Létezik egy edzésforma, amit még azok is könnyűszerrel, de főként balesetmentesen végezhetnek, akiknek komolyabb sportsérülése, mozgásszervi megbetegedése vagy esetleg gerincsérve van. A hidraulikával történő edzést kezdetben csak fizikoterápiára alkalmazták, ma már viszont egy hagyományos köredzést is könnyűszerrel helyettesíthet.

Hidraulika a fitnesztermekben – Edzés balesetmentesen

Gerincsérvvel sem kell lemondania a mozgásról!

Nyugat-Európában számos fizikoterápiás és rehabilitációs gépet fejlesztettek ki, az egyik ilyen nagy találmány pedig mára már beszivárgott a budapesti edzőtermekbe is. Kutatók rájöttek, hogy a hidraulika elvén működő edzőtermi gépekkel az edzés során kisebb az ízületekre ható terhelés (nincs súly), így kímélő, mégis hatékony edzés lehetőségét nyújtják. Kezdetben inkább műtétek, sportsérülések után, rehabilitációs céllal használták, ma már viszont a kezdőtől a profiig mindenki edzőtársául választhatja. „Számos vendégemnek van valamilyen mozgásszervi betegsége (pl. gerincsérv, ízületi probléma, csontbetegség), de a gépeinket ők is biztonsággal használhatják.

Van olyan vendégem, aki a gyógytornán kívül másfajta mozgást nem végezhet, viszont a hidraulikával biztonságosan tudja a kondícióját fokozni, megtartani. nagyon fontos, hogy minden berendezésnél a gerinc megtámasztott helyzetben, stabilan helyezkedik el, ezért ki van zárva, hogy rossz mozdulatból adódóan sérülés következzen be. Mivel nincs a gerincre nehezedő pluszsúly, a porckorongok nincsenek tovább terhelve, ezáltal kizárható a porckorongsérv kialakulása testedzés következtében. A csontokra sem terhelünk pluszterhet, így nem kell attól sem tartani, hogy a csontritkulást vagy a meszesedést tovább súlyosbítjuk. Vagyis, fiataltól egészen az idősekig bárki edzhet ezeken a gépeken” – mesélt Répási Edina személyi edző, életmód-tanácsadó a hidraulikus edzésről.

A sérülések is elkerülhetőek

A hidraulika másik nagy előnye, hogy alkalmazkodik a jelenlegi fittségi állapotunkhoz, hiszen a gyakorlat végrehajtási sebességével lehet fokozni a terhelést. „Mondjuk, ha egy adott napon fáradtabb vagyok, ami miatt a teherbírásom is kisebb, akkor is ugyanazon a beállításon használhatom a gépeket, mint általában, csak a gyakorlatok elvégzésének gyorsasága fog változni, a szervezetemre mért terhelés pedig kisebb lesz. Ezáltal pedig elkerülhetővé válik a túledzés és a sérülés” – magyarázta Edina, akinek tapasztalatai szerint a fiatalok nem foglalkoznak eleget a sérülések megelőzésével és a biztonsággal, csak akkor, ha már megtörtént a baj. A hidraulika viszont átmenetet képez a hagyományos kábelsúlyos eszközök és a gyógytorna között, így, ha már jelentkezett a probléma, akkor sem kell lemondani a mozgásról.

A gyengéinket erősíti

A rendszer ereje abban rejlik, hogy mindenkinek azt a testrészét fejleszti, amely gyenge. ha vékony az illető, izmot szedhet fel, ha viszont van rajta némi felesleg, akkor ez az egyik leghatékonyabb módszer arra, hogy megszabaduljon tőle. „a valódi fittség kulcsa, hogy kiegyensúlyozzuk a képességeinket, és mindegyiket fejlesszük” – árulta el Edina. Ami még a nagy előnye ennek az edzésformának, hogy biztonságosan érhető el a változás, anélkül hogy az ízületek tönkremennének. „Én intervall edzés formájában használom a legtöbbet, mivel szerintem nagyon hatásos a fogyásban, és egyben az állóképességet is nagyon jól fejleszti. Mindemellett rendkívül időtakarékos, mivel 1 óra alatt végzünk, és a zsírégetési időt is jobban kitolja, mint a monoton, közepes intenzitású edzések. Tehát fogyásra és szálkásításra is alkalmas.”

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink