, pihenés közben is jelentkeznek és egyre erősödnek.) A nők gyakran valamiféle gyomorbetegségre gondolnak, és ha érzik is, hogy komolyabb gond lehet, a visszautasítástól való félelmük miatt nem fordulnak orvoshoz.

Túl sok időt töltünk az okostelefonunkkal

Sajnos már szinte népbetegségnek számít a mobiltelefon-függőség. A túlzott telefonhasználat – a függőségen túl – számos komoly egészségügyi problémát okoz: jelentősen növeli a szorongást, a stresszt, negatívan befolyásolja a társas kapcsolatokat, testtartási problémákhoz, alvászavarok kialakulásához vezethet. Nem is beszélve arról, hogy sokan még mindig nem használnak kihangosítót vezetés közben – a figyelmetlen vezetés pedig az egyik fő oka a halásos közúti baleseteknek. Tegyük félre időnként a telefont, tartsunk telefonmentes órákat. Lefekvéskor hagyjuk a hálószobán kívül a készülékeket!

Nem törődünk a mentális egészségünkkel

Bár pontos felmérés nem készült, szakemberek szerint a 15–24 éves korosztály legalább 15 százaléka már tapasztalt magán depressziós tüneteket, és ezeknek a fiataloknak legalább a felénél már felmerült az öngyilkosság gondolata is. Riasztóan sokan vannak az olyan 30–55 év közöttiek, akik súlyos depressziótól szenvednek, de nem kérnek szakembertől segítséget. Nemcsak a depresszió, de más mentális betegségek esetében is kulcsfontosságú lenne a korai felismerés és kezelés.

Nem járunk szűrővizsgálatokra

A szűrővizsgálatok célja, hogy tünetmentes egyénekben felderítsen nem is gyanított, korai stádiumban lévő betegségeket. Vannak betegségek – cukorbetegség, magas vérnyomás, a szem betegségei –, amelyek egyszerű vizsgálattal kideríthetők még a tünetek megjelenése előtt, ez pedig a kezelés és a betegség várható következményei szempontjából nem mindegy – mégsem szánunk a vizsgálatra néhány percet az életünkből. Az, hogy milyen szűrővizsgálat javasolt, korcsoportonként változhat, illetve a kockázati tényezőket is figyelembe kell venni.

Helytelenül szedjük a gyógyszereket

Nincs mit szépíteni: hajlamosak vagyunk mindenféle gyógyszert bekapdosni, és előszeretettel hagyjuk figyelmen kívül a szedési útmutatót, illetve az orvosi utasítást. Különösen az antibiotikumokkal bánunk nagyvonalúan: beszedjük azt, amit másnak írt fel az orvos, ha javulnak a tüneteink, önhatalmúlag lerövidítjük a szedési időt, és sokszor vírusos fertőzésekre is jónak gondoljuk. A háziorvosok szerint gyakran hallgatjuk el, hogy milyen gyógyszereket szedünk – bele- értve a gyógyszernek nem minősülő készítményeket és a recept nélkül kapható gyógyszereket –, pedig ezek ismerete fontos lenne a hatékony kezelés érdekében.

Ezek is érdekelhetnek

5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.
Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.
Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!

Ajánlataink