Mit sportolunk?
Minden mozgásformához van cipő, amelyet kifejezetten ahhoz a sporthoz fejlesztettek ki, ez a legtöbb márkánál jelölve is van, azaz például pont a megfelelő helyen tartja a lábat vagy párnázott. Futás esetén kell leginkább figyelni, mert az nagyon megerőlteti a lábat, egy rossz cipő komoly problémát okozhat a térdnek, a csípőnek, a hátnak is. Nagyon ajánlott szakember segítségét kérni a vásárláshoz. A futócipőket előre-hátra mozgásokhoz tervezték, a többi sportcipő oldalirányú mozgásra is alkalmas. olyat kell választani, amely az egyéni futási stílusunkhoz illik. Nem mindegy az sem, milyen terepen futunk.
- Ha füvön, ösvényen, földúton futunk, akkor erőteljes, stabil cipőt kell használni, aminek a talpa barázdált.
- Ha aszfalton vagy futópályán rójuk a köröket, kifejezetten ilyen célra készült cipőt vegyünk!
- Kocogáshoz és aerobikozáshoz olyan cipőt válasszunk, amely tartja a bokát és a talpa jól ki van párnázva, hiszen ellensúlyoznia kell a teljes testsúlyunk gyakori ütődését. Ha valaki rendszeresen gyalogol, fontos, hogy a cipő sarokrésze legyen megfelelően kipárnázott, ahol a talp lendületesen egymás után sok ezerszer a talajhoz ütődik. A cipőtalp elülső része pedig biztonságos legördülést és dinamikus elrugaszkodást biztosítson a lábujjaknak.
- Teremsportok esetén az a fontos, hogy a cipő szára megfelelően fogja a bokát a hirtelen oldalmozgásoknál, hogy csökkentse a bokaficam és a bokaszalag-sérülések kockázatát. Egy ilyen célra használt cipőnek sose legyen vastag, rugalmatlan, merev talpa.
- Súlyzózáshoz úgynevezett crosstraining cipőt válasszunk, amely bírja a nedvességet és tartós anyagból készül az orra.
Hányszor eddzünk?
Nem mindegy, hogy hetente egyszer-kétszer vagy többször sportolunk. A sportcipőt, ha rendszeresen és aktívan használjuk, 3-5 havonta, de minimum félévente cserélni kell. Idővel ugyanis csökken a stabilitása és meggyengülhet a párnázottsága. Ha a cipő talpa, sarka megviselt, vagy nem érezzük rugalmasnak, akkor bizony újat kell venni. A futócipők élettartamát távolságban is meg szokták adni, a szakemberek szerint 800-1000 kilométert bír egy jobb darab.
Hogyan válasszunk?
Vizsgáljuk meg a lábunkat! Ha a vizes talpunk nyoma teljes lenyomatot hagy – valószínűleg lúdtalpunk van –, dupla sűrűségű középtalprésszel kialakított cipőt kell vennünk. Ha csak a talpunk felét látjuk a nyomon, semleges a lábboltozatunk, amihez belső támaszték nélküli cipő való. Ha csak a sarkunkat és a lábpárnát látjuk, magas és párnázott a talpboltozatunk, puhább középtalprészű cipőt kell választani. Kibicsaklásra hajlamos boka, laza bokaszalagok esetén a sportoláshoz válasszunk magas szárú cipőt, a hétköznapokra viszont alacsony szárút, hogy erősödjenek a bokaszalagok. Ha a lábboltozat gyakran fáj, olyan cipő mellett döntsünk, amely alátámasztja, a bütyökhöz pedig olyat, amelynek széles a lábujjaknak szánt fejrésze.
A méret a lényeg
Vásárlás előtt sportzoknival próbáljuk fel a cipőt, mozogjunk: guggolgassunk, ugráljunk, fussunk kicsit! Ha akkor nem érezzük kényelmesnek, később sem lesz az, még akkor sem, ha igaz, hogy idővel a cipő idomul a lábhoz. Győződjünk meg arról, hogy tartja a sarkunkat, van elég hely a lábnak, de ne is mozogjon benne túlságosan! Fontos, hogy a megfelelő méretű cipőt válasszuk, a leghosszabb lábujjunk és a cipő fala között legalább félcentis hely maradjon. Már egy kis séta után is megnő a lábméret, megduzzadnak az ujjak, futás közben ez fokozottan igaz. A futócipőknek körülbelül egy számmal kell nagyobbnak lenniük a normál cipőnknél, így nem nyomja a megdagadt lábat, aminek futás közben marad mozgástere is.
Lógjon ki a nagylábujja – Új divat hódít, hogy ne nyomjon többet a cipő