Edzésen többször hallhatjuk az edző instrukcióját arról, hogy mikor kell beszívni a levegőt és mikor kifújni – de tudjuk-e, hogy ez miért is olyan fontos? Vajon milyen szerep jut az oxigénnek az edzésben? Van-e hátránya, ha visszatartjuk a levegőt, vagy egy-egy gyakorlat kivitelezésénél éppen nem a kijelölt légzési fázist alkalmazzuk?

Ezért fontos a helyes légzés edzés közben

Miért fontos a helyes légzés?

Nem is gondolnánk, de azzal, hogy mikor szívjuk be és fújjuk ki a levegőt, még az edzésünk minőségét is befolyásoljuk. Nőhet a teherbíró képességünk, és végső soron jobb lesz a teljesítményünk. Ez csak pár érv arra, hogy miért is vegyük komolyan az edzők utasításait.

 

Lélegezzünk hasból!

Evidens, mégsem gondolunk arra, hogy az edzésmunka hatására nő a szervezet oxigénszükséglete – akár annak hússzorosára is megnőhet, amire nyugalmi állapotban szükségünk van. Míg a férfiaknál nem kell külön kiemelni, hogy a hasi légzést részesítsék előnyben, addig nőként erre érdemes nagyon figyelni, mert csak ekkor tudjuk maximálisan kihasználni a tüdőkapacitásunkat – és növelni a teljesítményünket.

 

Orron be, szájon ki?

Egyenletes, kíméletes edzés során – ilyen a kocogás – könnyű megvalósítani a testnevelésórákról ismerős aranyszabályt, hogy orron beszív, szájon kifúj. Ennek az az oka, hogy ekkor még elegendő oxigén áll az izmok rendelkezésére, azonban ahogy nő az edzés intenzitása, egyre több oxigénre lesz szükségünk, amit már nem tudunk fedezni az orrunkon keresztül, amivel nincs is semmi gond.

 

Beszív-kifúj

Gyakorlat válogatja, hogy melyik fázisban történik a levegő beszívása és kifújása. Az esetek döntő többségében az izom megfeszülésekor fújjuk ki a levegőt, vagyis amikor a munka pozitív tartományában vagyunk. Kifújni pedig akkor kell, amikor a negatív szakasz következik. Lássuk, hogy néz ki ez a gyakorlatban.

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink