Ha nem akar sokat költeni, de szívesen barangolna Magyarországon, és még bringázni is szeret, akkor ezt a túrát érdemes végigjárnia. Három nap alatt hét csodálatos várat fedezhet fel a Zemplénben. Megterveztük az útvonalat, önnek már csak el kell indulnia!

7 vár 3 nap alatt – bringával Zemplénben

Első nap: Sárospataki Rákóczi-vár- Károlyi-kastély – Füzér Vára

A túra első állomása Sárospatak, ami vonattal könnyen megközelíthető. A városban található reneszánsz vár ma is látogatható legrégebbi része a Vörös-torony. A Rákócziak a XVII. században kezdtek folyamatos építkezésben, ekkor készült el a belső udvari loggia is. Miután osztrák kézbe került, kiépült a kényelmes palota. A csatákban tönkrement külsővár ágyúbástyáit a környék lakói hordták el, hogy lakóházat építsenek a kövekből. Látogasson el a Vörös-toronyba, nézze meg a Rákóczi-kiállítást s híres lovagtermet, és a korábban említett loggiát. Mielőtt továbbindul a 33 kilométerrel távolibb Károlyi kastélyba, uzsonnázzon meg a Bodrog partján!

Sárospatak – Károlyi-kastély 33 km

Füzérradványon, erdők által körülölelt területen található a Károlyi-kastély. Bár kívülről az épületen a romantika jeleit figyelhetjük meg, belső tereimben már az itáliai reneszánsz, és a korai barokk uralkodik. A Zempléni-hegység csücskében álló kastélyt, számos firenzei alkotó munkája díszítette, de sok berendezési tárgynak nyoma veszett a II. világháború éveiben. Ám nemcsak a díszes épületet, hanem a különleges kastélyparkot is érdemes megnézni, és akár a szabadban megebédelni. Az kertben található platánfák, az ország legnagyobb példányai közé tartoznak.

Károlyi kastély – Füzér Vára 13 km

A nap utolsó állomásához alig 13 kilométert kell tekerni a kerékpárral Füzér településig. Itt magasodik ki az ösvényen át megközelíthető Alsó Vár, és Felső Vár. A bringákat érdemes a Várparkolóban hagynia, mivel a Felső Várba meredek fa- és sziklalépcsőn keresztül vezet az út. Úgy számoljon az idővel hogy az időjárás, és a terepviszonyok miatt a Várba akár 30-40 perces séta is lehet az út. Az ösvény időnként csúszóssá, vizessé válhat, így érdemes ennek megfelelően kiválasztani a cipőt a túrához! Füzéren legalább húsz vendégház működik, nem árt előre érdeklődni az elérhető szálláshelyek számáról, hogy ne kelljen a szabadba éjszakáznia.

Második nap: Regéci vár – Boldogkő vára

Füzér Vára – Regéci vár – 49 km

Húzósabb, közel 50 kilométeres távval kezdődik a nap, megkerülve a Zempléni Tájvédelmi körzetet, Füzértől egészen a Regecnél található várig. Felvetések szerint a vár 1285-ben már állt, amit egy 1298-as oklevélre alapozták. Itt töltötte gyeremekkorát II. Rákóczi Ferenc, majd a Thököly-felkelés idején a Habsburg csapatok 1685-ben elfoglalták a várat. A következő évtől kezdve megkezdődött az építmény lerombolása.

Regéci vár – Boldogkő vára 18 km

Regecről Boldogkő vára felé kell tekerni, hogy egy igazán filmbeillő építménnyel és látvánnyal találkozzon az ember. Egész évben régészeti- és hadtörténeti kiállítás várja a látogatóak, de megtekinthető a várbörtön, a zászló, és címerkiállítás, ahogyan a kovácsműhely is. A Boldogkőváralja község felett emelkedő várról csak az a biztos, hogy a tatárjárás után épült. Az első oklevél, melyben megemlítik 1282-es keltezésű. Boldogkőváralján számos vendégház gondoskodik arról, hogy kipihenje a letekert kilométereket.

Harmadik nap: Szerencsi Rákóczi-vár, Tokaji vár romjai

Boldogkői vár – Szerencs 26 km

A túra utolsó napján 25-26 kilométert kell tekerni, de nem a szerencsi csokigyárig, hanem a városban található, reneszánsz stílusú Rákóczi várig. Ha már unja a folyamatos múzeumokat és várakat, akkor érdemes kipróbálnia lazításként a Szerencsi Fürdő & Wellnesházat, főleg ha a nyári kánikulában indult útnak.

Szerencs – Tokaji vár romjai 20 km

Túráját Tokajban, a régi vár romjainál fejezi be. Vegye fel a kapcsolatot a helyi Tourinform irodával, ahol kerékpártúrákat szerveznek a Zempléni-hegységbe Tokajon és környékén. A bringát lezárva, számos tanösvényen, és túraútvonalon is bebarangolhatjuk a környéket.

Zemplén a vízitúra szerelmeseinek is tartogat izgalmakat. A Bodrogon Sárospataktól lefelé haladva, Szegin keresztül haladhatunk. De csodálatos látványt nyújt a Bodrog és a Tisza találkozása is Tokajnál.

 

Fontos! Edzés, felkészülés nélkül ne vágjon bele a túrába. Bár egy-egy állomás között pihenőt terveztünk, készüljön fel előtte a napi 50 kilométeres távolságokra. Ne felejtse el a bemelegítést, és ha úgy érzi, szálljon le a bringáról, nyújtsa meg a lábait!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink