A bőr a szervezet legnagyobb védekezőrendszere, egy élő szerv, amely megvéd a külvilágtól. Ezért sokkal több odafigyelésre van szüksége, mint gondolná. Segíthet megőrizni a bőre egészségét, ha figyel arra, hogy mit eszik, gondoskodik a megfelelő fényvédelemről és a rendszeres ápolásról.

Ismerkedjen a bőrrel!

A bőr felépítése

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan kell megőrizni a bőr egészségét, nem árt, ha tudjuk, hogyan épül fel. Az epidermisz (felhám) a bőr felső rétege, amely megóvja a szervezetet a sérülésektől, baktériumoktól, vírusoktól. Mélyebb rétegeiben helyezkednek el a pigmentsejtek, melyek a melanint, a bőr színanyagát termelik. Az epidermiszben Langerhans-sejtek is találhatók, amelyek a szervezet immunrendszerének részei, segítenek felismerni a testidegen anyagokat. A bőr következő rétege az irha (dermisz), mely nem más, mint vastag és rugalmas rostok alkotta vastag szövedék (kollagén, fi brillin), amely a bőr rugalmasságát és szilárdságát adja.

Az irha idegvégződéseket, mirigyeket, szőrtüszőket, ereket tartalmaz. Az irha rétege alatt helyezkedik el a bőralja, mely védi a szervezetet a hő-, illetve hideghatásoktól, párnázó funkciót lát el és energiaraktárként is szolgál. A zsírt élő sejtek, az úgynevezett zsírsejtek tárolják, melyeket rostos kötőszövet vesz körül. A zsírréteg vastagsága testrésztől függően más és más: néhány millimétertől (például a szemhéjon) több centiméterig terjedhet (például a has és a fenék területén).

Árulkodó ráncok

Sok mély ránc keseríti meg az életét? Érdemes foglalkozni a problémával, mert a ráncok nemcsak az életkorra, az életmódra, de az egészségi állapotra, a testet gyengítő betegségekre is utalhatnak. A Yale egyetem kutatói például összefüggést találtak a ráncok mennyisége, minősége és a csökkent csontsűrűség között. Megállapították, hogy minél mélyebbek, sűrűbbek a ráncok, annál alacsonyabb a csontsűrűség. Egy holland kutatás pedig azt bizonyította be, hogy a fiatalos megjelenés összefüggésbe hozható a vérnyomással: azoknak a hölgyeknek, akiknek kevesebb a ráncuk, alacsonyabb a vérnyomásuk. A ráncok ezenkívül utalhatnak még a stresszes életmódra is. Folyamatos stressz hatására nagy mennyiségű kortizol szabadul fel, amit más néven stresszhormonnak is neveznek. Ennek eredményeképpen a bőr kollagénszintje csökken, és megjelennek a ráncok. A kevés alvás is nyomot hagy a bőrön, hiszen ha nem alszik eleget, a bőrsejtek regenerálódása nem lesz tökéletes.

Állandó figyelem

Fontos, hogy figyelje a bőrét és számon tartson minden változást. Forduljon orvoshoz, ha új, szokatlan formájú, színű anyajegyet vesz észre magán, illetve ha a már meglévő anyajegye alakja, színe megváltozik, megnő, szélei szabálytalanná válnak. Sajnos egyre több app érhető el, amelyek azt ígérik, hogy fotó alapján elemzik az anyajegyet. Ezek azonban megbízhatatlanok, mindenképpen keresse fel orvosát, ha a bőrén elváltozást észlel.

Kellemetlen pattanások

Sokan nincsenek ezzel tisztában, de sajnos a pattanások nemcsak a tinik életét keserítik meg: a változó korban lévő nők nagy része is aknéktól szenved. A menopauzában az ösztrogénszint csökken, míg a férfi nemi hormon, a tesztoszteron szintje továbbra is állandó. Ez a kiegyensúlyozatlanság pattanások kialakulásához vezethet. Segíthetnek a retinoltartalmú krémek, de súlyosabb esetben szükség lehet szájon át szedhető készítményekre is.

Halványítható foltok

Mivel a hiperpigmentáció a test azon részein jelenik meg, melyek rendszerint jól láthatók, és a leginkább ki vannak téve a napfénynek – arcon, nyakon, mellkason, vállon, kézen –, sokan kellemetlennek, zavarónak tartják a szeplőket, napfoltokat. A foltok megjelenésében szerepet játszhat még a genetika, bizonyos gyógyszerek, vitaminhiány vagy a stressz is. A legjobb módszer ellenük a védekezés, de ha már kialakultak, számos kozmetikai készítménnyel, kezeléssel halványíthatók.

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink