Sokan futnak, jól azonban kevesen. A rossz technika hosszú távon sérülésekhez vezethet, azaz többet árt, mint használ. Ezért legjobb, ha már eleve a helyes kivitelezést tanuljuk meg, de javítani sosem késő. A javítás egyrészt a futótechnika korrigálásával, másrészt az erőnlét, az állóképesség erősítésével történhet. Egy CrossCore-óra mindkettőre kiváló megoldás.

Ideális keresztedzés: CrossCore

Jól futni

– Tökéletesen kevesen tudnak futni, a profi k mozgásában persze kevesebb hiba lelhető fel, nekik viszont minden század- vagy ezredmásodperc döntő jelentőségű lehet – emeli ki Zsirai Milán. – A sok futástól a technika rögzül, és bár a szervezet sokat kibír, ha nem jó a technika, hosszú távon problémát okozhat, különösen, ha betonon, rossz cipőben futunk. Ha nagyon merev a csípő, gyenge a stabilizációért felelős combfeszítő- és -hajlító izom, a talajra érkezésnél terhelődik a passzív rendszer, a csont, az ízület, de az erős láb, törzs és hát tompítja az ütközést.

A technikajavító gyakorlatok; a gátazás, a futóiskolázás, a gimnasztika, a szökdelések, az egylábas guggolás fejleszti az izom és az idegek kapcsolatát, ami a mozgásszervezés fejlődését eredményezi. A technika javulása késlelteti vagy akár meg is előzi a fájdalmak kialakulását. A futással ismerkedőknek már az elején célszerű tudatosan kezdeni: felépíteni az edzéseket, az erőnléthez választani a távot. De egy maratonfutónál sem késő javítani, hogy a szervezetet ne vegye annyira igénybe a hosszú táv.

Futásra nem csak futással lehet és kell edzeni. A CrossCore ideális kiegészítő, futónyelven keresztedzés, mert erősít és az állóképességet is fejleszti. Ha valaki két-háromszor fut egy héten, egy-két erősítő edzést javasolt beiktatni, de ez függ attól, mi a cél, milyen az állapot és az előképzettség. A fokozatosság, mint minden mozgásformánál, itt is fontos.

Miért a CrossCore?

A CrossCore olyan eszköz, mint a TRX, de a szabadon futó kötélen több gyakorlatot lehet végezni és több dimenzióban alakítja a testet. 180 fokos törzskifordításokat tesz lehetővé, így az oldalsó izmokat is fejleszti. A saját súlyunkat használva, a testünk dőlésszögével tudjuk szabályozni az ellenállás mértékét. A központi csiga instabilizáló funkciót tölt be gyakorlat közben, így hatékonyabbá válik a zsírégetés, és erősíti a haránthasizmot. A kötélszárak egyensúlyban tartása koncentrált erőkifejtést követel. Betámaszkodással, kapaszkodással különböző gyakorlatokat tudunk végezni, olyanokat, amiket a testnevelésóráról is ismerünk: kitörés, guggolás, karhajlítás és nyújtás.

Az instabilitás miatt váltott kezes behúzást, ollózást is csinálhatunk. Ennek eredményeként tényleg ott is izomlázunk lesz, ahol nem is tudtuk, hogy lehet, hiszen viszonylag ritkán vagyunk fekvőtámaszhelyzetben beakasztott lábbal egy kötélen lógva – érzékelteti Zsirai Milán. Egy kezdőnek a kötél segítség, mert kapaszkodhat, később aztán az eszköz nehezíthet is, a profi knak is megfelelő edzés a szabadon futó kötél. A CrossCore-os edzés igazi eredménye, hogy könnyebb felmenni a lépcsőn, jobban érezzük magunkat. Komplex általános erőfejlesztést tesz lehetővé, izomcsoportokat dolgoztat; összekapcsoljuk a láb munkáját a törzsével és a karéval.

A CrossCore megerősíti az ülőmunkánál igénybe vett hát- és vállizmot és tehermentesít is. Időseknek is jó módszer, mert ha nem is tudnak leguggolni, hajolni, a kötél segítségével akár fekvőtámaszt is csinálhatnak, a dőlésszög megfelelő megválasztásával a testsúlyuknak akár csak 50 százalékával dolgoznak. Ennek köszönhetően ez az edzésforma kortól és nemtől független, minden kötélnél más és más intenzitást lehet elérni. A haladó kisebb dőlésszögben, a kezdő kijjebb áll. Mindenki magához képest dolgozik és fejlődik.

Ezért bármikor bárki csatlakozhat. Némi mozgáskoordináció nem árt a kezdésnél, de olyan ez, mint az autóvezetés, van, aki hamarabb ráérez, másnak több gyakorlás kell, de mindenki juthat magasabb szintre. Nem feltétlenül az edzés egy órája jó, hanem az, amit elérünk vele – hangsúlyozza Zsirai Milán.
 

Ezek is érdekelhetnek

Honnan tudod, hogy nem eszel elég szénhidrátot? Ezek az egyértelmű jelek!
A szénhidrátok nem ellenségek, de nem mindegy, milyeneket fogyasztunk! Az alacsony szénhidrátbevitel rövid távon fogyáshoz vezethet, de hosszú távon egészségügyi problémákat, például fáradtságot, emésztési gondokat és rosszkedvet okozhat. Az egyensúly és a megfelelő források megválasztása a kulcs!
Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.

Ajánlataink