Itt az idő kihasználni az indián nyár adta lehetőségeket, és kimenni kerékpározni a természetbe. Ha eddig csak a városban, az aszfaltozott bringautakon tekertél, légy merész, és tegyél egy próbát terepen is!

Terepkerékpározás: kaland két keréken, hegyen-völgyön át

Merészségednek megfelelően többféle szakág közül választhatsz. Ne izgulj, a terepkerékpározás nem csak extrém kalandot jelent. Állandó szerzőnk, Zelenij Linda kerékpáredző bemutatja az egyes szakágakat, valamint az azokhoz való bringákat!

terepkerékpározás, terepbringa, terep, mountainbike

Fotó: Shutterstock

 

Gravel ride, avagy klasszikus túrakerékpározás

Egy ilyen kirándulás során az aszfaltról bátran letérhetsz egy-egy erdei ösvényre, erdészeti vagy murvás útra. Ez akár lehet vidéken, sík terepen egy tó körül vagy folyóparton, de akár Budapesten a budai hegyekben is. Többféle kerékpár is alkalmas erre a célra. Van kifejezetten gravel bringa is, de egy cyclocross vagy egy trekking canga is megfelel.

A gravel és a cyclocross bringa úgy néz ki, mint egy országúti kerékpár – koskormány, vékonyabb gumik. Ám a külsők mégis terepmintázatúak. A cyclocross váz elég nagy sártűrő képességgel rendelkezik, mert alapvetően a téli, terepen történő versenykerékpározásra találták ki. Tehát eső után is jól használható. A trekking nagy előnye pedig, hogy elöl már van rajta teleszkóp, így kevésbé ráz és hosszú távon kényelmesebb. Ha szeretnél kicsit kövesebb, sziklásabb terepen menni, jobb választás egy klasszikus mountainbike.

 

Test és lélek gyógyszere: mozgás a szabadban

 

Cross country mountainbike

Terepkerékpározás és kalandok? Válogass a klasszikus mountainbike-ok közül! Alapvetően kétféle kerékméretben gyártják őket – 27,5’ és 29’. Nagy a vita, hogy melyik méret a jobb, nehéz igazságot tenni, inkább egyéni preferencia kérdése. De általánosságban elmondható, hogy a 29’-os kerékméret kezdőknek jobb, mert gördülékenyebb, így könnyebben át lehet menni vele bármilyen terepakadályon, és a tempót is könnyebb tartani vele. Ugyanakkor alacsonyabb embereknek (160 centi alatt) jobb választás a 27,5’, azon kevésbé érzik magukat „dömperen”, és kényelmesebben tudják irányítani.

Másik fontos kérdés, hogy hátul merev vagy összteleszkópos legyen-e a kerékpár. Ez is leginkább egyénfüggő. Felfelé nehezebb tekerni egy hátul rugózós bringával, ám lefelé kényelmesebb és stabilabb. A cc mountik váltórendszerét úgy fejlesztették ki, hogy meredeken is fel lehessen tekerni velük, ne kelljen tologatni, ám ez a lefelé hajtás rovására megy. A legtöbb erdei ösvényre, kisebb ugratóra, letörésre, patakátkelésre bátran vállalkozhat ezekkel a kerékpárokkal. Bár a technikásabb részeken lehet, hogy szüksége lesz némi gyakorlásra.

Amennyiben nem ismered az útvonalakat, a terepkerékpározás során igénybe vehetsz telefonos applikációkat, például a Trailforkst. Vagy kereshetsz montis csapatokat, esetleg edzőt és túravezetőt, egyre több jó magyar edző van.

Ezek a bringák alkalmasak később akár maraton- vagy tájbringaversenyzésre is. Illetve az 1996 óta olimpiai szakágban, az xco-ban is ilyen bringákat használnak.

 

Enduro és freeride

Ez a stílus egy kisebb lépés az extremitás irányába. Ezeknél a kerékpároknál már az első villa szöge is meredekebb, és hosszabb is a rugóút, ezért kifejezetten kényelmes. Így meredekebb lejtőkre is bátran rámehetsz, remekül lehet velük ugratni is, ugyanakkor még mindig alkalmas a vázgeometria arra, hogy felfelé is tekerj. Az összes hazai épített ösvényre mehetsz vele bátran, de akár külföldi kerékpáros parkokban is el tudsz vele boldogulni. Jó lehet az enduro bringa mountainbike-maratonversenyekre is, ha csak élvezni szeretnéd a pályát. Azzal viszont számolj, hogy sok enduro bringa vázára nem lehet kulacstartót szerelni (nincs rá elég hely), így szinte biztos, hogy vinned kell magaddal hátizsákot.

A freeride leginkább életérzés. Amikor a természetben szabadon tekersz, és ott mész fel és le, ahol szimpatikus.

Nincsenek épített pályaelemek, csak a természetes akadályok. Nincs versenyzés. Enduróban viszont vannak versenyek. Ezeken a megmérettetéseken nincsen felfelé szállítás, így neked kell feltekerned, de csak a lefelék a mért szakaszok, és egyesével indítják a versenyzőket.

 

Hogyan tisztítsuk meg a bringaláncot?

 

Downhill

A terepkerékpározás igazán extrém szakága, amely speciális kerékpárt igényel. Elöl-hátul sokkal több a rugóútja, mint bármelyik kerékpárnak. Az első villája dupla vállas, vagyis extrán meg van erősítve. Ezzel a vázgeometriával nem kényelmes és hosszú távon nem is lehetséges tekerni sem síkon, sem felfelé. Nagyszerű és izgalmas sportág, ahol nemcsak az ember lába, de a teljes felsőteste is keményen dolgozik. Egyre több nő is gyakorolja ezt, nemcsak nemzetközi, de hazai szinten is.

Budapesten a fő tanulóterep a János-hegy, amelynek közelébe fogaskerekűvel felviheted a bringát. Könnyű, kezdő és nehéz, haladó ösvények egyaránt találhatók. Libegős szállítás pedig még Lillafüreden van.

A legtöbb magyar bringás, amikor lehet, a környező országok bike-parkjaiba jár, például a Semmeringre, Mariborba, Kalnicára (Kalános) – ahol legális, gyalogosoktól elzárt, különböző nehézségű pályákon lehet tekerni egész nap.

Nagyon fontos a fokozatosság, és jól jön egy edző, aki megtanítja az alapokat, hogy elkerüld a sérüléseket. Természetesen vannak downhill versenyek is, ahol felfelé már van transzfer, így lényegében „csak” abból áll a megmérettetés, hogy ki ér le előbb.

 

Közösségben

A közösségi média felületein számos kerékpáros csoportot találhatsz szakáganként, ahol pontos információkat kaphatsz bringákról, ösvényekről, edzőkről, versenyekről. A mountainbike-os közösség nagyon összetartó és segítőkész, így szinte biztosan találsz olyan közösséget, ahol jól érzed magát.

 

Bringatörténelem: a vasparipa térhódítása

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink