A térdfájdalom, a különböző térdsérülések igen gyakoriak a sportolók között. Nem véletlenül, hiszen mozgás közben talán e testrészünket éri a legnagyobb terhelés. Beletörődnünk azonban nem kell, sőt a mozgás örömétől sem kell megválnunk. Néhány gyakorlattal sokat segíthetünk az állapotunkon.

Sportolók mumusa: a térdfájdalom

Akár edzőteremben emelgetjük a súlyokat, akár zumbaórán izzadunk, akár a futás a mindenünk, a térdfájás előbb vagy utóbb sajnos sokunkat utolér. Miért is olyan gyakori épp ez a fajta sérülés? A térd ugyanis az ízületeink közül az egyik legösszetettebb felépítésű, így a legsebezhetőbb is. Három részből áll: a combcsont ízületéből, a lábszárcsont ízületéből és a térdkalácsból. A rossz tartás, a mozgásszegény életmód, a sok üldögélés miatt fontos izomcsoportokat nem mozgatunk át rendszeresen és alaposan, nem erősítjük őket.

Ezért nem elég erősek például a has, a fenék, a törzs és a hát izmai, ezt pedig a térdünk sínyli meg. De ha túl gyenge a comb- vagy a lábfejizom, ha nem eléggé stabil a boka- vagy a csípőízület, akkor is a térdet, a porcfelszínt, illetve az inakat éri fokozott terhelés. Súlyosabb esetben ez már nem csak a sportolást nehezíti meg, de hosszabb gyaloglás, lépcsőzés során is jelentkezhet a fájdalom.

Mit tehetünk?

A sportolók között is gyakori hiba, hogy kihagyják a nyújtást. Pedig, ha nem nyújtjuk rendesen például a csípő és a fenék izmait, úgy edzés közben a térd „kompenzál”, a gyenge izomcsoportok helyett dolgozik, így sokszoros megerőltetés éri, ami térdfájdalomhoz vezethet. A nyújtás azonban sokat segíthet. A térd is rugalmasabb lesz a térdín nyújtásával. A nyújtáshoz hasonlóan a bemelegítés elodázása is komoly problémához vezethet. E nélkül a térdeket hirtelen és erős terhelésnek tesszük ki, ha nem melegednek be a környékbeli izmok, akkor az ízületet károsítjuk. Erősítsük a mélyizomzatot is, nem feledve: minőség a mennyiség előtt! Végezzük lassú, mély mozdulatokkal a gyakorlatokat, inkább csináljunk belőlük kevesebbet, de a kivitelezésük legyen megfelelő.

Nagyon fontos, hogy erősebb, visszatérő fájdalom esetén konzultáljunk orvossal. A pihentetés ez esetben önmagában nem segít, ha pedig az orvos beleegyezése nélkül keresünk alternatív gyógyulási formákat, akár még nagyobb kárt is okozhatunk. A problémát legjobban a megelőzéssel tudjuk kezelni, ebben segíthetnek az alábbi gyakorlatok – amelyek enyhe térdfájdalom esetén is hatásosak lehetnek. Ám, aki komoly fájdalommal küzd, mindenképpen konzultáljon orvosával, mielőtt alkalmazni kezdi ezeket a gyakorlatokat.

FAL MELLETTI ÜLÉS

Álljon vállszélességű terpeszbe. Hajlítsa be a térdét, engedje le a fenekét és a csípőjét, a testsúlyát pedig a sarkakra helyezze. Ügyeljen, hogy a térdét ne engedje a lábujjai elé, törzsét, hátát tartsa egyenesen. Ha nehéz a mozdulat, támaszkodjon a falnak. Tartsa ki a mozdulatot körülbelül 3-5 másodpercig, majd ismételje meg a gyakorlatot tízszer.

Milyen gyakran végezze? Hetente háromszor.

SZÖRNYJÁRÁS

Kössön össze egy gumikötelet, húzza fel bokáig. Lépjen olyan széles terpeszbe, amennyire csak a kötél engedi – a gumikötél végig legyen feszes –, majd sétáljon így előre: a térdeit hajlítsa be, mintha leguggolna. Tegyen harminc lépést. Ismételje meg a gyakorlatot háromszor.

Milyen gyakran végezze? Hetente négyszer.

PLANK

Feküdjön a talajra. Emelkedjen fel plank pozícióba, ügyelve arra, hogy a tartása egyenes legyen. Támaszkodjon az alkarján, a könyökei a vállak alatt helyezkedjenek el. Tartsa meg a mozdulatot körülbelül 30 másodpercig. Ismételje meg a gyakorlatot háromszor.

Milyen gyakran végezze? Mindennap.

TÉRDHAJLÍTÁS SZTEPPLÉPCSŐN

Lépjen fel mindkét lábbal egy kisebb emelvényre vagy sztepplépcsőre. Lassan engedje oldalra, hátra a jobb lábát, a sarkával érintse meg a talajt. Térjen vissza a kiinduló pozícióba, majd ismételje meg a gyakorlatot a másik oldalra. Végezzen 10 ismétlést.

Milyen gyakran végezze? Hetente kétszer.

GYAKORLATOK, AMIKET MINDEN EDZÉSEN VÉGEZZEN EL! – 2. RÉSZ

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink