A fentiek miatt választják sok háztartásban az egyes hozzávalók egészségesebb helyettesítőit nemcsak a hétköznapokban, hanem karácsonykor vagy a szilveszteri összejövetelek alkalmával is.
A hagyományos magyar konyha igen fontos alapanyaga a sertészsír vagy a napraforgóolaj, illetve a cukor. De mit tehet az, aki valamelyiket nem szeretné használni, vagy éppen egészségi problémája miatt nem fogyaszthatja? Mutatunk két remek helyettesítőt, amelyekkel nemcsak a saját és családunk egészséges étkezéséért tehetünk, hanem még spórolhatunk is, ha előre gondolkodva bespájzolunk belőlük az ünnepekre.
Kókuszolaj vagy kókuszzsír?
Mindkét néven ismeretes ez a sokoldalú, értékes zsiradék, amely nem csak a konyhában, hanem a szépségápolásban is használatos. 24 Celsius fok alatt megszilárdul, afelett pedig átlátszó olajjá válik – ezért a kétféle elnevezés, de ugyanarról az anyagról van szó. A szűrt kókuszolaj jól hevíthető, és többször is újrahasznosítható, hűvös helyen pedig igen sokáig eltartható. Nincs kókusz illata és -íze, ezért remekül helyettesíthető vele sokféle zsiradék, például a vaj, a sertészsír vagy az étolaj. Bár több mint 90%-ban telített zsírsavakból áll, a kókuszolaj a legegészségesebbek közé tartozik, így a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják.
A következő egészséges vendégáró finomság egyik fontos alapanyaga a kókuszolaj. Az elkészítése gyors, és bár az elkészült édességet hidegben kell tartani, garantáltan nem sokáig árválkodik majd a hűtőszekrényben.
Csokis kockák
Hozzávalók:
- 4 ek szoba-hőmérsékletű vaj
- 4 ek szoba-hőmérsékletű kókuszolaj
- ¼ csésze zsíros tejszín
- ¼ csésze eritrit por
- 140 g szoba-hőmérsékletű krémsajt
- 4 ek édesítetlen kakaópor
- nagyobbacska csipetnyi só
Keverjük össze a vajat, a kókuszolajat és a krémsajtot. A por állagú eritritet lassan keverjük hozzá a vajas keverékhez a kakaóporral együtt. Adjuk hozzá a tejszínt és a sót, majd kézi mixerrel alaposan keverjük simára. Osszuk el egyenletesen egy sütőpapírral bélelt kis négyzet alakú edényben. Tegyük egy éjszakára hűtőszekrénybe, másnap vágjuk fel 16 kockára. Ha maradna belőle, tároljuk hideg helyen.
Eritrit, az édes alternatíva
A fenti recept egyik hozzávalója az egyre ismertebb természetes édesítőszer, az eritrit. A eritritolnak is nevezett helyettesítő nem emeli meg az inzulin- és vércukorszintet, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják, emellett hatékonyan használható a súlycsökkentő diétákban. Gátolja a fogszuvasodást, ráadásul képes antioxidánsként is működni, ami azt jelenti, hogy hatékonyan küzd a szabad gyökök ellen, és lassítja az öregedést.
Édesítőereje a répacukornak 60-80%-a, ezért körültekintően érdemes használni, ugyanis nagy mennyiségben fogyasztva hashajtó hatású. Gombaszaporodást gátló hatóanyag is van benne, ezért a candida diétát folytatók is használhatják.
Citromos kókuszgolyó
Hozzávalók:
- 225 g szoba-hőmérsékletű krémsajt
- ¼ csésze szoba-hőmérsékletű kókuszolaj
- 1/3 csésze kókuszliszt
- 3 ek eritrit
- 1 ek reszelt citromhéj
- 1 ek friss citromlé
- 1 tk vaníliakivonat
- kókuszreszelék
A kókuszreszelék kivételével keverjük össze a hozzávalókat. Figyeljünk arra, hogy a sajt és a kókuszolaj szoba-hőmérsékletű legyen. A tésztát tegyük a hűtőbe körülbelül 10 percre, majd készítsünk kis golyókat belőle. Forgassuk kókuszreszelékbe és tegyük sütőpapírral bélelt edénybe. Körülbelül 10-30 percig tegyük a fagyasztóba, hogy megszilárduljon, majd tálalhatjuk is.
Hűtőszekrényben legfeljebb 2 hétig, lefagyasztva akár 3 hónapig is elállnak a citromos kókuszgolyóink.
Kerülje el az ünnepek előtti fárasztó sorban állást, tárazzon be kókuszolajból és eritritből is a Black Friday-en!
Black Friday alkalmából több mint 360 féle akciós termék >>
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Könnyű és alakkímélő fogások a karácsony utáni időszakra
- Gyakorlatsorok Béres Alexandrától, hogy ledolgozd a habcsókot és a bejglit
- A zsírszövet: barát vagy ellenség?
- Ebédek 500 kalória alatt