A tisztítás az arcápolási rutin egyik legegyszerűbb műveletének tűnik, a szakemberek szerint mégis ez az a lépés, ahol sokan hibáznak. Íme, a hibák, amelyek felelősek számos bőrprobléma – köztük a száraz, irritált vagy éppen az olajos tapintású, pattanásos bőr – kialakulásáért.

A 10 leggyakoribb arctisztítási baki

1. Nem megfelelő termék használata

A legjobb, ha az arctisztítás során a bőrtípusodnak megfelelő készítményt választasz, amely teljesen eltávolítja a szennyeződéseket (port, sminket), de nem borítja fel a bőr természetes egyensúlyát. Vegyes, zsíros bőrre az arctisztító zselék közül válassz: ezek frissítenek, és általában gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatóanyagok is találhatók bennük. Száraz bőrre a krémesebb, tejszerű lemosók jók, az érzékeny bőrűek pedig a hipoallergén termékek közül válasszanak.

 

arctisztítás

Fotó: Shutterstock

 

2. Túlzásba vitt arctisztítás

Bőven elég az arcot naponta kétszer lemosni. Akkor is gondolj erre, ha napközben edzel: ilyenkor elegendő, ha csak vízzel öblíted le az arcod, a lemosót hagyd meg estére. A túlzásba vitt arctisztítás felborítja a bőr természetes víz-zsír egyensúlyát, a bőr kiszáradhat, ami hámlást és gyulladásos folyamatokat indíthat el, ráadásul fokozott faggyútermelésre serkentheti a bőrt.

 

3. Nem megfelelő vízhőmérséklet

A jéghideg víz átmenetileg érösszehúzó hatású, de károsítja a bőr hámrétegét és irritációt okoz. Meleg vízzel jó érzés lemosni az arcot, de a forró víz értágító hatású, ráadásul nemcsak a szennyeződéseket, hanem a bőr természetes védőrétegét is oldja, ami a bőr kiszáradásához, túlzott faggyútermeléshez vezet. A legjobb megoldás a langyos víz, amely gyengéden, mégis hatékonyan tisztít.

 

4. Túl gyakori bőrradírozás

A bőrtisztítás fontos része az elhalt hámsejtek leradírozása – de mértékletesen! Bőrtípustól függően heti 1-2 alkalommal elegendő bőrradírt használni. A durva szemcséjű bőrradírok irritálhatják az arcbőrt, apró sérüléseket okozva.

 

5. Nem megfelelő öblítés

Sokan a száraz bőrre viszik fel az arclemosókat. Az arclemosók azonban bő vízzel együtt hatékonyak, így tisztítják meg a bőrt a porszemcséktől, a baktériumoktól, zsíroktól. A többszöri öblítés pedig azért fontos, mert a bőrön könnyen maradhatnak gyulladást okozó szennyeződések.

 

6. Bőrirritációt okozó összetevők

A nátrium-lauril-szulfát az arclemosók kedvelt összetevője, jól habzik és tisztít, de gyakran vált ki irritációt, sőt allergiás reakciókat. A legjobb, ha cukorból nyert glükozidokat (lauryl glucoside, coco glucoside) tartalmazó termékeket választasz.

 

7. Teljesen szárazra törölt arcbőr

Az arctisztítás után a hidratálás a második legfontosabb eleme a bőrápolásnak. A maximális hatás érdekében alkalmazd a hidratálót közvetlenül a tisztítás után, még kissé nedves bőrre. A hidratálókrémek hatóanyagai ugyanis a megtisztított, nedves bőrbe szívódnak fel a leghatékonyabban. Ugyanez vonatkozik a különböző szérumokra, speciális arcápoló termékekre.

 

8. Durva törülköző használata

Bár jóleső érzés, soha ne dörzsöld durva törülközővel szárazra az arcbőröd. Apró sérüléseket okozhat a tisztítástól felpuhult bőrön. Arra is ügyelj, hogy ne a kéztörlőt vagy mások által is használt törülközőt használd. Szerezz be külön erre a célra puha, kisméretű, pamuttörülközőket, és itasd fel bőrödről a felesleges vizet.

 

9. Tusfürdő, szappan az arcra

Nagy a kísértés, hogy zuhanyozás, fürdés közben az arcod is tusfürdővel, szappannal mosd meg? Inkább ne tedd! A szappanok és tusfürdők kémiai összetétele erősebben zsírtalanít, így az arcbőr természetes zsírrétegét is eltávolíthatják. Lúgos vegyhatásuk miatt nem alkalmasak az érzékeny arcbőr tisztítására.

 

10. Félelem az olajoktól

Ma már elfogadott, hogy minden bőrtípus tisztítható olajjal, még a zsíros, pattanásos bőr is. A megfelelő olaj ugyanis kíméletesen eltávolítja a szennyeződéseket, baktériumokat, segít a bőr regenerálódásában és az egyensúly fenntartásában. A növényi olajok biokémiai felépítése hasonló a bőr zsíranyagaihoz, és hasonló hatóanyagokat – vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat – is tartalmaz.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink