Azok, akik migréntől szenvednek, tudják, hogy a bénító fájdalom bárhol és bármikor rájuk törhet. A fejfájáshoz gyakran társul fényérzékenység, szédülés, émelygés, hányás, ájulás. A kellemetlen tünetek akár az életminőség csökkenését is okozhatják, érdemes hát tenni a mindent elsöprő fájdalom ellen.

Viszlát, fejfájás!

Csökkentse a stresszt!

A migrén leggyakoribb kiváltó oka a stressz. Az állandósult stressz a szervezet egészére károsan hat. a feszültség, szorongás több olyan testi tünetet eredményez, amelyek újabb stressz forrásai – ezzel bezárul az ördögi kör. Vannak, akiknél a túlfeszített állapot utáni pihenés során jelentkezik a fejfájás. Az orvosok szerint ennek a hirtelen csökkenő adrenalinszint az oka. Ha hajlamos a fejfájásra, gyakran gyötrik migrénes rohamok, meg kell próbálnia csökkenteni a stresszt. Szervezze meg a feladatait, hagyjon időt a feltöltődésre. Pihenjen autogén tréninggel, jógával, zenével, meditációval. Vizsgálja felül az önmagával és másokkal szembeni igényeit – ne tegye túl magasra a mércét. Tanuljon meg nemet mondani és ne feledkezzen meg a támogató családi és baráti kapcsolatok fontosságáról.

Változtasson az étrendjén!

Bizonyos élelmiszerek okozhatnak migrént az arra érzékenyeknél. Az érzékenység egyénenként eltérő, ezért az ártalmas élelmiszerek kiszűrése hosszadalmas folyamat, ám higgye el, megéri a fáradságot. Migrént kiváltó élelmiszerek a sajtok, a csokoládé, a koffein, az alkohol, a búza, a feldolgozott élelmiszerek és élelmiszer-adalékanyagok, az aszalt gyümölcsök, a füstölt hús és hal, a banán és a citrusfélék. Az allergiavizsgálat nem jelent megbízható eredményt, ezért az egyetlen módja, hogy kiderítse, mely élelmiszer okozza a panaszokat, ha teszteli magát. Ennek első lépéseként vezessen étkezési naplót, amelybe pontosan írja le, hogy mikor mit evett és ivott, és pontosan milyen tünetek jelentkeztek étkezés után. Előfordulhat, már egy-két hét alatt kiderül, mi a migrént kiváltó élelmiszer. Ha nem, akkor meg kell kezdeni az eliminációs diétát.

Az elimináció kihagyást jelent, tehát ez a diéta nem más, mint a panaszokat kiváltó élelmiszerek teljes mellőzése az étrendből. A diéta gazdag zöldségekben (kivéve paprika, padlizsán, burgonya, paradicsom), gyümölcsökben (kivéve szárított gyümölcsök és citrusfélék), mellőzi a tejet és tejtermékeket, a búzát, a finomított cukrot, a koffeint és az alkoholt. Fontos, hogy a diéta során kiegyensúlyozott és tápláló étrendet kövessen, mivel a különböző élelmiszerek megvonásával könnyű alapvető vitaminokat és ásványi anyagokat is megvonni a szervezettől. ezért a legjobb, ha ilyenkor szakember (dietetikus, orvos) segítségét kéri. A diéta alatt – ami általában 6 hét – ügyeljen a folyadékpótlásra. Utána kezdje meg az addig mellőzött élelmiszerek fogyasztását úgy, hogy lehetőleg csak egy élelmiszert vezessen be újra az étrendjébe egy hétig. Nagy odafigyelést és gondos mérlegelést igényel a feladat, de a siker kárpótolja a kisebb nehézségekért. Az étkezések kihagyása, a koplalás szintén okozhat migrént!

Legyen boldog!

Kutatások szerint a szerotonin nevű hormon ingadozása is okozhat migrént. Azok, akik depresszióban szenvednek, gyakran tapasztalnak migrénes tüneteket, és a migrénes betegek gyakran lesznek depressziósak. A szerotonin szinte mindenütt jelen lévő vegyület, amely számos folyamatban vesz részt. A véredények szabályozására való képessége miatt az agyi véredények kitágulása következtében kialakuló migrén kezelésében játszik fontos szerepet a szerotoninszint. Az agyi szerotoninszint növelésében az esszenciális zsírsavak létfontosságúak. Egészséges zsírokban gazdag az olajos hal, fogyasszon hetente két-három adaggal. A testmozgás is jó módja, hogy növelje a szerotoninszintet. Napi 15-20 perces mozgás a szabadban ideális, így hangulatjavító napfényhez is hozzájut. Kerülje az alkoholtartalmú italokat, a túlzott koffeinfogyasztást, a finomított cukrokat, ezek ugyanis elnyomják a szerotonintermelést. a szerotoninszint optimalizálásához elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.

Ezek is érdekelhetnek

Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.
Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka

Ajánlataink