Vajon az ünnepek alatt merjünk-e inni, vagy mindenképp kerüljük az alkoholt? Ha már viszont elcsábultunk, merjünk-e az ivás után nem sokkal edzeni, vagy inkább regenerálódjunk még? És egyáltalán: beleférnek-e a hétvégi bulik a kiegyensúlyozott életmódba?

Sport és alkohol – így igyunk az ünnepek alatt

Pró és kontra

Ahogyan önmagában semmilyen élelmiszerre nem mondhatjuk azt, hogy kizárólag az a felelős az elhízásért vagy a rossz közérzetért, az alkoholról sem jelenthetjük ki kategorikusan, hogy soha ne fogyasszuk. Az éles elhatárolódás helyett inkább érdemes megnézni, hogy milyen előnyeink és hátrányaink származhatnak belőle, és ennek alapján eldönteni: vajon az, ha néha elcsábulunk, összeegyeztethető-e a célkitűzéseinkkel? Vagy az ünnepi asztalnál is csak vízzel koccintsunk?

PRÓ

  • Mértékkel fogyasztva, kis dózisban még kvázi orvosságnak is tekinthető – ez azonban nagyfokú önfegyelmet igényel.
  • Kis mennyiségben az alkohol növeli a vér jó koleszterinszintjét, ami jó a szívnek, a keringési rendszernek.
  • Társaságalkotó és -összetartó ereje vitathatatlan.

KONTRA

  • Mértéktelen fogyasztása során teljes leépülés lehet a „jutalom”.
  • Cukor van benne.
  • Az alkoholból mindig zsír lesz – nem tud az izmokban szénhidrátként lebomlani. Egyszerűbben: zsírraktározásra serkenti a szervezetünket.
  • Lassítja a regenerációt.
  • Növeli az étvágyat, többet eszünk, jobban hízunk.
  • Megtévesztés, hogy jobban alszunk tőle: csak úgy érezzük, hogy kellemesen ellazít, miközben alkoholos állapotban kevésbé pihentető a mély alvás, mint általában.
  • Meggátolja az izomépítést, mert gátolja a fehérjeszintézist. Így edzés után például nagyon nem jó, ha alkohollal jutalmazzuk magunkat.
  • Nőként is termelünk tesztoszteront, persze kisebb mennyiségben. Mindazonáltal ez a hormon szerepet játszik – az izomépítés mellett – az anyagcsere gyorsításában is. Alkohol hatására csökkenhet a hormon termelődése, ami lassabb zsírvesztéshez vezet.
  • Hatására a szív kevesebb vért tud pumpálni az ereinkbe, így oxigénellátottságunk is jelentősen csökken. (Előző lapszámunkban pedig bővebben kifejtettük, hogy a helyes légzésnek milyen fontos szerepe van a hatékony edzésben.)

Hatása a sportteljesítményre

Az Amerikai Sportorvos Társaság szerint az alkohol hatása a teljesítményünkre mindössze két rövidke mondatban összefoglalható: Nagy mennyiségű alkohol egyszeri elfogyasztása limitálja és kedvezőtlenül befolyásolja a reakcióidőt, a kéz-szem koordinációt és az egyensúlyt. Csökkenti az izomerőt, a gyorsaságot, az izom-állóképességet és a szív-érrendszeri állóképességet.

Miért zsírosít az alkohol?

Mint minden „jó étel”, az alkohol is rendelkezik egy bizonyos kalóriatartalommal. A különbség csak az, hogy míg a barna rizsből vagy zabból nyert tápanyag esszenciális, addig az alkoholra a szervezetnek nincs szüksége. Egyszerű példa: 10 gramm alkohol nagyjából 1 óra alatt tud lebomlani a májban, így a szervezetünk az idő alatt csak ezzel van elfoglalva, ahelyett hogy a zsírt dolgozná fel. Ráadásul ezek a kalóriák üresek, tehát egyáltalán nem tudnak hasznosulni, ennél fogva az izmunk építésében sem játszanak szerepet, minden alkohollal bevitt energia szépen megy a zsírraktárba.

Edzés után csak egy pohárkával

„Sok sportolótól hallottam már, hogy edzés után – főleg állóképességi edzés után – milyen jólesik egy sör, és mivel sok szénhidrátot tartalmaz, fel is tölti a kimerült glikogénraktárakat. Ezzel csak annyi a probléma, hogy a szénsavas sör megterheli az emésztőrendszert, amely inkább minőségi tápanyagokra vágyna edzés után, plusz az alkohol üres kalória, a szervezet semmit nem tud vele kezdeni, ráadásul alkoholról lévén szó, rontja a fehérjeszintézist és pusztítja a sejteket, így az izomsejteket is” – figyelmeztet szakértőnk, Balog Zsolt Holmes Place személyi edző.

DIÉTA KARÁCSONYIG

SOS AZONNALI ÉLETMÓDVÁLTÁS

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink