A futás lehet egyszerű hobbi, de űzhető versenyszerűen is. Egy biztos: aki rendszeresen fut, annak erőteljesen át kell alakítania az étrendjét.

Ideális étrend futóknak

Fontos persze tisztázni, mit értünk rendszerességen. Ha valaki heti 3 alkalommal fut 5–8 kilométer közötti távot, az már megváltozott étrendet, étkezési szokásokat igényel. Futás mellett nem szabad drasztikusan diétázni, ám óriási mennyiségű étel elfogyasztása sem szükséges.

Nincs szükség eszelős kalóriaszámolgatásra, ám arra ügyelni kell, hogy mikor, milyen minőségű ételeket, milyen arányban fogyasztunk.

Általános szabály, hogy futás előtt két órával már nem javasolt enni, mert az túlságosan megterheli a gyomrot. Napközben nem szabad éhezni, ügyelni kell arra, hogy a szervezetnek egész nap elegendő energiája legyen. Ezenkívül fontos, hogy futás után egy órán belül vigyünk be valamilyen tápanyagot a szervezetbe, hogy pótolni tudjuk az elveszített energiát.

Nem kell nekiülni azonban egy tányér pásztortarhonyának. Bőven megteszi 2-3 darab keksz, vagy egy szelet teljes kiőrlésű pirítós, esetleg egy banán.

A rendszeresen és komolyan futók számára nagyon fontos a jó minőségű szénhidrátok fogyasztása, ez az étrend 60-70 százalékát teszi ki. Fontos, hogy ezek hosszan felszívódóak legyenek, mint a teljes kiőrlésű kenyér vagy a barna rizs.

Az étrend 10-15 százalékban tartalmazzon minőségi zsiradékot, például extraszűz olívaolajat vagy a manapság olyan divatos kókuszolajat vagy kókuszzsírt. Minimálisan ennyire szüksége van a szervezetnek, hiszen vannak olyan vitaminok és tápanyagok, amelyek csak zsírban szívódnak vagy oldódnak fel. A futók étrendjére is igaz, hogy érdemes kerülniük a telített zsírsavban gazdag, üres ételeket, mint a chips, az olajban sült ételek, készételek. A fennmaradó részt 15-20 százalékban nyerjük fehérjéből. Amely szintén legyen jó minőségű. Ennek azért van jelentősége, mert a fehérjék segítik elő a szervezet regenerálódását, az izmok épülését.

Egészségtrendek

Olyan fehérjéket javasolt választani, amelyek viszonylag zsírszegények. Tehát jó fehérjeforrás lehet a sovány csirke- vagy pulykahús, időnként a sovány vörös hús is, valamint a hal, a zsírszegény tej, a túró és a hüvelyesek.

Tipp: Amennyiben edzésbe kezdünk, mérjük rendszeresen a testsúlyunkat. Ha fogyni szeretnénk, de a kilók 1-2 héten belül nem indulnak el lefelé, vegyünk vissza 10 százaléknyi szénhidrátot.

„Nyomják a vasmamik!” – Babakocsis futás

50 jó ok a futásra

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink