Mozgásformától függ
Alapvetően a víz a legjobb szomjoltó, az elsődleges folyadékpótló ital a víz legyen. Átlagosan napi 1,5-2 liter folyadékbevitelre van szükség, de ez egyénenként eltérhet – függ a fizikai aktivitástól, az egészségi állapottól, az időjárástól stb.. Amennyiben egy óránál kevesebbet sportol, nem lesz szüksége semmilyen extra kiegészítésre vízivás tekintetében. Egy laza séta, egy aerobik- vagy spinningóra esetén bőven elég sima vizet tölteni a kulacsba. Azonban ha versenyen veszel részt (ez lehet rövidebb, mint 60 perc) vagy másfél óránál hosszabb állóképességi edzést végez, akkor a megfelelő teljesítmény fenntartásához nem lesz elég a csap- vagy az ásványvíz, ilyenkor az izotóniás ital fogyasztása is ajánlott.
Az energiaital NEM izotóniás ital!
Az energiaital edzés közbeni folyadékpótlásra teljesen alkalmatlan! Energiaitalt legfeljebb edzés előtt érdemes innod, ha nagyon fáradt vagy, és szeretnél kicsit felpörögni. De ezek az üdítők szénsavasak, ami sportolás során, lássuk be, nem túl praktikus. Energiaitalból kapható alakbarát, cukormentes verzió, ezzel szemben az izotóniás italok kicsit sem diétásak. Sőt kifejezetten magas a cukortartalmuk, de ennek fontos funkciója van!
Mit jelent az izotónia?
Az izotónia szó a szervezetben található folyadékok koncentrációját jelöli, hiszen nem csak a mennyiség számít. Sportolás során a vér besűrűsödik, ezért romlik a keringés és az izmok vér- és oxigénellátottsága is. Például a tejsav lebontása és elszállítása is lassul, ez a gyors teljesítményromlás oka.
A frissítés szempontjából nemcsak az ital megfelelő koncentráció fontos, hanem az összetétele is! Sima vízzel nem tudod pótolni hosszú edzés alatti izzadás során elveszített sókat, ionokat, elektrolitokat, magnéziumot, kalciumot és így tovább. Ám ezek nélkülözhetetlenek az izmok működési zavarainak – például görcsök – elkerüléséhez, ezért (is) hasznos a sportital fogyasztása a 60-90 percet meghaladó sporttevékenység során.
Miért kell cukor az izotóniás italba?
Sportolás során elkezd jelentősen csökkenni a vércukorszint, ez pedig rosszulléthez vezet. Először csak gyengülés lép fel, majd romlik a mozgáskoordinációd, a koncentrációd. Hosszú távon komoly tünetek is felléphetnek, mint a szédülés és az ájulás. Ennek elkerülése érdekében hosszabb vagy maximális teljesítmény közeli edzésmunka során stabilizálni kell a vércukorszintet. Az izotóniás italok tartalmaznak egyszerű cukrokat, például szőlőcukrot, amik gyorsan, akár 1-2 perc alatt megemelik a vércukorszintet. A fruktóz, vagyis gyümölcscukor egyszerű cukor, de kicsit lassúbb a hatása, hiszen először a máj átalakítja szőlőcukorrá, és úgy kerül a vérbe. Ez nagyjából 6-8 perc. Az ideális vércukorszint megtartásának érdekében az izotóniás italokban vannak összetett cukrok is, amik még később kerülnek be a vérbe.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- A nyári futás 10 fontos szabálya
- Hogyan táplálkozik egy élsportoló? Gurisatti Gréta válogatott vízilabdázó tippjei
- Futás nyáron: Hűtsük le magunkat!