A csipkebogyót gyermekkoromban úgy ettük, hogy leszedtük a szúrós vadrózsáról, amikor már teljesen piros volt, szétnyomtuk, és megettük a kicsit fanyar belső, puhább részét. Lehet, ezért is voltunk agyon ritkán betegek, és ha mégis, gyorsan meggyógyultunk.
A csipkebogyó a vadrózsa áltermése, mely többféle vitamint tartalmaz, így élelmiszerként többféle módon feldolgozzuk. Teájának gyógyhatása régóta ismert, egy nagyon fontos gyógynövény Magyarországon és más országokban egyaránt.
A csipkebogyó olaj, melynek jótékony hatását már az ókori Egyiptomban is felismerték
Az ősi Egyiptom híres volt a szépség keresésről és annak megőrzése iránti vágyról. Ki ne hallott volna Kleopátra tejfürdőjéről, mellyel szépségét és fiatalságát szerette volna megőrizni. Ők voltak az elsők, akik felismerték, hogy a csipkebogyó olajnak erős gyógyhatása van, és segíti a szépségük megőrzését is.
Amit ők tapasztalati úton megfigyeltek, és az alapján alkalmaztak, azt ma már tények támasztják alá. Nézzük meg, mi mindent tartalmaz a csipkebogyóból készített olaj. Magas a C-vitamin tartalma, emellett gazdag A, B1, B2, K és P vitaminban is. Emellett préselt olajként nem tartalmaz allergéneket, nem irritál, így az érzékeny bőrű emberek számára is tökéletes választás. Erőteljes antioxidáns hatása van, ezáltal elősegíti a sebek gyógyulását, gátolja a hegképződést, és magas omega -3 és omega-6 tartalmának köszönhetően segít többek között a hegek gyógyulásában is. Ezek a zsírsavak ugyanolyan fontosak a számunkra, mint a vitaminok. Nélkülözhetetlenek az erek egészségének a megőrzéséhez és a vérkeringés megfelelő működéséhez, és a csipkebogyó olajban mindkét fontos zsírsav jelen van.
A kollagén, melyről a hidratáló krémek kapcsán sokat hallunk
A kollagén a testben legnagyobb arányban előforduló fehérje, kötőszövetünk fő alkotórésze, bőrünk rugalmasságának titka. Ez köti össze bőrünk kötőszöveteit, a szalagokat, porcokat, inakat, így olyan a testünk számára, mint egy erős ragasztó.
A kollagén termelődése is csökken az évek folyamán a szervezetünkben, így például bőrünk már nem lesz olyan rugalmas, és ráncok alakulnak ki. Az ízületeinkben is érezzük a kollagén hiányát, ízületi fájdalmak léphetnek fel, melyek meg tudják keseríteni mindennapjainkat.
Természetesen az éveink számával együtt a ráncaink száma is nő, és a testünk sem olyan ruganyosan mozdul már egy bizonyos kor után. De megfelelő táplálkozással, mozgással és a minket körülvevő természet adta csodaszerek, mint a csipkebogyó, használatával segíthetünk testünk egészségének és bőrünk rugalmasságának a megőrzésében.
Mi a kapcsolat a csipkebogyó olaj és a kollagén termelés között?
Már láttuk, hogy testünk ragasztóanyaga és bőrünk fiatalságának egyik titka a kollagén. A kollagén termeléshez pedig nélkülözhetetlen a C-vitamin. Mint azt már több tanulmány, köztük a a Boyere, Galey, Bernard féle tanulmány[1] is bebizonyított 1998-ban, a kollagén szintéziséhez elengedhetetlen a C-vitamin már az elsődleges folyamatoktól kezdve.. A csipkebogyónak és a belőle préselt olajnak is rendkívül magas a C- vitamin tartalma. Ezáltal elősegíti a kollagén termelést, így külső használatával bőrünket rugalmasabbá, ragyogóbbá tehetjük.
Mivel a csipkebogyó olaj könnyen felszívódik, így kitűnően használható arckrémek mellett vagy azok helyettesítésére. Általa természetes módon tarthatjuk a bőrünket fiatalon.
[1] Boyera, N., Galey, I. and Bernard, B.A. (1998) Effect of vitamin C and its derivatives on collagen synthesis and cross-linking by normal human fibroblasts. International Journal of Cosmetic Science, 20, 151-158.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Fordított hajmosás! Ettől lesz gyönyörű a hajad
- Jógáznál, de nem tudsz választni? Segítünk elkezdeni
- A futásnál nincs jobb, így kezdj neki
- Milyen profi módszerek léteznek a narancsbőr ellen?