Edzésen többször hallhatjuk az edző instrukcióját arról, hogy mikor kell beszívni a levegőt és mikor kifújni – de tudjuk-e, hogy ez miért is olyan fontos? Vajon milyen szerep jut az oxigénnek az edzésben? Van-e hátránya, ha visszatartjuk a levegőt, vagy egy-egy gyakorlat kivitelezésénél éppen nem a kijelölt légzési fázist alkalmazzuk?

Ezért fontos a helyes légzés edzés közben

Miért fontos a helyes légzés?

Nem is gondolnánk, de azzal, hogy mikor szívjuk be és fújjuk ki a levegőt, még az edzésünk minőségét is befolyásoljuk. Nőhet a teherbíró képességünk, és végső soron jobb lesz a teljesítményünk. Ez csak pár érv arra, hogy miért is vegyük komolyan az edzők utasításait.

 

Lélegezzünk hasból!

Evidens, mégsem gondolunk arra, hogy az edzésmunka hatására nő a szervezet oxigénszükséglete – akár annak hússzorosára is megnőhet, amire nyugalmi állapotban szükségünk van. Míg a férfiaknál nem kell külön kiemelni, hogy a hasi légzést részesítsék előnyben, addig nőként erre érdemes nagyon figyelni, mert csak ekkor tudjuk maximálisan kihasználni a tüdőkapacitásunkat – és növelni a teljesítményünket.

 

Orron be, szájon ki?

Egyenletes, kíméletes edzés során – ilyen a kocogás – könnyű megvalósítani a testnevelésórákról ismerős aranyszabályt, hogy orron beszív, szájon kifúj. Ennek az az oka, hogy ekkor még elegendő oxigén áll az izmok rendelkezésére, azonban ahogy nő az edzés intenzitása, egyre több oxigénre lesz szükségünk, amit már nem tudunk fedezni az orrunkon keresztül, amivel nincs is semmi gond.

 

Beszív-kifúj

Gyakorlat válogatja, hogy melyik fázisban történik a levegő beszívása és kifújása. Az esetek döntő többségében az izom megfeszülésekor fújjuk ki a levegőt, vagyis amikor a munka pozitív tartományában vagyunk. Kifújni pedig akkor kell, amikor a negatív szakasz következik. Lássuk, hogy néz ki ez a gyakorlatban.

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Lendülj formába idén a legjobb vízi sportokkal!
Mozognál, de a gondot okoz a nyári hőség? Akkor válassz a vízi sportok közül. Nézd meg, hogyan maradhatsz aktív a fülledt napokon is!
Fogyni akarsz? Ezt a hibát ne kövesd el gyümölccsel!
Sokan tudják, hogy a gyümölcsök segítenek a fogyásban, de azt már kevesebben, hogy nem mindegy, mikor eszed meg őket. Egy jól megválasztott időponttal nemcsak tovább maradsz jóllakott, hanem a vércukorszintedet is stabilabban tarthatod – így lesz a gyümölcs tényleg a diétád szövetségese.
Egy hét alatt mínusz 3 kiló? – Lehetséges a Skandináv diétával
A skandináv nők nem csak szőkék, de fittek, egészségesek és karcsúak is. A skandináv vidékeken szinte ismeretlen fogalom az elhízás. Ha túlsúlyos embert látnak, tudják, szinte biztosan külföldi. A skandináv étrend nem csak a formás alakot biztosítja, de óvja a bőrt a korai öregedés látható jeleitől is, és jótékonyan hat az egészségre.
Cukros üdítők helyett: erjesztett gyömbérital egyszerűen
10 perces diétás barackleves - ennél jobb a melegben nem kell!
A nyár legízletesebb gyógyító gyümölcse a barack. Ez a rostokban gazdag, lédús csemege tisztítja és méregteleníti az egész testet és rengeteg variációban elkészíthető. Most egy levest készítettünk belőle.
Hűsítő édesség, amit nyáron is ehetsz – így csináld!
Nyáron sem kell lemondanod az édességről, csak okosan válassz! Ez a könnyű, hűsítő finomság pár perc alatt elkészül, tele van friss gyümölccsel, mégis barátságos a diétádhoz – próbáld ki, és élvezd a nyár minden falatját bűntudat nélkül!
15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.

Ajánlataink