A térdfájdalom, a különböző térdsérülések igen gyakoriak a sportolók között. Nem véletlenül, hiszen mozgás közben talán e testrészünket éri a legnagyobb terhelés. Beletörődnünk azonban nem kell, sőt a mozgás örömétől sem kell megválnunk. Néhány gyakorlattal sokat segíthetünk az állapotunkon.

Sportolók mumusa: a térdfájdalom

Akár edzőteremben emelgetjük a súlyokat, akár zumbaórán izzadunk, akár a futás a mindenünk, a térdfájás előbb vagy utóbb sajnos sokunkat utolér. Miért is olyan gyakori épp ez a fajta sérülés? A térd ugyanis az ízületeink közül az egyik legösszetettebb felépítésű, így a legsebezhetőbb is. Három részből áll: a combcsont ízületéből, a lábszárcsont ízületéből és a térdkalácsból. A rossz tartás, a mozgásszegény életmód, a sok üldögélés miatt fontos izomcsoportokat nem mozgatunk át rendszeresen és alaposan, nem erősítjük őket.

Ezért nem elég erősek például a has, a fenék, a törzs és a hát izmai, ezt pedig a térdünk sínyli meg. De ha túl gyenge a comb- vagy a lábfejizom, ha nem eléggé stabil a boka- vagy a csípőízület, akkor is a térdet, a porcfelszínt, illetve az inakat éri fokozott terhelés. Súlyosabb esetben ez már nem csak a sportolást nehezíti meg, de hosszabb gyaloglás, lépcsőzés során is jelentkezhet a fájdalom.

Mit tehetünk?

A sportolók között is gyakori hiba, hogy kihagyják a nyújtást. Pedig, ha nem nyújtjuk rendesen például a csípő és a fenék izmait, úgy edzés közben a térd „kompenzál”, a gyenge izomcsoportok helyett dolgozik, így sokszoros megerőltetés éri, ami térdfájdalomhoz vezethet. A nyújtás azonban sokat segíthet. A térd is rugalmasabb lesz a térdín nyújtásával. A nyújtáshoz hasonlóan a bemelegítés elodázása is komoly problémához vezethet. E nélkül a térdeket hirtelen és erős terhelésnek tesszük ki, ha nem melegednek be a környékbeli izmok, akkor az ízületet károsítjuk. Erősítsük a mélyizomzatot is, nem feledve: minőség a mennyiség előtt! Végezzük lassú, mély mozdulatokkal a gyakorlatokat, inkább csináljunk belőlük kevesebbet, de a kivitelezésük legyen megfelelő.

Nagyon fontos, hogy erősebb, visszatérő fájdalom esetén konzultáljunk orvossal. A pihentetés ez esetben önmagában nem segít, ha pedig az orvos beleegyezése nélkül keresünk alternatív gyógyulási formákat, akár még nagyobb kárt is okozhatunk. A problémát legjobban a megelőzéssel tudjuk kezelni, ebben segíthetnek az alábbi gyakorlatok – amelyek enyhe térdfájdalom esetén is hatásosak lehetnek. Ám, aki komoly fájdalommal küzd, mindenképpen konzultáljon orvosával, mielőtt alkalmazni kezdi ezeket a gyakorlatokat.

FAL MELLETTI ÜLÉS

Álljon vállszélességű terpeszbe. Hajlítsa be a térdét, engedje le a fenekét és a csípőjét, a testsúlyát pedig a sarkakra helyezze. Ügyeljen, hogy a térdét ne engedje a lábujjai elé, törzsét, hátát tartsa egyenesen. Ha nehéz a mozdulat, támaszkodjon a falnak. Tartsa ki a mozdulatot körülbelül 3-5 másodpercig, majd ismételje meg a gyakorlatot tízszer.

Milyen gyakran végezze? Hetente háromszor.

SZÖRNYJÁRÁS

Kössön össze egy gumikötelet, húzza fel bokáig. Lépjen olyan széles terpeszbe, amennyire csak a kötél engedi – a gumikötél végig legyen feszes –, majd sétáljon így előre: a térdeit hajlítsa be, mintha leguggolna. Tegyen harminc lépést. Ismételje meg a gyakorlatot háromszor.

Milyen gyakran végezze? Hetente négyszer.

PLANK

Feküdjön a talajra. Emelkedjen fel plank pozícióba, ügyelve arra, hogy a tartása egyenes legyen. Támaszkodjon az alkarján, a könyökei a vállak alatt helyezkedjenek el. Tartsa meg a mozdulatot körülbelül 30 másodpercig. Ismételje meg a gyakorlatot háromszor.

Milyen gyakran végezze? Mindennap.

TÉRDHAJLÍTÁS SZTEPPLÉPCSŐN

Lépjen fel mindkét lábbal egy kisebb emelvényre vagy sztepplépcsőre. Lassan engedje oldalra, hátra a jobb lábát, a sarkával érintse meg a talajt. Térjen vissza a kiinduló pozícióba, majd ismételje meg a gyakorlatot a másik oldalra. Végezzen 10 ismétlést.

Milyen gyakran végezze? Hetente kétszer.

GYAKORLATOK, AMIKET MINDEN EDZÉSEN VÉGEZZEN EL! – 2. RÉSZ

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!
Palvin Barbi 31 évesen is bombaformában, kiderült a titka
Október 8-án ünnepli születésnapját hazánk népszerű modellje, Palvin Barbara, akiből már többen próbálták kiszedni a szépségtrükkjeit, és bomba alakjának titkát.

Ajánlataink