Pró és kontra
Ahogyan önmagában semmilyen élelmiszerre nem mondhatjuk azt, hogy kizárólag az a felelős az elhízásért vagy a rossz közérzetért, az alkoholról sem jelenthetjük ki kategorikusan, hogy soha ne fogyasszuk. Az éles elhatárolódás helyett inkább érdemes megnézni, hogy milyen előnyeink és hátrányaink származhatnak belőle, és ennek alapján eldönteni: vajon az, ha néha elcsábulunk, összeegyeztethető-e a célkitűzéseinkkel? Vagy az ünnepi asztalnál is csak vízzel koccintsunk?
PRÓ
- Mértékkel fogyasztva, kis dózisban még kvázi orvosságnak is tekinthető – ez azonban nagyfokú önfegyelmet igényel.
- Kis mennyiségben az alkohol növeli a vér jó koleszterinszintjét, ami jó a szívnek, a keringési rendszernek.
- Társaságalkotó és -összetartó ereje vitathatatlan.
KONTRA
- Mértéktelen fogyasztása során teljes leépülés lehet a „jutalom”.
- Cukor van benne.
- Az alkoholból mindig zsír lesz – nem tud az izmokban szénhidrátként lebomlani. Egyszerűbben: zsírraktározásra serkenti a szervezetünket.
- Lassítja a regenerációt.
- Növeli az étvágyat, többet eszünk, jobban hízunk.
- Megtévesztés, hogy jobban alszunk tőle: csak úgy érezzük, hogy kellemesen ellazít, miközben alkoholos állapotban kevésbé pihentető a mély alvás, mint általában.
- Meggátolja az izomépítést, mert gátolja a fehérjeszintézist. Így edzés után például nagyon nem jó, ha alkohollal jutalmazzuk magunkat.
- Nőként is termelünk tesztoszteront, persze kisebb mennyiségben. Mindazonáltal ez a hormon szerepet játszik – az izomépítés mellett – az anyagcsere gyorsításában is. Alkohol hatására csökkenhet a hormon termelődése, ami lassabb zsírvesztéshez vezet.
- Hatására a szív kevesebb vért tud pumpálni az ereinkbe, így oxigénellátottságunk is jelentősen csökken. (Előző lapszámunkban pedig bővebben kifejtettük, hogy a helyes légzésnek milyen fontos szerepe van a hatékony edzésben.)
Hatása a sportteljesítményre
Az Amerikai Sportorvos Társaság szerint az alkohol hatása a teljesítményünkre mindössze két rövidke mondatban összefoglalható: Nagy mennyiségű alkohol egyszeri elfogyasztása limitálja és kedvezőtlenül befolyásolja a reakcióidőt, a kéz-szem koordinációt és az egyensúlyt. Csökkenti az izomerőt, a gyorsaságot, az izom-állóképességet és a szív-érrendszeri állóképességet.
Miért zsírosít az alkohol?
Mint minden „jó étel”, az alkohol is rendelkezik egy bizonyos kalóriatartalommal. A különbség csak az, hogy míg a barna rizsből vagy zabból nyert tápanyag esszenciális, addig az alkoholra a szervezetnek nincs szüksége. Egyszerű példa: 10 gramm alkohol nagyjából 1 óra alatt tud lebomlani a májban, így a szervezetünk az idő alatt csak ezzel van elfoglalva, ahelyett hogy a zsírt dolgozná fel. Ráadásul ezek a kalóriák üresek, tehát egyáltalán nem tudnak hasznosulni, ennél fogva az izmunk építésében sem játszanak szerepet, minden alkohollal bevitt energia szépen megy a zsírraktárba.
Edzés után csak egy pohárkával
„Sok sportolótól hallottam már, hogy edzés után – főleg állóképességi edzés után – milyen jólesik egy sör, és mivel sok szénhidrátot tartalmaz, fel is tölti a kimerült glikogénraktárakat. Ezzel csak annyi a probléma, hogy a szénsavas sör megterheli az emésztőrendszert, amely inkább minőségi tápanyagokra vágyna edzés után, plusz az alkohol üres kalória, a szervezet semmit nem tud vele kezdeni, ráadásul alkoholról lévén szó, rontja a fehérjeszintézist és pusztítja a sejteket, így az izomsejteket is” – figyelmeztet szakértőnk, Balog Zsolt Holmes Place személyi edző.