A táplálkozás és a bőr
A nők már évszázadok óta használják a szépségápolásban a különböző élelmiszereket maszkok, pakolások formájában. A zöldségek, gyümölcsök azonban nemcsak külsőleg, hanem belsőleg is táplálják a bőrt. A változatos, tápláló étrend csodát tesz!
Nélkülözhetetlen vitaminok
A C- és az E-vitamin csökkentik a szabad gyökök okozta károsodásokat. A szabad gyökök tönkreteszik a kollagént és az elasztint, melyek a bőr struktúráját alkotják, így az veszít nedvességtartalmából, száraz lesz és ráncossá válik. Remek C-vitamin-forrást jelentenek a citrusfélék, a brokkoli, a paprika, a zöld leveles növények. E-vitamin található a növényi olajokban, a magokban, a csonthéjasokban, a spenótban és a spárgában. Az A-vitamin igazi bőrvédő vitamin, segít hidratálni a bőr mélyebb rétegeit is. Hiánya száraz, hámló bőrt eredményez. Természetes forrásai a máj, a tej és a tejtermékek, a tengeri halak, a tojássárgája. A B-vitaminok fontos szerepet játszanak a bőr, a köröm és a haj egészséges felépítésében. Hiányukban bőrgyulladás, hajhullás alakulhat ki. B-vitamint tartalmaz például a banán, a tojás és a rizs.
Bőrszépítő zsírok
Az esszenciális zsírsavak, különösen az ómega-3 és az ómega-6 zsírsavak segítenek a bőr természetes védőrétegének kialakításában. Késleltetik a ráncok megjelenését, csökkentik mélységüket. Esszenciális zsírsavat tartalmaz például az olíva-, a len- és a repceolaj, a lazac, a makréla, a szardínia, a tonhal és a dió.
Elegendő folyadékfogyasztás
A rendszeres folyadékbevitel a bőr egészsége érdekében elengedhetetlen. A napi folyadék legalább 2 liter legyen. A legjobb a szénsavmentes ásványvíz, de igyon naponta legalább 2 csésze zöld teát is. A zöld tea ugyanis gyulladáscsökkentő, gátolja a DNA pusztulását és segít elkerülni a leégést, valamint kiváló forrása a polifenoloknak, amelyek hatékony antioxidánsok.
A testmozgás és a bőr
A mozgás során a szervezetben lezajló folyamatok és az izzadás tisztítják a bőrt: a méreganyagok távozásával tisztább, rugalmasabb lesz. A rendszeres mozgás szabályozza a faggyútermelést, serkenti a vérkeringést. Ez azért fontos, mert így értékes tápanyagok és oxigén jut a sejtekhez, biztosítva a bőr egészségét.
A környezet és a bőr
A környezeti hatások akár maradandó károsodásokat is okozhatnak a bőr szerkezetében. A külső hatások közül a legerőteljesebb az UV-sugárzás: a mértéktelen napozás és szoláriumozás következtében a bőrben szabad gyökök keletkeznek, amelyek jelentősen károsítják a kollagén- és elasztinrostokat. Az évek során elszenvedett UV-terhelések hatására a bőr rugalmassága csökken, ráncok és barnás elszíneződések jelennek meg rajta. További károsító tényező még a hideg és a meleg levegő is, ezek ugyanis egyaránt szárítják a bőrt. A hám megvastagodik, a bőr húzódik, viszketni kezd. A hideg, a meleg, a szél dehidratáltságot okozó hatása hosszú távon a bőr idő előtti öregedését eredményezi.
A bőrt közvetlenül károsító hatások közül nem szabad megfeledkezni a dohányzásról sem. A dohányfüstben található káros vegyi anyagok (nikotin, kátrány, nitrogén-oxidok, formaldehid) szinte mérgezik a bőrt: hatásukra a sejtek oxigénellátása romlik, megnő a szöveteket károsító szabad gyökök száma. A dohányzás hatására a bőr idősebbnek látszik a biológiai koránál, szürkés, fakó lesz. A szemkörnyéki karikák állandósulnak, gyorsabban jelennek meg a ráncok és mélyebbek is lesznek. Ráadásul a dohányzók bőre rosszabbul reagál a kozmetikai kezelésekre is.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Bőrproblémák: Hogyan kezelje a pattanásos bőrt?
- Manikűrözzön, akár egy profi! Házi körömápolás lépésről lépésre
- Így tüntethetjük el a szem alatti sötét karikákat