1. Fényvédők és antioxidánsok
A fényvédelem már fiatal korban is nagyon fontos, hiszen a napsugárzás felgyorsítja a bőröregedés folyamatát. A sugarak oxidációs folyamatot indítanak el: károsodik a felhám, sőt egyes sugarak mélyebbre hatolnak a bőrben, növelve a sejtek oxidációját. Az oxidatív stressz hatására a bőr feszességéért felelős anyagok – a kollagén, az elasztin és a hyaluronsav – megfogyatkoznak. Az antioxidánsok nagyon jó védelmet nyújtanak ez ellen a folyamat ellen, sőt a nap okozta károsodás egy részét vissza is tudják fordítani. Használjunk olyan fényvédő krémet, amely nemcsak hidratál, hanem antioxidánsokat is tartalmaz. A legismertebb antioxidáns az A-, C- és Evitamin, a bétakarotin, a szelénium, a szójakivonat, a szőlőmagolaj vagy a gránátalmakivonat.
2. Niacinamid (B3-vitamin)
Legfontosabb feladata, hogy oxigénnel látja el a bőrsejteket. Segíti a sebgyógyulást és a celluláris funkciókat. Csökkenti a túlzott pigmentációt, az öregségi foltokat, növeli a bőr rugalmasságát, feszesít, kisimítja a bőrt.
3. Glikolsav és szalicilsav
A bőr fiatalságának megőrzéséhez kulcsfontosságú a sejtmegújulás. A glikolsavat és a szalicilsavat tartalmazó készítmények segítik az elhalt hámsejtek eltávolítását, ezáltal simítják a bőrt, felgyorsítják a sejtek életciklusát, az új bőrsejtek kialakulását. A glikolsavat cukornádból nyerik, csökkenti a bőr hiperpigmentációját, halványítja az öregedési foltokat. Tíz százalék feletti koncentrációban nemcsak hámlaszt, de a kollagéntermelést is serkenti. Pattanásos, zsíros bőrre jók a szalicilsavas készítmények.
4. Retinol
Fontos, hogy beépítsük az éjszakai bőrápolási rutinba a retinoltartalmú hidratáló krémeket. A retinol hámvédő vitamin, szabályozza a bőr hámképződésének folyamatait, meggátolva a hám fokozott elszarusodását. Serkenti a sejtosztódást, lassítja a bőr öregedését. Fontos szerepe van a szabad gyökök elleni küzdelemben: növeli a bőr UV sugarakkal szembeni érzékenységét. Sejtvédő, sejtszabályozó anyag.
5. Laktobionikussav
A harmincas éveinkben válasszuk az egyik legkímélőbb hámlasztót. A laktobionikus sav kiváló hámoldó, amely a bőrön filmréteget képezve meggátolja a túlzott vízleadást, nem szárítja a bőrt. Elősegíti a napégés utáni regenerálódást, erősen antioxidáns hatású.
6. Peptidek
Hatásukra a kötőszövet megújul, új kollagén, elasztinrostok termelődnek, a bőr feszessége, hidratációja javul, a ráncok mélysége csökken. Szerencsére a kívülről bevitt peptidek is kollagéntermelésre buzdítják a bőrt. Különösen a szem alatti érzékeny területen hatnak jótékonyan.
7. Koffein
A kávécserje magjából kivont, vízhajtó és anyagcsereserkentő anyag. Stimulál, javítja a sejtek oxigénellátását. Képes a kitágult vérerek szűkítésére. Különböző antioxidánsokkal keverve kiváló gyulladáscsökkentő. Érösszehúzó képessége miatt a szemránckrémek fontos alapanyaga: regenerálja a gyulladt, puffadt szemkörnyéket.
8. Glicerin és ceramdiok
Fontos, hogy az arctisztító kíméletes legyen. A glicerint és ceramidokat tartalmazó tisztítók védik a bőrt a kiszáradástól. A glicerin bőrazonos, vízmegkötő anyag. A bőrön használva képes vizet kivonni a bőr alsó rétegeiből, növelve ezzel a felszíni rétegekben található vízmennyiséget. Nagy mennyiségben vagy töményen szárító hatású, mivel a bőr felső rétegeiből a víz könnyen elpárolog. Erősíti a bőr védekező funkcióját, javítja a bőr nedvességmegtartó képességét.
9. Epidermisz regeneráló összetevők
Ahhoz, hogy a bőr egészséges legyen, fontos a hidratáltság megőrzése. A száraz bőrön át ugyanis könnyebben jutnak a mélyebb rétegekbe baktériumok, amelyek gyulladást okoznak, öregítve a bőrt. Az epidermiszt egészségesen tartó összetevők ezért fontosak antiaging szempontól is. Ilyen anyagok a ceramidok, a zsírsavak, a hyaluronsav, illetve több növényi olaj.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- 6 bőrápolási aranyszabály, amit mindig tarts észben
- Téli bőrápolás tetőtől talpig
- A bőr barátai és ellenségei a táplálkozásban